کوچینگ بگیرید: 14 نوع کوچینگ در داخل و خارج از محل کار

کوچینگ رهبری

کوچینگ بگیرید: 14 نوع کوچینگ در داخل و خارج از محل کار.در 20 سال گذشته، مربیگری روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. تقاضا برای کوچینگ، از هر نوع، افزایش یافته است، زیرا مردم ارزش داشتن یک مربی را برای آسان‌تر کردن امور سخت درک کرده‌اند. 

در باشگاه، می‌توانیم برای یادگیری تکنیک‌های جدید، قوی‌تر شدن یا رقابت در یک مسابقه استقامتی، مربیگری دریافت کنیم. مربیان مالی به افراد کمک می کنند تا استراتژی هایی برای پرداخت بدهی و رسیدن به اهداف پس انداز ایجاد کنند. کتاب‌های مربیگری کسب‌وکار تبدیل یک وسواس گیکی به گوگل یا پیکسار را تقریباً آسان می‌کنند. 

در ورزش های حرفه ای و دانشگاهی، مربیان برتر به نام های شناخته شده تبدیل شده اند. آنها در تلویزیون هستند، دیدگاه‌های خود را در مصاحبه‌ها به اشتراک می‌گذارند، در پادکست‌ها مهمان می‌شوند و بی‌پایان نقل قول می‌شوند. اگر مربیگری برای ادامه موفقیت برخی از باورنکردنی ترین ورزشکاران جهان حیاتی است، منطقی است که می تواند عملکرد افراد را در تمام زمینه های زندگی بهبود بخشد .

کوچینگ در دنیای امروز اهمیت ویژه ای دارد. بسیاری از مردم در تلاشند تا از عدم اطمینان عبور کنند، تعادل بین کار و زندگی بهتری پیدا کنند، شغل خود را تغییر دهند، و معنا و خوشبختی بیشتری در زندگی خود پیدا کنند. آنها نمی دانند از کجا شروع کنند یا چه استراتژی هایی آنها را به جایی که می خواهند می رساند. برای آنها کوچینگ حرفه ای یک ابزار ارزشمند است.

 

BetterUp یکی از پیشگامان کوچینگ مبتنی بر مهارت است که هدف آن کمک به اعضا است تا مهارت ها و رفتارهایی را برای دستیابی به اهداف خود، هر چه که باشند، توسعه دهند. کوچینگ مبتنی بر مهارت BetterUp همچنین ارتباط تنگاتنگ بین زندگی شخصی و حرفه‌ای ما و نحوه تأثیر رفاه شخصی بر عملکرد حرفه‌ای را در نظر می‌گیرد. از تکنیک های مبتنی بر شواهد که توسط تحقیقات و علم پشتیبانی شده اند استفاده می کند. 

مزایای کوچینگ 

کوچینگ فواید زیادی دارد. داشتن یک خارجی عینی دو فایده فوری دارد:

1) به ما کمک می کنند خودمان و اعمال و رفتارمان را به گونه ای ببینیم که به طور کلی به تنهایی نمی توانیم.

2) آنها به ما کمک می کنند تا در قبال اهداف و برنامه هایمان پاسخگو باشیم. این مزیت برای اکثر اشکال کوچینگ صدق می کند.

فراتر از آن، مزایای انواع مختلف کوچینگ بسیار متفاوت است.

تصورات غلط زیادی در مورد مزایای مهارت ها و مربیگری رهبری وجود دارد. دلیل آن این است که به دلیل ماهیت کیفی و ذهنی کار مربیگری، تعیین میزان بازگشت سرمایه (ROI) دشوار بوده است. شرکت هایی مانند BetterUp که روابط مربیگری با هزاران حرفه ای ایجاد کرده اند، توانسته اند با ردیابی تغییرات شخصی و حرفه ای که بیشترین اهمیت را دارند، این سرمایه گذاری را تأیید کنند .

BetterUp رشد اعضا را از طریق مدل کل فرد (WPM) دنبال می کند . WPM یک ابزار ارزیابی است که به طور خاص برای منعکس کردن رفتارهایی طراحی شده است که افراد می توانند تغییر دهند. ویژگی هایی را می سنجد که بر دیگران تأثیر می گذارند و به رفاه، عملکرد و همکاری مرتبط هستند.

با اختصاص زمان به رشد عمدی با یک متخصص آموزش دیده و با تجربه، شرکت کنندگان مربی مزایای زیر را تجربه می کنند:

  • خودآگاهی بیشتر. شرکت کنندگان کوچینگ این فرصت را دارند که در فضایی بدون قضاوت فکر کنند. آنها موقعیت‌ها، اهداف و تعاملات را مرور می‌کنند و از آنچه که باعث می‌شود آن‌ها را تیک‌دار می‌کنند آگاه‌تر شوند.
  • ارتباطات بهبود یافته در کوچینگ، افراد می توانند تعیین حد و مرز، عذرخواهی یا گفتگوهای بالقوه دشوار را تمرین کنند . آنها می توانند بازخوردی در مورد اینکه چگونه لحن، رفتار و انتخاب کلماتشان بر دیگران تأثیر می گذارد، دریافت کنند.
  • اعتماد به نفس بیشتر مربی شما ممکن است همیشه با شما موافق نباشد، و آنها نمی توانند به شما پاسخ دهند یا کار را برای شما انجام دهند، اما همیشه در گوشه شما هستند. دانستن اینکه کسی پشت شماست و دارید تلاش می کنید تا بهترین باشید، عزت نفس شما را افزایش می دهد.
  • مسئوليت. افرادی که با مربیان کار می کنند اهداف روشنی را تعیین می کنند. آنها در مورد گام هایی که برای رسیدن به اهداف خود برمی دارند عمدی هستند و متمرکز می مانند. داشتن مربی برای پاسخگویی به شما کمک می کند تا شانس شما را برای رسیدن به اهدافتان افزایش دهید.
  • رفاه بهتر. کارمندانی که استرس کمتری دارند، سالم تر هستند و هزینه کمتری برای خدمات بهداشتی و درمانی می کنند. نشان داده شده است که کوچینگ به کاهش استرس و فرسودگی شغلی کمک می کند. شرکت کنندگان یاد می گیرند که حجم کاری خود را با کارایی بیشتر مدیریت کنند. این تأثیر مثبتی بر تعادل کار و زندگی دارد.

یکی از رایج ترین تصورات غلط در مورد کوچینگ این است که تنها به نفع کسانی است که رهبران سطح اجرایی هستند. کوچینگ در هر سطحی می تواند موثر باشد . 

همه می توانند از داشتن ابزارهایی برای درک بهتر و تنظیم خود و درک بهتر افراد اطراف خود بهره ببرند. همه می توانند از داشتن مهارت ها و منابع برای بهبود رفاه خود بهره ببرند. همه می توانند از تقویت قدرت ذهنی و انعطاف پذیری برای شرایط بهتر در رویداد غیرمنتظره بعدی بهره ببرند. 

مهم نیست که در چه مرحله ای از حرفه خود هستید – یا اینکه با یک مربی شخصی یا حرفه ای کار می کنید – کوچینگ می تواند تفاوت ایجاد کند.

14 نوع مختلف مربیگری – داخل و خارج از محل کار

در اینجا مروری کوتاه بر 14 نوع اصلی کوچینگ و اینکه چگونه ممکن است برای شما مفید باشد، آورده شده است. به خاطر داشته باشید که اگرچه می‌توان آن‌ها را به طور کلی به دو دسته در محل کار/خارج از کار تقسیم کرد، اما ممکن است متوجه همپوشانی‌های زیادی شوید. این قابل انتظار است – هرچه باشد، هیچ کاری وجود ندارد – شما و خانه – شما. کوچینگ، بدون توجه به حوزه تمرکز، تفاوت مثبتی در هر زمینه از زندگی حرفه ای و شخصی شما ایجاد خواهد کرد.

انواع کوچینگ خارج از کار

مربیگری ارتباطات

خواه مطمئن نیستید که چگونه درخواست افزایش حقوق کنید یا اینکه نوجوانتان را وادار کنید تا با شما صحبت کند، ارتباط می تواند به حذف این موانع کمک کند . حتی اگر این یک نوع با ارزش از مربیگری “در محل کار” است، مزایای آن در تمام زمینه های زندگی شما موج می زند.

بهترین برای: هر کسی که می خواهد یاد بگیرد که به طور موثر ارتباط برقرار کند، چه تک به تک یا با یک گروه

مربیگری سلامت کل نگر

همچنین به عنوان کوچینگ سلامتی شناخته می شود، مربیگری سلامت کل نگر شامل مداخلاتی در سلامت جسمی، ذهنی، عاطفی و معنوی برای ارتقای بهزیستی است. هدف مربیان سلامتی ایجاد تعادل به روشی است که از سلامت و رشد بهینه و کامل فرد حمایت کند.

بهترین برای: هر کسی که می خواهد تعادل کار و زندگی و رفاه کلی خود را بهبود بخشد

مربیگری شهودی

مربیگری معنوی گرا و شهودی با ناخودآگاه کار می کند. مربیان با مشتریان خود کار می کنند تا انسدادها و آسیب های گذشته را برطرف کنند. هدف اغلب این است که با ایجاد روش های جدید تفکر، یک نتیجه دلخواه را نشان دهیم. 

بهترین برای: هرکسی که احساس می‌کند گیر افتاده، غرق شده است یا مطمئن نیست که چه کاری باید انجام دهد

مربیگری زندگی

در حالی که ممکن است اصطلاح “مربی زندگی” را شنیده باشید، تعداد کمی از متخصصان به خود به این شکل گسترده اشاره می کنند. کوچینگ زندگی صرفاً در مورد پیشرفت و یافتن رضایت بیشتر در زندگی است . به دلیل تعریف گسترده آن، تقریباً همه انواع کوچینگ تحت این اصطلاح قرار می گیرند.

بهترین برای: هر کسی، اما به خصوص اگر مطمئن نیستید که چگونه از نقاط قوت خود استفاده کنید یا به اهداف خود برسید

مربیگری سلامت روان

مربیگری سلامت روان با به چالش کشیدن الگوهای فکری به تقویت آمادگی ذهنی کمک می کند . از طریق این نوع کوچینگ، افراد یاد می گیرند که استرس را مدیریت کنند و استراتژی هایی را برای مقابله با احساسات دشوار توسعه دهند. اگرچه از درمان متمایز است، اما می تواند مکمل فوق العاده ای برای حمایت از یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده باشد. 

بهترین برای: هر کسی که می خواهد رفاه عاطفی خود را درک و مدیریت کند

مربیگری روابط

اگرچه اکثر مردم به مشاوره زوجین فکر می کنند، مربیگری رابطه می تواند برای هر نوع رابطه مفید باشد. اعضای خانواده، دوستان و حتی شرکای تجاری می توانند با یک مربی روابط کار کنند تا بتوانند با سهولت بیشتری ارتباط برقرار کنند.

بهترین برای: هر کسی که می خواهد روابط نزدیک خود را بهبود بخشد (در داخل و خارج از محل کار)

مربیگری تحول آفرین

کوچینگ تحول آفرین با رشد سریع محبوبیت، الگوهای فکری قدیمی و ریشه دار را به چالش می کشد. مربیان اغلب خود و شرایطشان را به شیوه ای جدید می بینند. آنها قدرت پیدا می کنند تا تشخیص دهند که چگونه می توانند برای زندگی مورد نظر خود اقدام کنند. 

بهترین برای: هر کسی که به دنبال وضوح، هدف و اشتیاق بیشتر در زندگی شخصی و حرفه ای خود است

انواع کوچینگ در محیط کار

مربی اجرایی

این نوع مربیگری که اغلب فقط برای مدیران C-suite در نظر گرفته شده است، با رهبران سطح بالای یک سازمان کار می کند . یک مربی اجرایی معمولاً بر چگونگی ایجاد هم افزایی تیمی، اجرای ایده های جدید و مقابله با تغییرات در سطح شرکت تمرکز می کند.

بهترین برای: صاحبان مشاغل، رهبران سطح اجرایی، و هر کسی که چشم انداز و اهداف یک سازمان را تعیین می کند

مربیگری توسعه رهبری 

مربیان رهبری مهارت های جدیدی را آموزش می دهند که به افراد کمک می کند در کار با دیگران بهتر شوند. تمرکز اغلب بر نحوه کار با انواع مختلف افراد و ایجاد انگیزه در آنها برای رسیدن به اهداف شخصی و تیمی است.

بهترین برای: هر کسی که تیمی را رهبری یا مدیریت می کند یا می خواهد ارتقا پیدا کند

مربیگری عملکرد 

آیا می خواهید در شغل خود بهتر شوید؟ یک مربی عملکرد، احتمالاً یک سرپرست یا همکار، به افراد با مهارت‌ها و عملکردی که مختص به اهداف شغل فعلی است کمک می‌کند. همانند مربیگری ورزشی، کوچینگ عملکرد بر شناسایی زمینه هایی برای بهبود و تسهیل تمرین متمرکز و بازخورد تمرکز دارد.

بهترین برای: هرکسی که محصولات قابل تحویل خاصی در محل کار دارد یا می خواهد کارآمدتر باشد

مربیگری فروش

یک نوع مربیگری مهارت‌محور، مربی‌گری فروش بخشی از آموزش، بخشی راهنمایی است . این به فروشندگان قدرت می دهد تا از طریق مربیگری مهارت ها و بازخورد به اهداف خود برسند.

بهترین برای: هر کسی که در موقعیت فروش است یا می خواهد درآمد را افزایش دهد

مربیگری استراتژی یا کسب و کار

این نوع کوچینگ – بیشتر شبیه مشاوره – به رهبران کمک می کند تا یک استراتژی برای رشد یا تحول سازمانی ایجاد کنند . برخلاف سایر انواع کوچینگ، بیشتر بر توسعه، بازاندیشی و اجرای یک برنامه بازی در یک لحظه خاص از زمان برای یک نتیجه تجاری خاص تمرکز دارد تا رشد فردی. این اغلب شامل تسهیل کل تیم رهبری یک مدیر اجرایی در سفر است.

بهترین برای: رهبرانی که در حال تغییر و تحول در سازمان خود هستند

مربیگری موفقیت

موفقیت و مربیگری شغلی معمولاً با تمرکز بر یک هدف بزرگتر مشخص می شود. مربیان با مشتریان خود کار می کنند تا هدفی را در راستای اهداف شغلی خود شناسایی کنند. با در نظر گرفتن این موارد، آنها می توانند نقاط عطفی را برای دستیابی به آن تعیین کنند.

بهترین برای: افراد با پتانسیل بالا در هر مرحله از حرفه خود که به دنبال رفتن به سطح بعدی هستند

مربیگری تیم

نوعی مربیگری گروهی، این مربیان به اعضای تیم مهارت‌های همکاری را آموزش می‌دهند و ممکن است جلسات فشرده‌تری را برای اعضای تیم تسهیل کنند تا از طریق چالش‌های سازمانی یا پویایی مشکل‌ساز تیم کار کنند. ممکن است مربیگری تیمی با مربیگری فردی برای نتایج بزرگتر همراه شود.

بهترین برای: تیم هایی که می خواهند مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنند و به صورت متقابل کار کنند

در مورد مربیگری مجازی چطور؟

واقعاً هیچ نوع خاصی از مربیگری آنلاین وجود ندارد. هر نوع مربیگری، از جمله مربیگری سلامت، مربیگری فروش، یا مربیگری رهبری، می تواند به صورت آنلاین انجام شود . در واقع حتی امکان مربیگری گروهی به صورت مجازی نیز وجود دارد. 

موفقیت یک فرمت کوچینگ مجازی به کیفیت مربی، توانایی آنها در ارتباط با مربی در هر شرایطی، و میزان سنجیده فناوری و قالب کلی و تجربه بستگی دارد. قابلیت استفاده از فناوری، و تا حدی ترجیحات و باز بودن مربی نیز تفاوت ایجاد می کند. 

شرکت در جلسات کوچینگ آنلاین مزایای مشخصی برای مربیان، سازمان ها و افراد دارد.

مزایای کوچینگ آنلاین:

راحت

آسانی پلتفرم های مربیگری آنلاین وجود ندارد. ابزارهای ارتباطی مبتنی بر وب امکان ملاقات در هر زمان و هر مکان را آسان می کند. نیازی به اجاره فضای اداری یا رفت و آمد به جلسات نیست زیرا مکالمات مربیگری به صورت مجازی انجام می شود.

گوناگون، متنوع

از آنجایی که مکان جلسه مجازی است، شرکت کنندگان را می توان با مربیان از هر نقطه از جهان مطابقت داد. این بدان معناست که آنها می توانند از انتخاب گسترده تری از مربیان و تجربیات بهره مند شوند . همچنین به این معنی است که گروه های مربیگری گروهی آنها نیز متنوع تر هستند.  

مقیاس پذیر

برای سازمان های بزرگتر، کوچینگ مجازی یک راه حل ایده آل است. رشد یک پلت فرم دیجیتال آسانتر از یک دفتر است، و انعطاف پذیری بیشتر به معنای تنوع بیشتر مربیان واجد شرایط برای انتخاب است.

کوچینگ ابزاری است که می تواند افراد را در تمام سطوح توانمند کند تا از نقاط قوت منحصر به فرد خود استفاده کرده و به اهداف خود دست یابند. انواع خاصی از مربیگری که انتخاب می کنید با آنچه شما – و تیمتان – امیدوارید انجام دهید همخوانی دارد. اما مهم نیست که چه کاری انجام دهید، از حفظ، رفاه و بهره وری بهتر بهره مند خواهید شد.

بدون نظر

پاسخ دهید