هر سازمانی که در زمینه واردات یا صادرات فعالیت می کند، به خدمات ترخیص کالا از گمرک شخص ثالث و همچنین یک باربری نیاز دارد. در حالی که حمل و نقل باربری بخش حمل و نقل صادرات و واردات را مدیریت می کند، ترخیص کالا از گمرک و تایید و هماهنگی با بقیه مراجع نظارتی برای تاثیرگذاری بر واردات و صادرات توسط کارگزار ترخیص کالا از گمرک انجام می شود.

هر صادرکننده و واردکننده باید اصول اولیه سیاست های واردات و صادرات و همچنین شرایط قابل اعمال برای محصولات خاص واردات و صادرات خود را بداند. . علاوه بر این، آنها همچنین باید از فرآیندهای مربوط به واردات و صادرات به طور گسترده آگاه باشند. با این حال، این کارگزار ترخیص کالا از گمرک است که از عملکرد کلیه قوانین و مقررات گمرکی مطلع است و از رعایت آنها به سرعت اطمینان حاصل می کند تا اطمینان حاصل شود که محموله وارداتی در مدت زمان آزاد تعیین شده ترخیص می شود و متحمل خسارت نمی شود.

ترخیص قبل از گمرک

فرآیند ارزیابی گمرکی مستلزم فهرستی از اسنادی است که باید توسط واردکننده ارائه شود. جمع آوری مدارک مختلف از واردکننده، از نمایندگی حمل و نقل و ایجاد اسناد گمرکی مورد نیاز جهت تشکیل مراحل ترخیص توسط کارگزار ترخیص کالا انجام می شود. او است که سند اصلی را که گمرک ارزش گذاری و ترخیص را بر اساس آن تأیید می کند، صورتحساب ورودی تهیه می کند.

با استانداردسازی شرایط و اسناد INCO، به محض ارسال محموله از کشور مبدا، اسناد از قبل آماده می شود و صورتحساب ورود به همراه اسناد تجاری و اسناد حمل و نقل به صورت الکترونیکی از دفتر سازمان ترخیص کالا ثبت می شود. در اداره گمرک ثبت شده است.

فرآیند ترخیص کالا در گمرک

به محض ورود محموله به اوراق گمرکی، گمرک بازرسی فیزیکی و همچنین ارزش گذاری واردات را انجام می دهد. ارزش گذاری واردات عبارت است از احراز شرح صحیح اقلام، طبقه بندی اقلام تحت فصل و تعرفه گمرکی مربوط، احراز عدم وجود موردی مبنی بر صورتحساب و تایید ارزش گذاری محموله و رسیدن به حقوق گمرکی مورد نیاز. پرداخت شده. کارگزاری ترخیص با واردکننده مشاوره و هماهنگی لازم جهت پرداخت حقوق گمرکی لازم را انجام می دهد و مرسوله را تحویل فیزیکی می دهد و به همراه مجموعه اصل مدارک در محل تعیین شده به وارد کننده تحویل می دهد.

قوانین گمرکی اجازه می دهد دوره باند یا انبارداری رایگان از سه تا هفت روز (بستگی به کشوری به کشور و مکان دارد). به طور معمول به محموله های هوایی فقط سه روز برای ترخیص داده می شود در حالی که محموله های دریایی حداکثر تا هفت روز انبارداری رایگان در انبار گمرکی داده می شود. واردکننده از طریق کارگزار ترخیص کالا در گمرک باید محموله را در مدت زمان آزاد ترخیص کند که در غیر این صورت برای تمام روزها تا زمان تحویل واقعی، هزینه روزانه از محموله ها اخذ می شود. خدشه وارده می تواند بسیار گران باشد و از این رو مهم است که اطمینان حاصل شود که آژانس ترخیص کالا از گمرک کارآمد است و کار خود را به خوبی می داند.

نمی توان انتظار داشت که واردکننده پس از اطمینان از اینکه با تمام فرآیندها مطابقت دارد، وقت خود را برای ترخیص محموله ها صرف کند. از این رو، نقش آژانس ترخیص کالا از گمرک برای او متعهد به نمایندگی از واردکننده در اداره گمرک و پیگیری فرآیند است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 14 =