تجارت بین‌المللی از طریق تعرفه‌ها و قوانین تجاری که توسط دولت‌های فدرال این کشور برای کنترل واردات و صادرات کشور ایجاد می‌شود، تنظیم می‌شود. دولت اختیارات اجرایی را برای ادارات گمرک به سرپرستی کمیسران گمرک برای اجرای سیاست ها و تعرفه های کلیه واردات و صادرات به داخل و خارج از کشور سرمایه گذاری می کند.

دپارتمان های ترخیص کالا از گمرک در تمامی مبادی ورودی و خروجی در مرزهای کشور از جمله فرودگاه ها، بنادر دریایی و پست های بازرسی در جاده ها راه اندازی می شوند.

ترخیص کالا از گمرک شامل ارزیابی اصالت کالا از نظر بازرسی فیزیکی و همچنین ارزیابی ارزش است. . گمرک مدارک ارائه شده را برای اطمینان از همتراز بودن ارزش گذاری در فاکتور تجاری با بازارهای بین المللی بررسی می کند و ارزیابی را بر اساس طبقه بندی مناسب تایید می کند. هنگامی که محموله ارزیابی می شود، ارزش گذاری مشخص می کند که تقاضا برای وظیفه از وارد کننده ایجاد می شود. پس از دریافت عوارض، محموله از اوراق گمرکی خارج می شود.

کل فرآیند واردات نه تنها بر اساس قوانین گمرکی انجام می شود، بلکه کلیه واردات ملزم به انطباق با سایر هیئت ها و ارگان های مربوطه مانند سازمان غذا و دارو، تاییدیه وزارت کشاورزی، تاییدیه اداره شیلات و حیات وحش و غیره است. در حالی که محموله وارداتی در اختیار گمرک است، بقیه آزمایش ها و تاییدیه ها باید قبل از اینکه گمرک بتواند محموله را آزاد کند، اخذ شود.

روند ترخیص کالا از گمرک بالا بسته به هر مورد می تواند از یک روز تا هفت روز طول بکشد. چندین سند تجاری وجود دارد که باید توسط واردکننده ارائه شود و اسناد کمی مربوط به گمرک باید تهیه و ارائه شود تا امکان ترخیص کالا از گمرک فراهم شود.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک و هماهنگی با گمرک و سایر آژانس‌ها، نیاز به خدمات کارگزاری ترخیص کالا از گمرک یا آژانس کارگزاری دارد.

آژانس کارگزاری ترخیص کالا از گمرک یک آژانس خدمات شخص ثالث است که مجوز فعالیت و نمایندگی واردکننده را از اداره گمرک دریافت کرده است. دارنده پروانه ترخیص کالا از گمرک ملزم به گذراندن آزمون و آزمون گمرکی و آشنایی کامل با قوانین، قوانین و فرآیندهای گمرکی و اطمینان از رعایت آنها می باشد.

چندین ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا از گمرک وجود دارند که در این زمینه تخصص دارند. بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل کالا از جمله شرکت‌های چند ملیتی وجود دارند که خدمات ترخیص کالا از گمرک را برای مشتریان خود در اختیار دارند.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک به اسناد متعددی از جمله اسناد تجاری از خریدار، فروشنده و همچنین صورت‌حساب حمل و نقل از شرکت حمل‌ونقل، گواهی مبدا از کشور فروشنده و غیره نیاز دارد. همراه با بقیه مدارک ارسال شود. این اسناد قبل از زمین محموله به صورت الکترونیکی از دفتر کارگزار گمرک بایگانی می شود. از زمانی که محموله فرود می‌آید و در انبار گمرکی انبار می‌شود، یک دوره رایگان از سه روز تا هفت روز (از کشوری به کشور دیگر متفاوت است) وجود دارد که طی آن فرآیند ترخیص کالا از گمرک باید تکمیل شود و محموله آزاد شود.

کارگزار ترخیص کالا نقش بسیار مهمی در نمایندگی واردکننده نزد گمرک ایفا می کند و مسئولیت رعایت کلیه قوانین و مقررات را از طرف واردکننده به عهده می گیرد.

بدون نظر

پاسخ دهید