حافظه های بلند مدت برای مدت زمان طولانی تری دوام می آورند زیرا ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات برای مدت زمان نسبتاً طولانی تری را دارند و هر زمان که لازم باشد همان را بازیابی می کنند. برخی از حقایق مهم مربوط به حافظه بلند مدت که باید دانست در زیر ارائه شده است:

 

  1. خاطرات بلندمدت معمولاً خارج از ذهن خودآگاه ما باقی می‌مانند، اما می‌توان آن‌ها را در هر جا که لازم بود به حافظه کاری بازگرداند . برخی از خاطرات را می توان به راحتی به یاد آورد، در حالی که ممکن است دسترسی یا یادآوری برخی از خاطرات نسبتاً دشوار باشد.

 

 

  1. همه خاطرات بلندمدت به طور یکسان ایجاد نمی‌شوند، زیرا اطلاعاتی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند را می‌توان به شدت به خاطر آورد. برای مثال، یادآوری وقایع یا خاطرات مهم زندگی خود مانند سالگردها یا مناسبت‌های خاص برای کسی نسبتاً آسان‌تر از هر روز معمولی است.

 

 

  1. خاطراتی که مکررا می توان به آنها دسترسی داشت بسیار قوی تر می شوند و به راحتی قابل یادآوری هستند. با دسترسی مکرر به خاطرات خاص، می توان به راحتی اطلاعات را با تقویت شبکه عصبی که در آن رمزگذاری اطلاعات انجام می شود، به خاطر آورد. خاطراتی که بارها تکرار یا یادآوری نمی شوند، اغلب ضعیف یا گم می شوند یا حتی با اطلاعات دیگری جایگزین می شوند.

 

ظرفیت نگهداری یا نگهداری اطلاعات حافظه بلند مدت

اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت را می توان از طریق فرآیند تداعی و تمرین به حافظه بلند مدت تبدیل کرد. اگرچه خاطرات بلندمدت ممکن است برای روزها، تا چندین دهه یا حتی گاهی در تمام طول عمر باقی بمانند، با این حال بسیار مستعد فرآیند فراموشی هستند. ظرفیت نگهداری یا توانایی یادآوری حافظه بلند مدت به طیفی از عوامل بستگی دارد.

 

  • نحوه رمزگذاری اطلاعات نقش مهمی در تأثیرگذاری بر مدت زمان ذخیره اطلاعات در حافظه بلند مدت دارد. حافظه بسیار قوی تر یا زنده تر خواهد بود، اگر فردی هوشیارتر یا آگاه تر در هنگام تجربه چیزی یا قرار گرفتن در معرض برخی اطلاعات باشد.

 

 

  • اگر دسترسی یا قرار گرفتن در معرض اطلاعات چندین بار ارائه شود، حافظه بلند مدت برای مدت طولانی باقی خواهد ماند. به همین دلیل است که در هنگام آماده شدن برای امتحان، انتظار می رود که برای ماندگاری خاطره، بارها و بارها مطالعات را تکرار کند.

 

حافظه های بلند مدت در معرض تغییر هستند

پردازش اطلاعات در حافظه انسان دقیقاً مانند رایانه انجام می شود. اطلاعات ابتدا به طور موقت در حافظه کوتاه مدت ذخیره می شود و سپس برخی از اطلاعات به حافظه بلند مدت منتقل می شود که دارای ظرفیت ذخیره سازی نسبتاً دائمی است، درست مانند روشی که در آن اطلاعات در هارد دیسک رایانه ذخیره می شود. هر زمان که اطلاعات مورد نیاز باشد، با استفاده از نشانه‌های محیطی خاصی که کاملاً شبیه فرآیند دسترسی به اطلاعات ذخیره‌شده از رایانه است، بازیابی می‌شود یا از حافظه بلندمدت فراخوانی می‌شود.

تثبیت حافظه: چگونه کار می کند و تأثیرگذاران اصلی فرآیند تثبیت

تثبیت حافظه فرآیندی است که از طریق آن مغز با کمک سیناپس ها، خاطرات کوتاه مدت را به خاطرات بلند مدت تبدیل می کند. سیناپس ها مانند یک انتقال الکتریکی در مغز عمل می کنند که از طریق انتقال دهنده های عصبی از یک نورون به نورون دیگر منتقل می شود . اگر فرکانس این انتقال سیگنال‌های الکتریکی در مغز زیاد باشد، سیناپس‌ها قوی‌تر می‌شوند و این فرآیند را فرآیند تقویت ( Potentiation ) می‌گویند.که نقش عمده ای در حافظه و فرآیندهای یادگیری دارد. تثبیت حافظه به دلیل ارتباط بین بخش های مختلف مغز مانند مخچه، هیپوکامپ و آمیگدال اتفاق می افتد. اگرچه خود هیپوکامپ خاطرات را ذخیره نمی کند، اما نقش مهمی در تثبیت خاطرات دارد.

شبکه های عصبی با تکرار همان تجربه و تمرین بسیار قوی تر می شوند. به عنوان مثال، دوره ای که چندین بار در یک دوره زمانی بازنگری شده است، به راحتی قابل یادآوری است. به دلیل شلیک مکرر یک مجموعه از نورون‌ها، این احتمال وجود دارد که همان مجموعه نورون‌ها بتوانند در آینده نیز در صورت نیاز، همان تمرین را تکرار کنند. در نتیجه، یادآوری بسیار قوی‌تر خواهد بود و در آینده نیز می‌توان اطلاعات را با دقت و سهولت بسیار به یاد آورد.

فرآیند تثبیت حافظه می تواند تحت تأثیر عوامل متعددی قرار گیرد که یکی از آنها خواب است. خواب به پردازش و تجمیع اطلاعاتی که در بیداری به دست آورده ایم کمک می کند. پس از یادآوری خاطرات باید مجدداً یکپارچه شوند زیرا همیشه احتمال فراموشی یا از دست دادن اطلاعات تلفیقی وجود دارد مگر اینکه مجدداً یکپارچه شوند. با تثبیت مجدد و یادآوری، می توان حافظه را برای مدت طولانی تری تقویت کرد. هر بار که به خاطرات دسترسی پیدا می‌کنید، لازم است حافظه‌ها مجدداً یکپارچه شوند. فرآیند تثبیت حافظه را می توان از طریق تکرار قرار گرفتن در معرض، تمرینات و با پیروی از تکنیک های خاص حفظ بهبود بخشید.

اگرچه حافظه‌های بلندمدت برای مدت طولانی‌تری وجود دارند، اما چنین حافظه‌هایی به شدت مستعد انواع مختلف تغییرات، تداخل یا تفسیر نادرست اطلاعات هستند یا باعث ایجاد برخی اطلاعات نادرست می‌شوند . عوامل مختلفی مانند آسیب های مغزی، تروما و ضایعات می توانند بر ظرفیت ذخیره سازی حافظه بلند مدت تأثیر منفی بگذارند. در چندین مورد، خاطرات قدیمی در فرآیند شکل‌گیری حافظه جدید تداخل ایجاد می‌کنند و در نتیجه مشکلاتی را در کل فرآیند یادآوری ایجاد می‌کنند. با دنبال کردن مراحل زیر می توان خاطرات بلند مدت را قوی تر یا بهبود بخشید:

 

  • توجه بیشتر به اطلاعات و مطالعه در مکانی بدون حواس پرتی.

 

 

  • اجتناب از انباشته شدن: تحقیقات ثابت کرده است که مطالعات منظم نتایج بسیار بهتری نسبت به مسابقه ماراتن لحظه آخری دارد.

 

 

  • استفاده از دستگاه های یادگاری

 

 

  • ساختاردهی و سازماندهی بیشتر افکار با تمرکز بر گروه بندی مفاهیم مشابه و ایجاد خطوط کلی.

 

 

  • تمرینات تشریحی برای رمزگذاری موثر،

 

 

  • ارتباط دادن چیزهای جدید با اطلاعات موجود،

 

 

  • تجسم مناسب اطلاعات در حال مطالعه،

 

 

  • خواندن مطالب با صدای بلند،

 

 

  • تمرکز بیشتر بر روی اطلاعاتی که نیاز به توجه بیشتری دارد،

 

 

  • تغییر روال برای مطالعه

 

 

 • خواب اضافی.

بدون نظر

پاسخ دهید