چگونه یک کمال گرا را مربی کنیم

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

“تعالی برای تعالی لذت بخش و سالم است. جستجوی کمال ناامیدکننده، عصبی و اتلاف وقت وحشتناکی است.» – ادوارد بلیس.

کمال گرایی نقصی است که به عنوان یک فضیلت ظاهر می شود. به نظر می رسد که روی همان ساقه ای رشد می کند که به دنبال تعالی است، اما در واقعیت، حتی به همان باغ تعلق ندارد.

کمال گرایی از ترس، نگرانی، اجبار و استرس تغذیه می کند. و باعث  ایجاد اضطراب و افسردگی می شود . با این حال، بسیاری از رهبران امروزی و کارمندان با پتانسیل بالا در دسته افراد کمال گرا قرار می گیرند.

همانطور که در  کتاب های خود در مورد رهبری هوشمند اشاره کرده ام ، با کمال گرایان، مربیگری رهبری باید بر بلوغ تمرکز کند. شما باید کمال گرا را به یک کمال گرا بالغ هدایت کنید.

بنابراین، شما می توانید کمک کنید تا یک فرد جزم اندیش و غیرقابل انعطاف، که ممکن است از طرفی ظالم و سادیست باشد، به یک رهبر اخلاقی، بسیار اصولی، قابل اعتماد، عینی و بردبار تبدیل شود که مایل به دستیابی به 80 تا 95 درصد اهداف خود است. اهداف اصلی او

مربی کردن یک کمال گرا که از ریل خارج می شود قدم زدن در پارک نیست. با این حال، می تواند برای همه طرف های درگیر بسیار مفید باشد.

چگونه در مورد مربیگری یک کمال گرا اقدام می کنید؟

  • کمال گرایی را بشناسید.
  • تمایلات کمال گرایی خود را بررسی کنید.
  • افکار کمال گرا را با همدلی، حمایت، تایید و شوخ طبعی شناسایی و به چالش بکشید.
  • از کارآموز خود بخواهید با ترس های خود روبرو شود و بر آنها غلبه کند.
  • به او کمک کنید تا با کمبودها راحت شود.
  • الگوی خوبی باشید.

شناخت کمال گرایی

یک کمال گرا اشتباهات خود را دلیلی بر بی کفایتی می داند نه فرصت های یادگیری. آنها همچنین ممکن است بیش از حد جزئیات را سرهم کنند، بنابراین بهره وری ضعیفی از خود نشان می دهند. سایر نشانه های کمال گرایی عبارتند از:

  • بی میلی به ریسک کردن.
  • بی میلی به درخواست کمک.
  • نگرش نابخشوده نسبت به نقص دیگران.

کنترل تمایلات کمال گرایی خود

اگر سابقه کمال‌گرایی دارید، بیشتر مراقب باشید که رفتار کمال‌گرایانه رهبری که مربی او هستید را ناآگاهانه تأیید نکنید. اطمینان حاصل کنید که کارآموز شما بازخورد شما را به عنوان انتقاد تلقی نمی کند.

به مربی خود فضای کافی و زمان کافی برای نتیجه دادن به فرآیند بدهید.

شناسایی و به چالش کشیدن افکار کمال گرا

به کارآموز خود بیاموزید که چنین افکاری را شناسایی کند و آنها را سرکوب کند، همانطور که شما انجام می دهید. شما باید بیشتر مراقب باشید تا به عنوان انتقادی برخورد نکنید. هوش هیجانی شایستگی است که می توانید در این زمینه از آن عقب نشینی کنید. اگر مربی شما توانایی تفکر و تحلیل خود را داشته باشد، کار شما بسیار آسان تر خواهد شد.

تکنیک پرسشگری هنرمندانه همچنین به شما این امکان را می‌دهد که گرایش‌های کمال‌گرایانه را بدون اینکه انتقادی به نظر برسند، شناسایی و افشا کنید. از طریق این تکنیک پرسش‌ها و پاسخ‌های پشت سر هم، می‌توانید مخاطب خود را راهنمایی کنید تا ظاهراً آنچه را که می‌خواهید به نمایش بگذارید، آشکار کند.

مربیگری رهبری خود را بر استفاده همدلانه و متفکرانه از شوخ طبعی متمرکز کنید.

رویارویی با ترس ها و غلبه بر آنها

از کارآموز خود بخواهید که اشتباه عمدی مرتکب شود و بدون پرداختن به آن به راه خود ادامه دهد. شما می توانید این تمرین را در مورد چیزی به اندازه ارسال ایمیل با اشتباهات تایپی بی اهمیت جلوه دهید.

مواجهه با ترس های خود اولین گام شما برای از بین بردن آنهاست. 

یک کمال گرا بالغ با درجاتی از نقص راحت است.

الگوی خوب بودن

اطمینان حاصل کنید که آنچه را که موعظه می کنید، عمل می کنید. به عنوان فردی که همه چیز را می داند مواجه نشوید. بپذیرید که چیزهایی وجود دارد که نمی دانید و مربی خود را تشویق کنید تا ناشناخته ها را با شما کشف کند.

 

بدون نظر

پاسخ دهید