شش ستون عزت نفس

کتاب شش ستون عزت نفس نوشته ناتانیل براندن در مورد اینکه چگونه می توانیم عزت نفس خود را توسعه دهیم و در زندگی خود موفق باشیم صحبت می کند. عزت نفس یعنی باور به توانایی خود. برای ما انسان ها مهم است. این بدان معناست که وقتی به توانایی خود ایمان داشته باشیم، تنها خودمان می توانیم هر کاری را با درک کامل به پایان برسانیم. در ادامه بیشتر بخوانید و بیشتر و بیشتر به دست آورید.

عزت نفس یا عزت نفس، این کلمات را خیلی جاها می شنویم. بسیاری از چنین قدرت هایی در درون ما ما را از همه متفاوت می کند. یکی از این قدرت ها عزت نفس است. عزت نفس مانند یک نیروی نامرئی در بدن انسان عمل می کند که قابل مشاهده نیست اما بسیار قدرتمند است.

اما بسیاری از افراد با گذشت زمان عزت نفس خود را از دست می دهند، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و این زمانی است که فرد شروع به راه رفتن به سمت پایین می کند.

و خروج از آن سخت می شود. و به همین دلیل است که امروز قصد داریم در مورد یک کتاب عالی صحبت کنیم که نام آن شش ستون عزت نفس نوشته ناتانیل براندن است .

این کتاب به شما کمک می کند تا به عزت نفس خود دست یابید. آیا تا به حال احساس کرده اید که توانایی ندارید؟ یا شما یک متقلب هستید که فقط تظاهر به درک چیزها می کنید؟ سپس، اگر عزت نفس خود را افزایش دهید، کمک خواهد کرد. 6 ستون یا تمرین ذکر شده در کتاب به شما در رسیدن به عزت نفس کمک می کند.

از این طریق می توانید به سلامتی، موفقیت و شادی بهتری دست یابید. همچنین برای تبیین اهمیت نویسنده – عزت نفس در پنج حوزه حیاتی زندگی: محل کار، فرزندپروری، آموزش، روان درمانی و فرهنگ، کار، معلمان، والدین و مدیران راهنمایی هایی را برای افزایش عزت نفس ارائه می دهند. هر یک از شما می توانید با استفاده از تمرین های کتاب به عزت نفس دست پیدا کنید.

بنابراین، در این مقاله، کتاب «شش ستون عزت نفس» را خلاصه می‌کنیم و یک بررسی ارائه می‌کنیم تا به شما کمک کند بفهمید آیا ارزش خواندن دارد یا خیر.

در این کتاب با این شش ستون یا تمرین آشنا خواهید شد:

 1. تمرین زندگی با حواس
 2. تمرین تائید خود
 3. اعمال مسئولیت خود
 4. تمرین ابراز وجود
 5. تمرین زندگی هدفمند
 6. تمرین صداقت شخصی

پس بیایید همه ارکان را با جزئیات درک کنیم تا آنها را با جزئیات درک کنیم. پس بیایید شروع کنیم.

عزت نفس چیست؟

شش ستون عزت نفس

عزت نفس یعنی باور به توانایی خود . عزت نفس برای ما انسان ها مهم است. این بدان معناست که وقتی به توانایی خود ایمان داریم، هر کاری را فقط با درک کامل کامل کنیم.

و تنها از طریق عزت نفس می توانیم در زندگی خود موفق باشیم. عزت نفس خیلی بیشتر از احساسات ماست زیرا باید الهام گرفته و تشویق شویم.

روش کار ما بر عزت نفس ما تأثیر می گذارد و عزت نفس ما به طور قابل توجهی بر کار ما تأثیر می گذارد و همیشه همین طور ادامه می یابد. اگر فکر کردن در مورد اینکه چه کاری و چگونه آن را انجام دهیم ضروری بدانیم، در این صورت داشتن عزت نفس برای تصمیم گیری درست به همان اندازه مهم است.

وقتی باور داشته باشیم که می‌توانیم در زندگی با چالش‌هایی روبرو شویم، اعتمادمان بر رفتارمان تأثیر می‌گذارد تا بتوانیم خواسته‌هایمان را به واقعیت تبدیل کنیم.

به همین ترتیب، اگر دائماً احساس خستگی و بی ارزشی می کنید، اعتماد کاذب شما هرگز به شما اجازه نمی دهد برای خود ارزش قائل شوید و نمی توانید به نتایج دلخواه خود برسید . بنابراین، برای داشتن زندگی شادتر به عزت نفس نیاز داریم. از طریق عزت نفس، می توانیم این کارها را در زندگی خود انجام دهیم:

 • ما می توانیم با انواع چالش ها روبرو شویم.
 • می‌توانیم به توانایی‌هایمان اعتماد کامل داشته باشیم. از این طریق می توانیم به شادی، رفاه و رضایت برسیم.
 • با درک ارزش های خود می توانیم نیازهای خود را برآورده کنیم.

به طور مشابه، عزت نفس عمیقاً با افکار، اعمال و احساسات ما ارتباط دارد. به زبان ساده، فردی که عزت نفس پایینی دارد نمی تواند خوشحال باشد زیرا دائماً احساس می کند که لیاقتش را ندارد.

نویسنده توضیح می دهد که: فقدان عزت نفس منجر به کمبود عشق می شود زیرا برای دوست داشتن دیگران نیاز به دوست داشتن خود داریم. و فقط زمانی می توانیم خودمان را دوست داشته باشیم که از خود قدردانی کنیم.

همراه با این عزت نفس، انتظاراتی را ایجاد می کند. وقتی عزت نفس سالمی داشته باشیم، می توانیم به این فکر کنیم که چه کسی هستیم و چه می خواهیم باشیم. به طور کلی، داشتن عزت نفس برای حرکت رو به جلو در دنیای امروز بسیار مهم است.

عزت نفس دو نوع است

به توانایی خود اعتماد کنیم: در این عزت نفس، باید به تصمیمات، دانش و نتایج خود اعتماد کنیم. این بدان معناست که ما باید باور داشته باشیم که می‌توانیم همه چیزهایی را که برای موفقیت لازم است بیاموزیم، و وقتی بر این توانایی تکیه کنیم تا به بهترین شکل ممکن به اهداف خود دست یابیم – زندگی خود را ادامه می‌دهیم. من می توانم موفق باشم.

احترام به خود: داشتن عزت نفس این است که باور داشته باشیم که شایسته احترام دیگران هستیم. علاوه بر این، عزت نفس به روش های زیر بیان می شود:

 • نحوه صحبت شما، از طریق صحبت در مورد نتایج به دست آمده،
 • از روی کنجکاوی برای دانستن نتایج جدید،
 • توانایی مقابله با حوادث،
 • تصمیم گیری در شرایط استرس زا به راحتی.

بسیاری از مردم می دانند که عزت نفس یک ویژگی ارزشمند است. بنابراین، آنها می خواهند با اعتماد به نفس ظاهر شوند، اما اغلب قادر به انجام این کار نیستند.

بنابراین، نویسنده توصیه می کند که عزت نفس اتخاذ کنید تا متقاعد به نظر برسید. و می توانید با اطمینان کامل در زندگی خود به جلو حرکت کنید.

حال این سوال پیش می آید که برای افزایش عزت نفس خود چه کار کنیم؟ پس برای افزایش عزت نفس، به توانایی خود اعتماد کنید و با آگاهی شروع کنید.

با این حال، افزایش عزت نفس به این سرعت غیرممکن است: ما باید با قدم های کوچک شروع کنیم. شش تمرین برای افزایش عزت نفس در کتاب گفته شده است. شما می توانید عزت نفس خود را افزایش دهید که در فصل های بعدی با آن آشنا خواهیم شد.

تمرین 1: تمرین زندگی با آگاهی

کتاب شش ستون عزت نفس

مغز ما حیاتی ترین منبع برای بقا است، با این حال ما از نظر توانایی و هوش برابر نیستیم. این بدان معناست که ما درک خود را با کار کردن به جای با توانایی خود به دست می آوریم. هیچ کاری را نمی توان با فکر کردن به سرانجام رساند، پس باید کارهای لازم را برای تکمیل کار خود انجام دهید. ما از درک خود معتقدیم که می توانیم از احساسات خود نیز بیاموزیم. تنها چیزی که ما نیاز داریم یک ذهن آگاه و فعال برای رسیدن به آگاهی است. این در این موارد خود را نشان می دهد:

 • لذت بردن از یک لحظه
 • بین حقایق، افکار و احساسات تمایز قائل شوید.
 • به جای اجتناب از مشکلات، برای مقابله با آنها تلاش کنید.
 • اشتباهات خود را ببینید و اصلاح کنید
 • شما باید ارزش های واقعی خود را بدانید.

به همین ترتیب، برای استفاده از آگاهی و دستیابی به ذهن فعال، از خود بپرسید: اگر این کار را انجام دهم چه؟ این بدان معنی است که ببینید چگونه در ازای آن نتیجه خواهید گرفت و چقدر سودمند خواهد بود. برای تکمیل این تمرین، تکمیل جمله: را تمرین کنید که به وسیله آن می توانید به ارتباطات پنهان درون خود پی ببرید. و می توانید از آنها برای پیشرفت در زندگی خود استفاده کنید.

اگر من این کار را انجام دهم تا شما از آن استفاده کنید چه؟ سعی کنید جمله ناقص را حداقل به شش روش کامل کنید.

علاوه بر این، نویسنده پیشنهاد می کند برای کسب آگاهی، این جملات را تکمیل کنید:

 • زندگی آگاهانه برای من به این معنی است که…
 • من از مردم بیشتر آگاهم، پس…
 • در روابط ضروری، پس…
 • اگر امروز 5 درصد آگاهی بیشتری در مورد فعالیتم بیاورم…
 • امروز بیشتر به رفتارم با مردم توجه می کنم…
 • اگر من 5 درصد آگاهی بیشتری در مورد ناامنی ها بیاورم، پس…
 • اگر 5 درصد آگاهی بیشتری را به اولویت هایم بیاورم، آن وقت…

حالا با توجه به شرایط این جملات را پر کنید و به آگاهی برسید. وقتی جمله خود را کامل کردید، آنگاه می توانید با آگاه شدن در زندگی خود جلو بروید. بعد، برای بهبود عزت نفس، باید با تغییر ذهنیت خود شروع کنیم : برای استفاده از چنین طرز فکری، باید آگاهانه زندگی کنیم.

با زندگی آگاهانه، ما شروع به زیر سوال بردن چیزها می کنیم و می توانیم در مورد دنیای درونی خود (نیازها، خواسته ها، احساسات) و همچنین دنیای بیرون (حقایق و توضیحات) فکر کنیم. با این کار به دیدن واقعیت نزدیکتر می شویم.

و پس از رویارویی با واقعیت، شناختی اساسی از خود به دست می آوریم که اساس رفاه ماست. برای به دست آوردن درک خود، از خود بپرسید: آیا شما آگاهانه زندگی می کنید؟ همچنین توجه کنید. خیلی مهمه

نویسنده خواسته است از هر ستون یا تمرین عزت نفس به عنوان ابزاری قدرتمند برای زندگی آگاهانه تر استفاده کند. برای انجام این تمرین، یک جمله ناقص بردارید – و هر چه به ذهنتان می رسد را سریع بنویسید، فکر نکنید و همانطور که براندون می گوید: “هیچ چیز پایانی ندارد، پس فقط ادامه دهید.”

و در نهایت، پس از اتمام جمله خود، می توانید درک درستی از زندگی خود به دست آورید. همچنین با دانش خود می توانید با تصمیم گیری درست به زندگی موفقی برسید.

تمرین 2: تمرین تائید خود

خلاصه شش ستون عزت نفس

برای حرکت رو به جلو و تطبیق خود با زندگی خود، باید بدانیم که ما تنها کسانی هستیم که می توانیم زندگی خود را تغییر دهیم و در قبال خود مسئول هستیم. به همین دلیل است که باید خودمان را تطبیق دهیم – فقط با پذیرش خود می توانیم یاد بگیریم که از خود قدردانی کنیم.

وقتی احساسات خود را در آغوش می گیریم، به ما امکان می دهد افکار خود را بشناسیم و ممکن است خودمان باشیم. نویسنده توضیح می دهد: برای رسیدن به عزت نفس سالم، باید از تأیید خود استفاده کنیم. به منظور اتخاذ عزت نفس، این موارد تأیید خود را در نظر داشته باشید:

 • ما برای خودمان کار می کنیم،
 • و ما می توانیم افکار خود را تشخیص دهیم.

در کنار در نظر گرفتن این موارد، نویسنده توصیه می‌کند که خود را تأیید کنید . این تمرین ساده است، که می توانید بلافاصله انجام دهید: برای این کار در آینه نگاه کنید، با دقت روی خود تمرکز کنید و با صدای بلند بگویید: من خودم را کاملاً می پذیرم!

البته اعتراف به آن به این معنا نیست که شما همه چیز را در مورد خودتان دوست دارید. در عوض، شما می توانید اشتباهات خود را دریافت کنید. در صورت انجام، می توانید اقدامات لازم برای تغییر را نیز انجام دهید.

پذیرش خود اولین قدم برای تغییر است. اگر خودمان را همانگونه که هستیم بپذیریم، می توانیم با توجه به رفتارمان برای پیشرفت تلاش کنیم. برای تطبیق خود، این موارد را در نظر داشته باشید:

آماده بودن برای انطباق به نفع ما است – به این معنی که خودمان را برای بهبود خود تطبیق می دهیم.

 • برای پذیرش خودمان باید خودمان را درک کنیم. که در آن هر اشتباه و خوبی خود را قبول می کنیم.
 • و می‌توانیم آنچه را که فکر می‌کنیم احساس کنیم – در عین حال، می‌توانیم به چیزی که آرزوی داشتن آن را داریم برسیم.
 • با پذیرش خود، می توانیم از اشتباهات خود درس بگیریم. و با انجام اقدامات لازم برای بهبود، می توانید خود را ارتقا دهید.

بنابراین اکنون مهمترین سؤال این است: آیا می خواهید عظمت خود را بپذیرید؟ و آیا برای ادامه زندگی خود آماده اید؟ اگر پاسختان مثبت است، از همین امروز شروع کنید و با پذیرش خود، اشتباهات خود را اصلاح کنید. و در نهایت، شما می توانید از طریق بهبود به فرد بهتری در زندگی خود تبدیل شوید.

تمرین 3: تمرین مسئولیت پذیری

ما باید مسئولیت زندگی خود را بپذیریم. زیرا ما تنها کسانی هستیم که می‌توانیم زندگی خود را بهبود ببخشیم – هیچ کس دیگری این کار را برای ما انجام نخواهد داد. اما در عین حال، باید درک کنیم که هنگام صحبت از مسئولیت، باید به خاطر داشته باشیم که مسئولیت چه چیزی را به عهده می‌گیریم.

شش ستون عزت نفس انگلیسی

اگر کنترلی بر چیزی یا رویدادی نداریم، نباید مسئولیت آن را بپذیریم. قبول مسئولیت دیگران، توقعات دیگران را افزایش می دهد و آنها در کنار شما احساس امنیت می کنند، پس هرگز با قبول مسئولیت نادرست به کسی قول ندهید.

و در مورد مسئولیت پذیری، باید مسئولیت کامل چیزهایی را بپذیریم که فقط به ما بستگی دارد و بپذیریم که اگر آن را خراب کنیم، هیچ کس دیگری به ما کمک نمی کند.

تمرین مسئولیت پذیری برای خودمان مربوط به کنترل وجود و خوشبختی ماست. نویسنده توضیح می‌دهد که برای انجام این تمرین، باید درک کنیم که وظیفه شخص دیگری نیست که ما را خوشحال کند. زمانی که مسئولیت خود را بر عهده می گیریم، تنها مسئول هستیم. هر زمان که مشکلی پیش آمد، از خود بپرسید: “در مورد آن چه کاری می توانم انجام دهم؟”

پس از دریافت پاسخ، شروع به کار کنید و مسئولیت آنچه به شما بستگی ندارد یا می تواند به شما آسیب برساند را متوقف کنید. و روی پیشرفت در زندگی خود به روشی بهتر تمرکز کنید. ما نباید دیگران را مقصر زندگی خود بدانیم یا از دیگران انتظار داشته باشیم که زندگی ما را بهبود بخشند.

ما مسئول موقعیت ها، نتایج، شادی و موفقیت زندگی خود هستیم. تا هر چه زودتر این را درک کنید و مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید.

اگر از دیگران توقع داشته باشید، برای تحقق اهداف آنها تلاش خواهید کرد. اما با تلاش برای رسیدن به اهداف خود، می توانید زندگی خود را مطابق با خودتان زندگی کنید. پس از همین امروز مسئولیت خود را بر عهده بگیرید و این جمله ناقص نویسنده را برای قبول مسئولیت انجام دهید:

 • اگر مسئولیت کامل خوشبختی خود را بر عهده بگیرم، پس

این به پاسخ شما و نحوه تکمیل جمله بستگی دارد. به عنوان مثال، برآوردن مجازات، مسئولیت پذیرفتن من است. اگر مسئولیت کامل خوشبختی ام را بپذیرم، می توانم تمام زندگی ام را شاد کنم. به همین ترتیب، این جمله را در راه خود کامل کنید و مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید.

تمرین 4: تمرین ابراز وجود

دستیابی به عزت نفس به معنای واقعی بودن و واقعی بودن است. یعنی همانی که هستی باشی و برای تمرین ابراز وجود، باید اعتماد، ارزش‌ها، افکار، نیازها و خواسته‌هایمان برای شاد بودن و حرکت رو به جلو داشته باشیم.

با ابراز وجود، می توانید با چالش های زندگی خود روبرو شوید و شروع به تلاش برای رسیدن به تسلط کنید. این مراحل را دنبال کنید تا شروع به ابراز وجود کنید:

 • برای قبول مسئولیت آماده باشید!
 • همانی باش که هستی!
 • دریغ نکنید که اگر شک دارید بپرسید!
 • اعتماد داشته باشید که افکار و نتایج شما برای پیشرفت زندگی ضروری است!

به گفته نویسنده، اگر این گام های آسان را برندارید، می توانید به بخشی بی معنی از زندگی دیگران تبدیل شوید. و اگر این تمرین ناتانیل براندون را بپذیرید، می توانید با اطمینان در زندگی خود به جلو حرکت کنید. پس از همین امروز شروع کنید و ارزش خود را در زندگی خود بدانید.

تمرین 5: تمرین زندگی هدفمند

همه ما برای رسیدن به اهداف زندگی داریم که روی آنها کار می کنیم. اما بسیاری از مردم به هدف بیشتری نیاز دارند و فقط وقت خود را برای تماشای رسانه های اجتماعی از طریق موبایل تلف می کنند.

شش ستون عزت نفس هندی

منظور نویسنده در اینجاست که می خواهد بگوید زندگی بدون جاه طلبی مساوی است با زندگی مانند یک حیوان. و به این ترتیب هرگز نمی توانید در زندگی خود موفق باشید. بنابراین زندگی خود را هدفمند شروع کنید و اهداف خود را برای موفقیت در زندگی خود تعیین کنید. و از خود یک سوال بپرسید: می خواهید در زندگی خود به چه چیزی برسید؟

حالا به این فکر کنید که چه چیزی در زندگی شما مهم است. و آرزویی که می خواهید برآورده کنید چیست؟ و اهدافی را تعیین کنید که به شما کمک می کند تا در زندگی خود پیشرفت کنید. همچنین این مراحل را برای افزایش آگاهی خود دنبال کنید:

 1. مسئولیت تعیین اهداف خود را بپذیرید!
 2. مراحلی را که برای رسیدن به اهدافتان باید بردارید، تصمیم بگیرید!
 3. رفتارتان را با اهدافتان سازگار کنید!
 4. نتایج کار خود را بشمارید و روی نتایج خود تمرکز کنید!

به همین ترتیب، با در نظر گرفتن نیازها و خواسته های خود، اهداف خود را تعیین کنید. اما فقط با هدف گذاری نمی توانید به چیزهای دلخواه خود برسید. شما باید برای این کار تلاش کنید. شما باید برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید تا به نتایج دلخواه خود برسید.

و با برنامه ریزی می توانید از خود قدردانی کنید. بنابراین، برای به دست آوردن عزت نفس سالم، باید با آرزوی تحقق هدف اساسی خود در زندگی خود زندگی کنید.

وقتی اهداف روشنی داشته باشیم، می‌توانیم زندگی خود را هدفمند شروع کنیم و برای تحقق رویاهای خود با نیت واقعی تلاش کنیم. این بدان معناست که گرایش ما به زندگی فعال است تا واکنشی.

اهداف ما زندگی ما را معنادار می کند. پس از همین امروز هدفمند زندگی خود را شروع کنید. و از خود یک سوال بپرسید: هدف شما چیست و آیا برای تحقق آن زندگی می کنید؟ اگر نه، همین امروز در مورد اولین هدف خود تصمیم بگیرید و کارهای لازم را انجام دهید.

تمرین 6: یکپارچگی شخصی تمرین

صداقت شخصی به معنای صادق بودن در مورد ارزش های خود است. هرچه بیشتر بر اساس اصول تعیین شده توسط خود زندگی کنیم، بیشتر می توانیم به عزت نفس دست یابیم. شما می توانید از ساده ترین راه برای تکمیل کار خود استفاده کنید، اما تنها زمانی می توانید عزت نفس را به دست آورید که با ارزش های شما مطابقت داشته باشد.

به همین دلیل است که ما باید با اعتماد به نفس و ایده آل زندگی کنیم، یعنی همان طوری که می خواهیم زندگی کنیم و کارمان را با آرزوی رسیدن به آن راه انجام دهیم.

در عین حال، برای حرکت رو به جلو در زندگی، هوشیار باشید، از دانش خود استفاده کنید، سعی کنید بهترین نتایج خود را به دست آورید، مسئولیت انتخاب های خود و نتایج آنها را به عهده بگیرید و تمام تلاش خود را برای مقابله با چالش ها انجام دهید.

سپس، از خود یک سوال بپرسید: آیا با یکپارچگی شخصی زندگی می کنید؟ اگر نه، پس ارزش های خود را از امروز درک کنید و با حفظ ارزش های خود کار کنید تا عزت نفس را در زندگی خود به دست آورید.

عوامل بیرونی مؤثر بر عزت نفس

در فصل‌های قبلی، یاد گرفتیم که 6 ستون عزت نفس سعی می‌کنند بر تفکر ما تأثیر بگذارند. مهم نیست چقدر آگاه هستیم، همیشه می خواهیم انسان های اجتماعی باشیم. به همین دلیل تحت تأثیر دیگران قرار می گیرند. به طور مشابه، بسیاری از عوامل خارجی بر عزت نفس تأثیر می‌گذارند. در این فصل خواهیم دانست:

نگهبان

شش ستون عزت نفس

در مورد عزت نفس کودکان صحبت می کند. در مورد اینکه چگونه می توان به راحتی به عزت نفس کودکان شکل داد. در این میان والدین نقش حیاتی دارند. والدین باید بر رشد عزت نفس فرزندان خود تمرکز کنند. مهمترین قانون برای والدین این است که عملکرد ضعیف فرزندان خود را ساده نگیرند.

توقعات بی موردی در فرزندان شما ایجاد می کند که بر اساس آن اگر کودک نتواند بزرگ شود احساس می کند هدف زندگی خود را از دست داده است. بنابراین، لطفاً فرزندانتان را تشویق کنید تا با درس گرفتن از اشتباهاتشان در مواجهه با شکست‌هایشان، به جلو حرکت کنند.

در ورزش، عشق اغلب با عملکرد مرتبط است . اگر والدین شما ورزشکار بودند، به این معنی نیست که در شوخی مهارت خواهید داشت. در عوض، این تنها می تواند غیر از این امکان پذیر باشد. غرور نیز نقش مهمی در شکل گیری عزت نفس دارد.

بنابراین، تنها زمانی خود یا فرزندانتان را تحسین کنید که کار خیری انجام داده اید. اما با این حال، اگر تمام تلاش خود را برای انجام یک کار خوب انجام داده اید، می توانید به تلاش خود ببالید. برای افزایش عزت نفس خود، روی اعمال خود تمرکز کنید و کارهایی را انجام دهید که می تواند به بهبود شما کمک کند.

معلمان

بعد از والدین، معلمان ما بیشترین تأثیر را بر زندگی ما دارند. متأسفانه، بسیاری از معلمان خود با مشکلات عزت نفس دست و پنجه نرم می کنند، و بسیاری از آنها بدون آمادگی آموزش داده می شوند که می تواند به کودکان آسیب برساند.

و کودکان ممکن است از پیشرفت در زندگی خود دلسرد شوند. بنابراین معلمان باید دانش آموزان خود را طوری تربیت کنند که تشویق شوند.

هر کس چیزی با ارزش دارد. این وظیفه معلمان است که آن را بیابند و از دانش آموزان خود بخواهند که بر اساس ارزش های خود کار کنند. به گفته نویسنده، معلم تنها زمانی به دانش آموزان خود آموزش می دهد که عزت نفس داشته باشد.

کارگران – شرکت ها

ثابت شده است که کارگران با عزت نفس بیشتر عملکرد بهتری دارند، بنابراین شرکت ها نیز سعی می کنند محیطی سرشار از خلاقیت و نوآوری ایجاد کنند که به کارگران کمک می کند تا خدمات بهتری داشته باشند. در محیطی که از عزت نفس حمایت می کند، افراد:

 • می تواند احساس کند شناخته شده است.
 • می تواند خلاق باشد.
 • شما می توانید افکار خود را در مقابل همه نگه دارید.
 • اطلاعات قابل دسترسی است.
 • و خود را به یادگیری تشویق کنید.

رهبر، مدیر عامل، رئیس جمهور

اگر می خواهید از جایی که الان هستید جلو بروید، باید با افرادی بهتر از خودتان باشید . اگر یک مدیر عامل بخواهد یک شرکت موفق بسازد، باید افراد باهوش تر، توانمندتر و متخصصان بهتری نسبت به خودش استخدام کند که کار بهتری برای موفقیت شرکت او انجام دهند.

برای انجام این کار، یک مدیر عامل نیاز به عزت نفس سالم دارد. اگر می خواهید با این افراد رفتار مناسبی داشته باشید، باید قدر خودتان را بدانید. تنها در این صورت است که می توانید با کارگران خود به خوبی رفتار کنید. در مقابل، کارگران شما کار خوبی انجام خواهند داد.

برای ایجاد عزت نفس چهار مرحله زیر را دنبال کنید:

 1. فرض کنید از هر کاری که شما را از منطقه راحتی خود خارج می کند اجتناب می کنید. بنابراین عزت نفس و زندگی شما را خراب خواهد کرد. پس از منطقه امن خود خارج شوید و تمام تلاش خود را برای موفقیت در زندگی خود انجام دهید.
 2. با انجام کارهای کوچک شروع کنید – حتی کمی پیشرفت در هر کاری می تواند عزت نفس ما را افزایش دهد. به عنوان مثال: اگر می خواهید به باشگاه بروید، کفش های خود را بپوشید و شروع به دویدن کنید.
 3. برای انجام یک کار بزرگ با گام های کوچک شروع کنید. و به سمت هدفت پیش برو.
 4. حتی در کارهای پیچیده، با مهم ترین چالش های خود روبرو شوید و برای غلبه بر آنها هر کاری لازم است انجام دهید.

نتیجه

و در نهایت، می توانید به عزت نفس زیادی دست پیدا کنید. برای این منظور از تمرین های شش ستونی که در کتاب ذکر شده است استفاده کنید و برای رسیدن به عزت نفس در زندگی خود آماده شوید .

از این کتاب در مورد چگونگی دستیابی به عزت نفس یاد گرفتیم. از این طریق می توانیم در زندگی خود موفق و شاد باشیم. بنابراین از شش تمرین ذکر شده در کتاب استفاده کنید و برای حرکت رو به جلو آماده شوید.

همیشه به یاد داشته باشید:

 • تمرین زندگی با حواس
 • تمرین تائید خود
 • اعمال مسئولیت خود
 • ابراز وجود داشته باشید
 • تمرین زندگی هدفمند
 • تمرین صداقت شخصی

نقد و بررسی کتاب شش ستون عزت نفس

رویکرد ناتانیل براندن بر شش پایه استوار است: زندگی آگاهانه، پذیرش خود، مسئولیت پذیری، ابراز وجود، زندگی هدفمند و صداقت شخصی. او از طریق این ستون ها بر اهمیت مسئولیت پذیری در قبال زندگی، صادق بودن با خود، تعیین حد و مرز، پیگیری اهداف و زندگی با صداقت تاکید می کند.

سبک نوشتاری براندن واضح، مختصر و جذاب است و به خوانندگان این امکان را می دهد که ایده ها و تمرین های او را دنبال کنند. او مثال‌های عملی و حکایت‌هایی ارائه می‌کند تا به خوانندگان کمک کند تا با مفاهیم ارتباط برقرار کنند و آنها را در زندگی خود به کار ببرند. تمرین‌های پایان هر فصل به‌ویژه برای هدایت خوانندگان در فرآیند رشد عزت نفسشان مفید است.

به طور کلی، “شش ستون عزت نفس” کتابی روشنگر و توانمند است که می تواند به خوانندگان کمک کند عزت نفس خود را بهبود بخشند و زندگی رضایت بخشی تری داشته باشند. این یک منبع ارزشمند برای هر کسی است که به دنبال افزایش خودآگاهی و رشد شخصی خود است.

متشکرم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =