ذهن خود را شلوغ کنید

Declutter Your Mind توسط Barrie Davenport و SJ Scott تلاشی زیبا برای آزادسازی ابزار قدرتمندی است که همه ما با احتیاط بالای شانه های خود حمل می کنیم. هنگامی که این دستگاه قدرتمند را شلوغ کردید و در مورد چیزها و افراد وضوح پیدا کردید، MAGIC شروع به آشکار شدن می کند و به مقاصد جدیدی در زندگی می رسید که همیشه می خواستید به آن تعلق داشته باشید.

امروز از خلاصه کتاب “ذهن خود را پاک کنید” اثر بری داونپورت و اس جی اسکات یاد خواهیم گرفت.

باری داونپورت بنیانگذار سایت توسعه شخصی برنده جوایز live bold and bloom، مربی شخصی معتبر و خالق دوره آنلاین، و نویسنده مجموعه ای از کتاب های خودسازی در مورد عادات مثبت، اشتیاق زندگی، اعتماد به نفس، ذهن آگاهی و سادگی است.

اس جی اسکات نویسنده پرفروش ژورنال وال استریت با بیش از 30 کتاب در ژانر “خودسازی” است که به 12 زبان مختلف ترجمه شده است. کتاب‌های او برنامه‌های عملیاتی روزانه را ارائه می‌دهند که می‌توانند بلافاصله در زمینه‌های حیاتی مانند سلامت، تناسب اندام، کار و روابط شخصی اجرا شوند. 

ذهن خود را تمیز کنید، عادات، اعمال و طرز فکری را به شما می آموزد که می توانید از آنها برای پاکسازی درهم و برهمی ذهنی که ممکن است شما را از تمرکز و توجه بیشتر در زندگی روزمره خود باز دارد، استفاده کنید. پس بیایید کشف کنیم که چگونه یک زندگی روانی ساده و آرام داشته باشیم و زمان و انرژی عاطفی را که از فکر کردن بیش از حد و اضطراب صرف می کنیم، پس بگیریم!

آیا احساس می کنید تحت فشار افکار خود هستید، با استرس یا اضطراب در مورد وظایفی که باید انجام دهید دست و پنجه نرم می کنید یا می خواهید دیگر نگران زندگی نباشید؟ اگر حداقل به یکی از این سوالات پاسخ مثبت داده اید، این کتاب و خلاصه قطعا برای شما مناسب است!

فصل 1. از بین بردن افکار خود

افکاری که از آنچه ما به عنوان واقعیت درک می کنیم، بر سلامت ذهنی شما تأثیر می گذارد. با این حال، داشتن ایده های زیاد می تواند ذهن ما را به هم ریخته کند. ما به‌طور باورنکردنی تحت‌تاثیر افکار منفی‌مان قرار می‌گیریم، زیرا آنها تمایل دارند بلافاصله پس از سیلی زدن به آنها برگردند. ما باید روی ذهن آگاهی خود کار کنیم تا افکارمان را مدیریت کنیم، از افکار منفی جدا شویم و ذهنمان را شلوغ کنیم. 

1. تنفس عمیق متمرکز

زمانی که احساس استرس یا استرس می کنیم، تمایل به تنفس سریع یا تنگی نفس داریم. تنفس آرام، عمیق و ریتمیک می تواند به ما کمک کند تا کنترل ذهن خود را دوباره به دست آوریم. سعی کنید هر روز 5 تا 10 دقیقه تنفس عمیق شکمی را تمرین کنید.

2. مدیتیشن 

بیشتر تمرین‌های مدیتیشن با آرام نشستن، تمرکز بر نفس و نادیده گرفتن هرگونه مزاحمتی که برایتان پیش می‌آید آغاز می‌شود. بهره وری را افزایش می دهد، تمرکز را تقویت می کند، استرس را کاهش می دهد، قدرت مغز کلی شما را تقویت می کند و تفکر واگرا را ترویج می کند. با یک تمرین مدیتیشن روزانه 10 دقیقه ای شروع کنید. 

مدیتیشن راهی برای وارد شدن به آرامشی است که از قبل در ذهن شما وجود دارد و زیر 50000 فکری که یک فرد معمولی هر روز به آن فکر می کند مدفون است.

ذهن خود را شلوغ کنید

3. تمام افکار منفی را مجدداً تنظیم کنید.

نویسندگان این موضوع را به خوبی بیان می‌کنند: «تفکر انتقادی به ما توانایی حل سریع و مؤثر مشکلات را می‌دهد. تفکر خلاق به ما این امکان را می دهد که ایده ها و ارتباطات اصیل، متنوع و پیچیده را توسعه دهیم. اما افکار منفی ناخوانده ذهن ما را در هم می ریزد و اغلب اشتیاق ما را برای زندگی تخلیه می کند.

برای تغییر این گرایش و ایجاد عادت تغییر چارچوب:

• مراقب باشید – از افکار خود آگاه شوید. “خود” خود را از افکار خود جدا کنید و آنچه را که در ذهن شما اتفاق می افتد مشاهده کنید.

• آن فکر را نام ببرید – از نظر ذهنی تصدیق کنید که افکار واقعیت شما نیستند. بگویید: «به این فکر می کنم که «هرگز تمام این کارها را انجام نخواهم داد 

• نه بگویید – تجسم کنید که افکار منفی را به درون یک سوراخ عمیق می رانید یا آنها را در بالونی که در آن شناور است قرار دهید.

• ترفند نوار لاستیکی را امتحان کنید – زمانی که در افکار منفی گیر کرده اید به آرامی باند را روی مچ دست خود بچسبانید. این عمل فیزیکی جریان افکار منفی را قطع می کند.

• محرک های خود را بشناسید – تقریباً هر فکر منفی که توسط یک فرد، موقعیت یا وضعیت فیزیکی ایجاد می شود. لطفاً محرک‌ها را یادداشت کنید تا بدانید چه زمانی اتفاق می‌افتند.

• حواس خود را پرت کنید – چرخه را با استفاده از حواس پرتی بشکنید – خود را در پروژه ای غوطه ور کنید که شامل تمرکز و قدرت مغز است 

4. ترفندهای جدید را به ذهن قدیمی خود بیاموزید 

• فکر را به چالش بکشید و جایگزین کنید – یک رویداد مثبت یا “برد” قبلی را به خود یادآوری کنید.

• پذیرش را تمرین کنید – “من قبول دارم که این مبارزه در حال وقوع است.” نفس عمیق بکشید و سعی کنید از دعوای ذهنی خودداری کنید. از خود بپرسید: آیا می توانم در حال حاضر اقدامی برای بهبود وضعیت انجام دهم؟ آیا چیز مثبتی برای یادگیری از آن وجود دارد؟ چگونه می توانم حمایت دریافت کنم که این را تحمل می کنم؟

• اقدامی آگاهانه انجام دهید – کاری مثبت انجام دهید که به تمرکز و چالش ذهنی نیاز دارد تا از دوباره فکر کردن یا نگرانی خود جلوگیری کنید. چنین فعالیت هایی عبارتند از: نوشتن، نقاشی یا طراحی، تمرین یک ساز، ساختن چیزی با دست و کار بر روی یک مسئله پیچیده.

• یک تایمر نگرانی را برای 10-15 دقیقه تنظیم کنید و به خودتان اجازه دهید که روی هر چیزی که به ذهنتان می رسد استرس داشته باشید. همه را بیرون بیاور! برای پردازش افکار یا یافتن راه حل، افکار خود را در یک مجله بنویسید 

فصل 2. از بین بردن تعهدات زندگی 

بسیاری به جای ارزیابی دقیق آنچه که بهترین است، به آنچه زندگی می اندازد واکنش نشان می دهند.

یک راه حل ساده برای ارزیابی بیش از حد اطلاعات در زندگی ما: تعریف ارزش های اصلی ما که در طول زمان، دشواری ها و تغییرات قابل توجه باقی می مانند. در اینجا یک استراتژی 4 مرحله ای برای تعریف ارزش های خود آورده شده است:

1. ارزش های اصلی خود را شناسایی کنید

این لیست از ارزش ها را مرور کنید و هر کلمه ای را که برای زندگی شخصی و حرفه ای شما مهم است بنویسید (دو ستون). سپس، 5 پیشنهاد برتر را از هر ستون انتخاب کنید و آنها را روی دو ورق کاغذ جداگانه یادداشت کنید 

در نهایت، زیر هر مقدار، تمام راه هایی را که در زندگی فعلی شما نشان می دهد فهرست کنید، اما در مورد اقدامات خاصی برای اصلاح مقادیر خارج از تراز نیز فکر کنید. کدام فعالیت ها در حال حاضر یا به زودی قابل انجام هستند؟ آنها را به مراحل کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنید 

کتاب ذهن خود را شلوغ کنید

2. اولویت های زندگی خود را روشن کنید

اولویت ها به شما نشان می دهند که چگونه زمان، انرژی و پول خود را صرف کنید. به گفته نویسندگان، هفت حوزه کلیدی زندگی وجود دارد: شغل – خانواده – ازدواج (یا مشارکت عشقی) – رشد معنوی / شخصی – اوقات فراغت / اجتماعی – مدیریت زندگی (وظایف خانه، برنامه ریزی مالی، بودجه، و غیره) – سلامت / تناسب اندام. 

همه ما 100 ساعت بیداری در هفته داریم، به استثنای خواب، غذا خوردن و بهداشت. با توجه به ارزش های خود، چند ساعت به هر منطقه اختصاص خواهید داد؟ آیا زندگی فعلی شما از تخصیص “ایده آل” شما منحرف شده است؟ چگونه می توانید این را با اقدامات خاص متعادل کنید؟

3. روی اهداف سه ماهه هوشمند تمرکز کنید

رضایت از زمان حال و برنامه ریزی برای آینده می توانند با هم وجود داشته باشند. نکته کلیدی این است که از هر لحظه لذت ببرید در حالی که آینده خود را با هوش می سازید و جشن می گیرید از هر قدم در مسیر لذت ببرید. برای دستیابی به این هدف، به جای اهداف یکساله که شما را از لحظه حال خارج می کند، اهداف هوشمند سه ماهه تعیین کنید. 

SMART مخفف خاص است – پاسخ دادن به شش سوال: چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، کدام و چرا. قابل اندازه گیری – اندازه گیری پیشرفت شما به سمت هدف با زمان ها، مقادیر یا واحدهای دیگر  

دست یافتنی – گسترش محدودیت های آنچه فکر می کنید ممکن است. مرتبط – در هماهنگی با آنچه واقعاً می خواهید. محدود به زمان – با ضرب الاجل های خاص برای هدف شما.

در اینجا نحوه تبدیل اهداف هوشمند به عمل آمده است: 

• آنچه برای شما مهم است را شناسایی کنید – روی 3-4 زمینه از زندگی خود تمرکز کنید.

• روی اهداف سه ماهه تمرکز کنید – زندگی دائماً تغییر می کند و اهداف طولانی اغلب باعث بی انگیزگی می شوند.

• از مرور هفتگی برای ایجاد یک برنامه استفاده کنید – با در نظر گرفتن تعهدات، اولویت ها و زمان در دسترس، یک برنامه اقدام روزانه برای هفته خود ایجاد کنید. 

• روی اهداف خود اقدام کنید – با شروع از تاریخ هدف و حرکت به سمت عقب، هدف خود را به پروژه تبدیل کنید، با ارزیابی زمان برای کار روی اهداف، با ارزیابی مدت زمانی که باید برای هر هدف اختصاص دهید، اهداف را به وظایف اولویت دار تبدیل کنید، با کار روی اهداف اولویت دار خود در اول صبح (یا زمانی که احساس می کنید پرانرژی هستید)، و با جمع کردن همه آنها در کنار هم، برای اقدامات واحد برنامه ریزی کنید. 

• اهداف خود را روزانه مرور کنید – آنها را در خط مقدم ذهن خود نگه دارید.

• اهداف فصلی خود را ارزیابی کنید – از خود بپرسید: آیا به نتیجه مطلوب رسیده ام؟ استراتژی های موفق و ناموفق چه بود؟ آیا من 100% تلاش خود را برای تکمیل این اهداف انجام دادم؟

4. اهداف را به علایق خود متصل کنید

وقتی روی چیزی که دوست دارید کار می کنید، در تمام زمینه های زندگی خود احساس انرژی می کنید و افراد همفکر با اعتماد به نفس و توانمندی را جذب می کنید. برای پیدا کردن علاقه خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

• چشم اندازی از آنچه در هر زمینه از زندگی خود می خواهید بنویسید،

• خود را با ارزیابی شخصیت آنلاین بررسی کنید،

• شروع به خواندن در مورد علایق یا ایده های خود برای علایق بالقوه کنید،

• جستجوی خود را برای یافتن آموزش های مورد نیاز، افراد موفق، ارقام حقوق و تخمین زمان برای مهارت در این زمینه ها محدود کنید.

• از طریق کار داوطلبانه، کار پاره وقت، یا زیر سایه شخصی برای چند روز یک رانندگی آزمایشی انجام دهید 

• پول را در یک حساب پس انداز بگذارید تا انتقال خود را روان تر کنید،

• با کار فعلی خود از طریق گفتگو با کارفرمای خود کنار بیایید و

• با فعالیت روزانه، با تمرکز بر هدف بزرگ خود، انگیزه داشته باشید!

فصل 3. از بین بردن روابط خود 

روابط نزدیک ما (شریک های عاشقانه، دوستان، اعضای خانواده یا همکاران) به شادی طولانی مدت کمک می کند. 

خلاصه ذهن خود را پاک کنید

یک رابطه با کیفیت بالا شامل: اولویت دادن به ارتباط، ارتباط باز، حل تعارض سالم، اعتماد و احترام متقابل، علایق مشترک، سطح صمیمیت عاطفی و فکری، پذیرش و بخشش، و در نهایت، لمس فیزیکی (برای روابط شخصی) است.

در اینجا چهار راه برای بهبود و حفظ ارتباطات شما وجود دارد که می تواند تأثیر مستقیم و مثبتی بر ذهنیت شما داشته باشد:

1. حضور بیشتری داشته باشید

حضور و واکنش عاطفی کمتر می تواند به غلبه بر موقعیت های استرس زا در یک رابطه کمک کند. برای رسیدن به این هدف:

گوش دادن همدلانه را تمرین کنید – از ذهن پریشان خارج شوید و به سخنان آن ها به شیوه ای بدون قضاوت گوش دهید، و باعث می شود احساس امنیت، تایید و درک کنند.

• آگاهانه صحبت کنید – در حین مکالمه به کلمات خود توجه زیادی داشته باشید و در برابر وسوسه واکنش به سخنان یا اعمال دیگران مقاومت کنید. 

محبت محبت آمیز مراقبه کنید – بر ایجاد احساسات گرما نسبت به سایر انسان هایی که سزاوار شفقت و محبت هستند تمرکز کنید.

از مقایسه با دیگران دست بردارید – برای جلوگیری از این آشفتگی های ذهنی و رنج های عاطفی، خودپذیری رادیکال را تمرین کنید، آنچه را که می توانید تغییر دهید و مدام سپاسگزاری کنید. 

2. رها شدن از گذشته

بسیاری از افکار شما در مورد گذشته مربوط به برخورد با افراد فعلی زندگی شما است، بنابراین اغلب با آنها همذات پنداری می کنید. برای پاک کردن انبوهی از نظرات منفی در مورد گذشته:

• آنچه را که می توانید حل کنید – احساسات و درد خود را به اشتراک بگذارید، به دیدگاه آنها گوش دهید، درخواست بخشش کنید و در مورد آینده رابطه بحث کنید. 

• داستان خود را به چالش بکشید – دیدگاه خود را به چالش بکشید.

3. ذهن آگاهی با شریک زندگی خود

ذهن آگاهی به معنای انکار یا دفن احساسات شما نیست. این در مورد کنترل و تصدیق احساسات و تجربیات شماست. 

این می تواند ارتباط صمیمانه شما را با شریک زندگی خود تقویت کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد. برای رسیدن به این هدف:

• تعهد بدهید و با آنها ارتباط برقرار کنید – با همسرتان در مورد برنامه خود برای تمرین روزانه عادت ذهن آگاهی صحبت کنید.

• از نظر عاطفی حضور داشته باشید – در برابر درد باز بمانید، همدلی نشان دهید و به زبان بدن و کلمات همسرتان فکر کنید.

• بدون حالت تدافعی گوش دهید – فعالانه گوش کنید، بدون آماده کردن پاسخ یا دفاع خود، و از احساسات واکنشی خود آگاه باشید – اما بر اساس آنها عمل نکنید. 

• در تعارض به دنبال درس بگردید.

ذهن خود را انگلیسی شلوغ کنید

4. افراد خاصی را رها کنید

تم های جهانی که نشان می دهد زمان خداحافظی فرا رسیده است:

• آزار کلامی، عاطفی یا فیزیکی 

• عدم صداقت، بی وفایی، یا مسمومیت مداوم.

• ارزش های اصلی متفاوت، یکپارچگی مشکوک، یا ناسازگاری.

• عدم بلوغ مداوم، دستکاری عاطفی، بی مسئولیتی مضر.

• مسائل بهداشت روانی حل نشده یا درمان نشده.

• اعتیاد (مواد مخدر، الکل، سکس، قمار، پورنوگرافی).

• امتناع از برقراری ارتباط، رسیدگی به مشکلات یا سرمایه گذاری در رابطه

برای دور کردن خود از یک رابطه خسته کننده یا دردناک:

• نکات مثبت زندگی بدون این شخص را در نظر بگیرید – اگر مجبور نبودید با مسائل ناشی از اصطکاک با این شخص کنار بیایید، چه؟

• عواقب خداحافظی را در نظر بگیرید – ممکن است سعی کنند شما را خراب کنند یا زخمی کنند. چگونه می توانید ریزش را مدیریت کنید؟ ممکن است لازم باشد برنامه خود را با دوستان آشنا، خانواده یا یک درمانگر در میان بگذارید 

• تعریف کنید که «خداحافظ» واقعاً به چه معناست – چه نوع ارتباطی (اگر اصلاً) می خواهید با آنها داشته باشید و چند وقت یکبار؟ دیگر چه چیزی را از آنها تحمل نخواهید کرد؟

• مقاصد خود را بدون سرزنش در میان بگذارید – آن را کوتاه نگه دارید و به جای عیب های آنها، بر احساسات خود تمرکز کنید.

• بپذیرید که می تواند یک فرآیند باشد – به ندرت آسان یا بدون درد است. اگر این بهترین راه است، به خود اجازه دهید این کار را به آرامی انجام دهید.

• به خود اجازه غصه خوردن بدهید – اندوه گیج کننده است. اگر به آن به عنوان بخشی منظم از رها شدن نگاه کنید، سریعتر از شما عبور خواهد کرد 

فصل 4. از بین بردن محیط اطراف 

محیط اطراف ما به کیفیت زندگی ما کمک می کند. ما اغلب درگیر کارهای بی فکر هستیم زیرا به آنچه در مقابلمان است واکنش نشان می دهیم. برای شل کردن و آزاد کردن فضای ذهنی:

1. خانه خود را ساده کنید

روزانه 10 دقیقه وقت بگذارید و خانه شما ظرف چند هفته مرتب خواهد شد. پس گذشته را رها کنید و اشیاء فیزیکی که شما را سنگین می کنند را رها کنید.

2. زندگی دیجیتال خود را ساده کنید

فعالیت های دیجیتال خود را در طول روز نظارت کنید. از کجا و چگونه می توانید کاهش را شروع کنید؟ همچنین، روزانه 10 دقیقه وقت بگذارید تا صندوق ورودی ایمیل و نمادهای روی دسکتاپ خود را شلوغ کنید و فایل ها و اسناد خود را سازماندهی کنید. 

3. فعالیت های خود را ساده کنید

مشغله به درهم ریختگی ذهنی شما کمک می کند. قبول کنید که کمتر می تواند بیشتر باشد. برای شلوغ کردن برنامه خود:

• اولویت های روزانه خود را به جای تلاش برای جا دادن همه آنها در اولویت قرار دهید.

• تعهداتی را که می توانید بدون عواقب شدید کنار بگذارید، پاک کنید. از طرف دیگر، آنها را تفویض کنید، به تاخیر بیاندازید یا کوتاه کنید.

• روی سه هدف مهم روزانه تمرکز کنید، اما با نیت، زمان و تمرکز بیشتر.

• در زمان مقدس بسازید تا هیچ کاری انجام ندهید. فقط باش 

• به موقع کار را ترک کنید. سعی کنید به تدریج عادت کار بیش از حد خود را کاهش دهید، از یک روز در هفته شروع کنید 

• یک روز کامل در هفته یا یک تعطیلات آخر هفته از یک ساباتیک دیجیتال (بدون دسترسی به هیچ دستگاه متصل به اینترنت) استفاده کنید.

• با کار بر روی یک چالش یا تقویت یک مهارت، از قدرت جریان و تمرکز استفاده کنید. 

4. حواس پرتی خود را ساده کنید

حواس‌پرتی‌ها زمان و انگیزه ما را می‌دزدند و ما را در دام نفرت از خود و اضطراب می‌گیرند. برای انجام بیشتر:

• قبل از خواب یا اول صبح، سه وظیفه مهم خود را مشخص کنید و بپرسید که چرا آنها ضروری هستند 

• هر کار را به وظایف فرعی تقسیم کنید، آنها را اولویت بندی کنید و تخمین بزنید که چقدر طول می کشد.

• این وظایف فرعی اولویت بندی شده را در پربارترین بخش روز خود برنامه ریزی کنید تا بازده را به حداکثر برسانید.

• قبل از اینکه برای کار خود بنشینید، مطمئن شوید که همه چیزهایی که نیاز دارید (قهوه، آب، تنقلات، یک میز منظم و غیره) دارید.

• در فضایی بدون وقفه کار کنید. گوشی را خاموش کنید. وب‌سایت‌های غیرضروری را مسدود کنید، اعلان‌ها را خاموش کنید و علامت «مزاحم نشوید» را روی درب خود قرار دهید.

• یک تایمر برای 25 دقیقه تنظیم کنید و با پشتکار شروع به کار کنید. وقتی تایمر خاموش شد، به خودتان استراحت کوتاهی بدهید، اما کاری نکنید که تمرکز شما (تماس‌ها، ایمیل، و غیره) را از کارهایی که در دست دارید، ربوده باشد.

• بین سه کار مهم روزانه خود، استراحت های مهم تری (15 تا 25 دقیقه) برای ورزش، مدیتیشن یا یک مکالمه بدون استرس داشته باشید.

• کارهای بی فکر (کاغذ اداری آسان، سازماندهی، و غیره) باید در کمترین زمان های روز شما برنامه ریزی شود.

5. اقدامات خود را ساده کنید

برای حضور و آگاهی، حتی در حین پیش پا افتاده ترین فعالیت ها، مراحل بعدی را با دقت دنبال کنید:

• وعده های غذایی بخورید – با هضم و جذب مناسب مواد مغذی از تجربه غذا خوردن لذت ببرید.

• خانه خود را تمیز کنید – به جای انجام آن، روی انجام دادن تمرکز کنید.

• پیاده روی – در طول مسیر توجه کنید و بگذارید پیاده روی مقصد باشد.

• طبیعت را تجربه کنید – با تمام حواس خود بر محیط اطراف خود تمرکز کنید.

• ورزش – به بدن، وضعیت بدن، ناراحتی و حرکات خود توجه کنید.

خوراکی های کلیدی 

• ذهن شما اساس هر چیزی است که تجربه می کنید – آن را هر روز آموزش دهید!

• تنفس متمرکز و مراقبه می تواند به جدا شدن از افکار و احساسات مزاحم کمک کند.

• افکار خود را قطع کنید، قالب بندی مجدد کنید و آنها را به چالش بکشید تا قدرت آنها را بر شما به دست گیرند.

• اهدافی را بر اساس ارزش ها و اولویت های اصلی خود تعیین کنید تا زمینه را برای اقدام متمرکز و عزت نفس فراهم کنید که شما را پرانرژی نگه می دارد.

• در روابط خود حضور داشته باشید و مراقب باشید تا از تعارضات و ناراحتی های روحی ناشی از تعامل انسانی جلوگیری کنید.

• خانه و دنیای دیجیتال خود را سازماندهی کنید تا حواس‌پرتی‌هایی که شما را از ارزش‌ها، اولویت‌ها و اهدافتان منحرف می‌کنند حذف کنید.

بررسی کتاب ذهن خود را از بین ببرید

به‌عنوان خواننده کتاب «ذهن خود را پاک کن» نوشته باری داونپورت و اس‌جی اسکات، این کتاب را راهنمای عملی و بصیرتی برای ساده‌سازی افکار و دستیابی به وضوح ذهنی یافتم. نویسندگان مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و استراتژی‌ها را برای کمک به خوانندگان ارائه می‌کنند تا به‌هم ریختگی ذهنی را از بین ببرند، استرس را کاهش دهند و تمرکز را بهبود بخشند.

این کتاب حول چهار حوزه اصلی تنظیم شده است: ذهن آگاهی، هدف گذاری، ساده سازی و ایجاد عادات سالم. ما می‌توانیم با پرداختن به این جنبه‌های کلیدی زندگی‌مان، محیط ذهنی سازمان‌یافته‌تر و آرام‌تری ایجاد کنیم.

سبک نوشتاری داونپورت و اسکات جذاب و قابل پیروی آسان است، با مثال‌های واقعی و توصیه‌های عملی در سراسر کتاب. با اجرای تکنیک های به اشتراک گذاشته شده در کتاب، متوجه بهبود قابل توجهی در توانایی خود در تمرکز، تصمیم گیری و حفظ آرامش در میان چالش های روزانه شدم.

یکی از با ارزش ترین درس هایی که از این کتاب گرفتم اهمیت توجه و حضور در لحظه است. با پرورش آگاهی از افکار و احساسات خود، می توانیم استرس را بهتر مدیریت کنیم و زندگی متعادل تر و رضایت بخشی ایجاد کنیم.

در پایان، «ذهن خود را پاک کنید» برای هر کسی که به دنبال بهبود سلامت ذهنی خود و دستیابی به وضوح و تمرکز بیشتر است، خواندنی است. توصیه های عملی و استراتژی های عملی باری داونپورت و اس جی اسکات می تواند به طور بالقوه چشم انداز ذهنی و در نهایت زندگی شما را متحول کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + چهار =