صحبت کردن موثر

سخنرانی موثر

صحبت مؤثر به این صورت تعریف می شود که به گونه ای صحبت کنید که پیام شما به وضوح شنیده شود و در صورت امکان به آن عمل شود. دو عنصر اصلی برای صحبت موثر وجود دارد: آنچه می گویید و نحوه بیان آن.

آنچه شما می گویید به معنای انتخاب کلمات شماست. کلماتی که ممکن است هنگام گپ زدن با یک دوست استفاده کنید احتمالاً با کلماتی که در یک سخنرانی یا مصاحبه رسمی استفاده می شود متفاوت است.

به طور مشابه، نحوه صحبت کردن شما نیز در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود. با این حال، احتمالاً برخی از عوامل مشترک نیز وجود دارد: برای مثال، اینکه آیا شما به طور طبیعی آرام صحبت می کنید یا با صدای بلند، و نحوه استفاده از زبان بدن.

این صفحه جنبه های صحبت کردن موثر را مورد بحث قرار می دهد. همچنین راه‌هایی را پیشنهاد می‌کند که از طریق آنها می‌توانید سخنران مؤثرتری باشید.


جنبه های سخنرانی موثر

صحبت موثر یعنی اینکه بتوانید آنچه را که می خواهید بگویید به گونه ای که شنیده شود و به آن عمل کنید.

چه در یک کنفرانس بزرگ در مورد یک کشف علمی جدید صحبت کنید، چه فرزندانتان در مورد رفتارشان یا رئیستان در مورد افزایش حقوق، باید بتوانید به طور مؤثر صحبت کنید. این به این معنی است که هر ابزار و جنبه ممکن را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز باعث حواس پرتی یا کاهش پیام شما نمی شود.

جنبه های سخنرانی موثر


سه عنصر اصلی برای سخنرانی موثر وجود دارد

 • کلماتی که استفاده می کنید
 • صدای شما.
 • دیگر ارتباطات غیرکلامی شما، به ویژه زبان بدن.

انتخاب کلمات شما

آنچه شما می گویید – کلماتی که انتخاب می کنید – مهم است.

اگر در مورد معنای شما شک داشته باشید، مخاطب شما به کلماتی که شما استفاده کرده‌اید باز می‌گردد و منظور شما را دوباره بررسی می‌کند. بنابراین مهم است که با دقت انتخاب کنید، به خصوص زمانی که چیزی مهم می گویید. مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • مخاطبان شما اگر در یک کنفرانس با 200 نفر، همکار مورد اعتماد، رئیس یا فرزندانتان صحبت می کنید، کلماتی که انتخاب می کنید متفاوت خواهند بود. شما باید به سطح کلی درک مخاطبان خود از موضوع و همچنین نوع زبانی که استفاده می کنید فکر کنید.
 • پردازش و درک جملات کوتاه‌تر آسان‌تر است. استفاده از جملات کوتاه تر نیز فوریت ایجاد می کند.
 • درک کلمات ساده تر نیز آسان تر است. اگر نمی توانید چیزی را به زبان ساده توضیح دهید، احتمالاً خودتان آن را درک نکرده اید. اگر مخاطبان شما همگی زبان مادری زبان نباشند، این امر به ویژه مهم است.

لهجه ها


لهجه های منطقه ای و قومی بخشی از شخصیت فردی است و عنصر منحصر به فردی را به نحوه صحبت شما اضافه می کند.

آنها همچنین ممکن است، با این حال، در برخی شرایط، موانع بالقوه برای ارتباط ایجاد کنند. به عنوان مثال، اگر لهجه بسیار قوی دارید، ممکن است برای افراد منطقه یا کشور دیگری درک آنچه می‌گویید دشوارتر باشد. بنابراین ممکن است لازم باشد سرعت گفتار خود را کاهش دهید تا مطمئن شوید که آنها زمان لازم را برای پردازش آنچه می گویید دارند.

با این حال، شایان ذکر است که کلمات تنها بخشی از ارتباط و پیام کلی شما هستند. لحن صدا و زبان بدن شما نیز پیام های قوی ارسال می کند.

صدای شما

صدای شما می تواند به اندازه ظاهر شما، تاریخچه شخصی شما را آشکار کند. صدای یک صدا و محتوای گفتار می تواند سرنخ هایی از وضعیت عاطفی فرد ارائه دهد.

به عنوان مثال، اگر عزت نفس پایین باشد، ممکن است با تردید در صدا منعکس شود. یک فرد خجالتی ممکن است به آرامی صحبت کند، اما کسی که به خودش اطمینان دارد، به احتمال زیاد به صدایش تسلط دارد و وضوح گفتارش را نیز در اختیار خواهد داشت.

ارزش این را دارد که برای بهبود فرمان خود بر صدایتان وقت بگذارید، به خصوص اگر صحبت کردن در جمع برایتان سخت است. حتی می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند!

این مهم است که به صدای خود عادت کنید. اکثر مردم در موقعیت های خصوصی، به ویژه در خانه، که در آن هیچ فشاری برای انطباق با قوانین و انتظارات اجتماعی دیگر وجود ندارد، آرامش بیشتری دارند. در موقعیت‌های عمومی که انواع و اقسام تأثیرات بر نحوه صحبت افراد اعمال می‌شود، اینطور نیست.

تمرینی برای بهبود سخنرانی در جمع


سعی کنید صدای خود را در یک محیط غیررسمی مانند خانه ضبط کنید.

با دقت به صدای خود گوش دهید. این به شما کمک می کند تا به صدای خود عادت کنید.

همچنین ممکن است هر جنبه ای از سخنرانی خود را که اثربخشی کلی پیام شما را کاهش می دهد، یادداشت کنید. این ممکن است شامل تمایل به گفتن زیاد “ام” یا “ار”، به هم زدن یک یا چند حرف با هم یا کمی لکنت زبان باشد.

 

اغلب مردم از صدای ضبط شده خود خوششان نمی آید – همان طور که برخی از مردم از عکس های خودشان خوششان نمی آید – ممکن است احساس خجالت کنند.

اکثر ما به شنیدن صدای خودمان عادت نداریم و این احساسات کاملا طبیعی است. از حرف اول گذشته بگذرید، ” آیا واقعاً چنین صدایی دارم؟” صحنه سازی کنید و درک بهتری از صدای خود ایجاد کنید.

هرچه بیشتر به عملکرد صدای خود به شیوه ای رسمی تر عادت کنید، هنگام انجام آن “واقعی” آسان تر است. در حالت مکالمه، افراد تمایل دارند با عبارات کوتاه، چند بار در یک زمان صحبت کنند. صحبت کردن یا خواندن با صدای بلند به شما کمک می کند تا به صدای روان تر صدای خود عادت کنید.

تمرینی برای کمک به توسعه مهارت های گفتاری موثر:


یک سند برای خواندن پیدا کنید، چیزی در حدود دو صفحه – چند صفحه اول یک کتاب به خوبی کار می کند.

ابتدا سند خود را بی صدا بخوانید، سپس آن را با صدای بلند و با صدای عادی خود بخوانید. اگر زمین خورد یا لنگید نگران نباشید، فقط بلند کنید و تا آخر ادامه دهید.

اکنون آن را برای بار سوم بخوانید و در صورت امکان صدای خود را ضبط کنید و به خاطر بسپارید:

 • کاهش سرعت: این یک واکنش طبیعی است که بخواهیم هرچه سریعتر آن را از بین ببریم و این اغلب باعث می شود که افراد بر سر حرف هایشان تلو تلو بخورند. افزایش سرعت نیز زمانی اتفاق می افتد که شما عصبی هستید و معمولا درک شما را دشوارتر می کند.
 • سر خود را بالا نگه دارید:  سعی کنید چانه خود را در کتاب فرو نکنید زیرا صدای شما به زمین می‌پردازد. کتاب خود را بالاتر نگه دارید و صدای خود را پخش کنید.
 • گاهی مکث کنید: اجازه دهید انتهای جمله یا انتهای یک پاراگراف به شما فرصت استراحتی کوچک، دو یا سه ثانیه ای بدهد. مکث می تواند برای تاکید مفید باشد.

تا جایی که می توانید این تمرین را انجام دهید.

 

هر کسی می‌تواند با چند تمرین ساده مانند تمرین بالا، صدای خود و نحوه صحبت کردن خود را در عرض چند روز بهبود بخشد. برای بهبود، باید تعهد خاصی را حفظ کنید و چند دقیقه به طور منظم تمرین کنید.


تأثیر نفس بر صدا و گفتار

صدا به احساسات پاسخ می دهد و گاهی اوقات ” مسدود ” می شود که می تواند از بیان طیف وسیعی از احساسات جلوگیری کند یا مانع از آن شود.

زمانی که فرد تحت استرس باشد، الگوی تنفس فرد تغییر می کند. وقتی ماهیچه‌های شما منقبض هستند، نمی‌توانید از ریه‌ها با ظرفیت کامل خود استفاده کنید. هنگامی که فردی ترسیده یا عصبی است، یک علامت رایج آن تنش در گردن و شانه ها است. این به این دلیل اتفاق می افتد که وقتی تحت فشار هستیم، تمایل داریم سریعتر نفس بکشیم. این بدان معنی است که ما مقدار زیادی هوا استنشاق می کنیم، اما زمان کافی برای بازدم کامل و استراحت وجود ندارد، بنابراین ما از مزایای کامل آن بهره نمی بریم.

تنفس خوب به دو دلیل ضروری است:

 1. با استفاده از ظرفیت کامل ریه، نفس از صدا پشتیبانی می کند و صدا غنی تر، کامل تر و قوی تر می شود.این به افرادی که صدای کمی دارند و نگران هستند که هنگام صحبت با گروهی از مردم شنیده نشوند، مفید خواهد بود. ولوم صدا در شکم کنترل می شود نه در گلو، بنابراین تنفس با قدرت کامل باعث کنترل بیشتر صدا می شود.
 2. تنفس عمیق و ریتمیک دارای اثر آرام بخش و درمانی است زیرا تنش را از بین می برد و باعث آرامش می شود. افرادی که آرام هستند متعادل تر، پذیراتر و با اعتماد به نفس هستند.تصادفی نیست که بسیاری از مذاهب از تکنیک‌های تنفس موزون مانند مراقبه، یوگا و تفکر خاموش و انتشار آواز در قالب سرود، مانترا یا سرود به عنوان کمکی برای عبادت خود استفاده می‌کنند. با کاهش تنش فیزیکی، استرس روانی کاهش می‌یابد و ذهن به طور مؤثری آزاد می‌شود تا به دنبال کارهای خلاقانه برود.

ورزش تنفسی

  1. در وضعیتی آسان بایستید و پاهای خود را یک قدم از هم باز کنید و زانوها را باز کرده و محکم به عقب فشار ندهید. ستون فقرات را صاف نگه دارید، سر را متعادل نگه دارید و عضلات صورت را شل نگه دارید.
  1. با شمارش آهسته سه نفس، سپس با شمارش آهسته سه نفس بیرون دهید.
  1. سعی کنید هنگام نفس کشیدن شانه های خود را بالا نیاورید. از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید. آگاهانه به این فکر کنید که نفس شما تا ته ریه های شما پر می شود.
  1. کف دست خود را صاف روی شکم خود قرار دهید و حرکت را احساس کنید. هنگام دم و بازدم کمی به دست خود فشار دهید.
 1. این تمرین را ده بار تکرار کنید.

بسته به احساسی که بعد از چند روز انجام این تمرین دارید، تعداد نفس های خروجی را از سه به چهار، پنج و شش افزایش دهید تا قبل از اینکه نیاز به نفس کشیدن دوباره داشته باشید، به تدریج به ده افزایش دهید. سپس با صدای بلند از یک تا ده بر روی نفس خارج شده بشمارید. پنج بار تکرار کنید.

با ایجاد کنترل بر نفس خارج شده، هرگز وقتی با یک گروه یا جلسه صحبت می کنید، صدای “تنفس” نخواهید داشت یا احساس نمی کنید “نفس شما تنگ می شود”.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تنفس و آرامش بخش تکنیک های آرامش ما را ببینید .

تولید آواز

برای هر کسی که مایل به تبدیل شدن به یک سخنران مؤثر است، باید سه عنصر اصلی زیر در تولید آواز درک شود:

 • حجم   – شنیده شود.
 • وضوح   – قابل درک است.
 • تنوع   – برای افزودن علاقه.

جلد

این مسئله این نیست که با صدا مانند کنترل صدا روی کنترل از راه دور تلویزیون رفتار کنید. برخی از افراد به طور طبیعی صداهای نرمی دارند و از نظر فیزیکی نمی توانند صدای خود را صدا بزنند. علاوه بر این، اگر صدا بیش از حد بلند شود، کیفیت تونال از بین می رود. به جای بلند کردن صدا، باید ” بیرون افکنده شود “. صدا را با تنفس زیاد پشتیبانی کنید – هر چه بیشتر بخواهید صدا را بیرون بیاورید، به نفس بیشتری نیاز دارید. همچنین باید از دیافراگم خارج شود، نه از گلو.

هنگام صحبت با یک گروه یا جلسه، مهم است که صحبت خود را با ردیف اول یا فقط با نزدیک ترین افراد هدف قرار ندهید. درعوض، باید آگاهانه آنچه را که برای گفتن دارید به دورترین افراد ارائه دهید. با ایجاد یک  صدای قوی،  بر خلاف صدای بلند، به عنوان یک فرد مثبت دیده خواهید شد.

وضوح

برخی از افراد تمایل دارند از طریق دندان های به هم فشرده و با حرکت کمی لب های خود صحبت کنند. این ناتوانی در باز کردن دهان و عدم تولید صداهای گفتاری با دقت است که علت اصلی ناشنایی است. صدا در دهان قفل می شود و خارج نمی شود.

برای داشتن فن بیان خوب، مهم است که فک را باز کنید، دهان را باز کنید و به هر صدایی که می‌دهید، بهره کامل ببرید، و به انتهای کلمات توجه خاصی داشته باشید. این همچنین به مخاطبان شما کمک می کند زیرا مقدار مشخصی از لب خوانی امکان پذیر خواهد بود.

تنوع

برای موثر و جذاب کردن گفتار، می توان از تکنیک های خاصی استفاده کرد. با این حال، مهم است که دروغ به نظر نرسید یا انگار دارید اجرا می کنید. کلمات معنی را منتقل می کنند، اما نحوه بیان آنها منعکس کننده احساسات و عواطف است. تنوع آوازی را می توان با تغییرات زیر بدست آورد:

 • سرعت: این سرعتی است که با آن صحبت می کنید. اگر گفتار خیلی سریع باشد، شنوندگان وقت نخواهند داشت آنچه را که گفته می شود جذب کنند. همچنین ایده خوبی است که سرعت را تغییر دهید – گاهی اوقات سرعت را افزایش دهید و سپس کاهش دهید – زیرا این به حفظ علاقه کمک می کند.
 • ولوم:  با افزایش یا کاهش گهگاهی صدا، می توانید تاکید ایجاد کنید. اگر صدای خود را تقریباً به یک زمزمه (تا زمانی که فراخوانی می شود) برای یک یا دو جمله کاهش دهید، باعث می شود مخاطب شما ناگهان هوشیار شود. مراقب باشید که از این تکنیک زیاد استفاده نکنید، در غیر این صورت تاثیر خود را از دست می دهد.
 • زیر و بم – عطف – تاکید:  هنگام صحبت در جمع سعی کنید اطلاعات را تا حد امکان با انرژی صوتی و اشتیاق بیشتر منتقل کنید. این بدان معنا نیست که صدای شما باید به طور غیرقابل کنترلی در سراسر مکان بچرخد و شیرجه بزند. سعی کنید صحبت را جذاب کنید. به یاد داشته باشید که وقتی عصبی یا هیجان زده هستید، تارهای صوتی شما متشنج و کوتاه می شود و باعث می شود صدا بلندتر شود. روی کلمات و عبارات خاصی در سخنرانی تاکید کنید تا اهمیت آنها را بیان کنید و به تنوع آنها کمک کنید.
 • مکث:  مکث ها قدرتمند هستند. آنها را می توان برای جلوه دادن برای برجسته کردن عبارت قبلی یا جلب توجه قبل از یک پیام مهم استفاده کرد. مکث به معنای سکوت برای چند ثانیه است. شنوندگان در طول مکث معنا را تفسیر می کنند، بنابراین شهامت سکوت تا پنج ثانیه را داشته باشید – مکث های نمایشی مانند این اقتدار و اعتماد به نفس را منتقل می کند.

صدایت را گرم کن


قبل از هر موقعیت مهم صحبت کردن، چه قرار ملاقات، جلسه یا صحبت، گرم کردن صدا مفید است.

صدا یک ساز است – هیچ نوازنده‌ای به سالن کنسرت نمی‌رسد و بدون تنظیم اولیه وارد بتهوون می‌شود. مدت زمان و دفعات گرم کردن به شما بستگی دارد و به میزان صحبت کردن شما بستگی دارد.


موارد بیشتری در مورد استفاده موثر از صدای شما در ارتباط غیرکلامی صفحه ما وجود دارد: چهره و صدا .


زبان بدن

مقدار قابل توجهی از ارتباطات – برخی برآوردها بیش از 50٪ را نشان می دهد – غیر کلامی است. لحن صدا، سرعت و تاکید همه بخشی از ارتباطات غیرکلامی هستند.

با این حال، زبان بدن شما نیز مهم است. این شامل نحوه ایستادن شما، حالات صورت شما، نحوه استفاده از دستانتان برای تاکید بر گفتار و حتی اینکه آیا و با چه کسی تماس چشمی برقرار می کنید، می شود.

اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده از زبان بدن برای برقراری ارتباط موثر در صفحه ما در مورد زبان بدن وجود دارد. این شامل در نظر گرفتن اینکه چقدر از مخاطبان خود دور هستید، و بنابراین اینکه آیا باید در حرکات خود اغراق کنید تا آنها را واضح تر نشان دهید، می شود.

اهمیت همخوانی

شاید مهم ترین جنبه ارتباط موثر، همخوانی باشد.

برای اینکه ارتباط موثر باشد، ارتباط غیرکلامی شما باید کلمات شما را تقویت کند: این دو باید یک چیز را بگویند. پنهان کردن ارتباط غیرکلامی بسیار دشوارتر از کلامی است—اگر می بینید که زبان بدن فردی پیامی متفاوت از کلام او می دهد، بهتر است ابتدا به ارتباط غیرکلامی گوش دهید زیرا احتمال بازتاب دیدگاه واقعی او بیشتر است.

بنابراین ممکن است لازم باشد در مورد نحوه استفاده از زبان بدن و سایر نشانه های غیرکلامی فکر کنید. اگر می خواهید پیامی دشوار یا ناخوشایند را دریافت کنید، این امر به ویژه مهم است.

 

بدون نظر

پاسخ دهید