آداب – معنا، نیاز آن و انواع آداب

چه چیزی انسان را از حیوانات متمایز می کند؟

پاسخ – این روشی است که آنها خود را در جامعه حمل می کنند. اینجا اهمیت آداب و آداب می آید.

برای یک فرد ضروری است که رفتاری مسئولانه و قابل قبول برای جامعه داشته باشد. اطرافیان ما نباید از رفتار ما خجالت بکشند. فرد نباید در جمع رفتار غیرمنطقی یا غیرمنطقی داشته باشد.

آداب معاشرت چیست؟

آداب و معاشرت به عبارت ساده تر، رفتار نیکی است که انسان را از حیوان متمایز می کند.

انسان یک حیوان اجتماعی است و واقعاً برای او مهم است که رفتار مناسبی داشته باشد. آداب معاشرت به رفتار با مسئولیت اجتماعی اشاره دارد.

آداب معاشرت به رهنمودهایی اشاره دارد که نحوه رفتار یک فرد مسئول در جامعه را کنترل می کند .

نیاز به آداب معاشرت

 • آداب معاشرت شما را به فردی بافرهنگ تبدیل می کند که هر جا می رود اثری از خود بر جای می گذارد.
 • آداب معاشرت به شما نحوه صحبت کردن، راه رفتن و از همه مهمتر رفتار در جامعه را می آموزد.
 • آداب معاشرت برای اولین تاثیر ابدی ضروری است. نحوه تعامل شما با مافوق، والدین، همکاران، دوستان، در مورد شخصیت و تربیت شما بسیار صحبت می کند.
 • آداب معاشرت افراد را قادر می سازد تا در جامعه مورد احترام و قدردانی قرار گیرند. هیچ کس حوصله صحبت با فردی را ندارد که نمی داند در جامعه چگونه صحبت کند یا رفتار کند. آداب معاشرت باعث ایجاد احساس اعتماد و وفاداری در افراد می شود. آدم مسئولیت پذیرتر و بالغ تر می شود. آداب معاشرت به افراد کمک می کند تا برای روابط ارزش قائل شوند.

انواع آداب

 

 1. آداب معاشرت: آداب معاشرت برای فرد مهم است زیرا به او می آموزد که چگونه در جامعه رفتار کند. 
 2. آداب حمام: آداب حمام به مجموعه قوانینی اطلاق می شود که فرد باید هنگام استفاده از توالت های عمومی یا توالت های اداری رعایت کند. مطمئن شوید که دستشویی را تمیز و مرتب برای شخص دیگر بگذارید. 
 3. آداب شرکتی- آداب شرکتی به نحوه رفتار یک فرد در حین کار اشاره دارد. هرکدام نیاز به حفظ آراستگی سازمان دارند. بی مورد پرسه نزنید یا به اتاقک دیگران نگاه نکنید. 
 4. آداب عروسی – عروسی یک رویداد خاص در زندگی هر کسی است. افراد باید اطمینان حاصل کنند که در مراسم عروسی رفتار معقولی دارند. هرگز به عروسی دیر نروید و بی اختیار مشروب نخورید. 
 5. آداب جلسه: آداب جلسه به سبک هایی اشاره دارد که فرد باید هنگام شرکت در هر جلسه، سمینار، ارائه و غیره اتخاذ کند. به آنچه طرف مقابل می گوید گوش دهید. هرگز بدون دفترچه یادداشت و خودکار وارد اتاق جلسه نشوید. مهم است که نکات مهم را برای مراجعات بعدی یادداشت کنید. 
 6. آداب معاشرت تلفنی- ضروری است یاد بگیرید که چگونه باید از طریق تلفن با شخص دیگر ارتباط برقرار کنید. آداب معاشرت تلفنی به نحوه صحبت یک فرد با تلفن اشاره دارد. هرگز طرف مقابل را در حالت تعلیق طولانی قرار ندهید. مطمئن شوید که به طرف مقابل سلام می کنید. مراقب لحن و زیر و بم خود باشید. 
 7. آداب غذا خوردن: افراد باید در حین غذا خوردن در ملاء عام از آراستگی خاصی پیروی کنند. هنگام غذا خوردن سر و صدا نکنید نباید سفره را ترک کرد مگر اینکه و تا زمانی که همه غذا خوردن را تمام کنند. 
 8. آداب کسب و کار- آداب کسب و کار شامل راه هایی برای انجام یک تجارت خاص است. هرگز مشتریان را فریب ندهید این به سادگی غیر اخلاقی است.

برای نتیجه گیری، آداب معاشرت مرد را به یک جنتلمن تبدیل می کند .

بدون نظر

پاسخ دهید