کوچینگ و سبک های رهبری

مهارت آموزش

سبک های رهبری :در این پست شما را با انواع سبک های رهبری آشنا می کنیم و مزایای آن را با شما به اشتراک می گذاریم. 

مدل‌های مختلفی از سبک‌های رهبری وجود دارد، از مدل‌هایی که به میزان «کنترل» شما می‌خواهند تا دیگران مبتنی بر «پتانسیل» را بررسی کنند.

یکی از شناخته شده ترین مدل ها شش سبک رهبری دانیل گولمن است. گولمن احتمالاً بیشتر به خاطر کارش در زمینه هوش هیجانی شناخته شده است ، اما او همچنین یک مطالعه پیشگامانه در مورد رهبری انجام داد که در سال 2000 در هاروارد بیزینس ریویو با عنوان ” رهبری که نتیجه می گیرد ” منتشر شد.

بر اساس یک مطالعه سه ساله روی بیش از 3000 مدیر اجرایی، دانیل گولمن شش سبک مختلف رهبری را شناسایی کرد:


 • اجباری (یا فرماندهی)
 • تنظیم سرعت
 • معتبر
 • وابسته
 • دموکراتیک
 • مربیگری

شش سبک رهبری

1. اجباری

رهبران قهری خواستار اطاعت فوری هستند .

در یک عبارت، این سبک عبارت است از “آنچه به شما می گویم را انجام دهید “.

این رهبران ابتکار عمل، خودکنترلی و تلاش برای موفقیت را نشان می دهند. البته زمان و مکانی برای چنین رهبری وجود دارد: میدان جنگ نمونه کلاسیک است، اما هر بحرانی به رهبری روشن، آرام و فرمانده نیاز دارد. با این حال، این سبک هیچ کس دیگری را به ابتکار عمل تشویق نمی کند و اغلب بر احساس افراد تأثیر منفی می گذارد.

2. تنظیم سرعت

رهبران سرعت‌بخش انتظار برتری و خودراهبری دارند.

این سبک را می توان به صورت ” اکنون همانطور که من انجام می دهم ” خلاصه کرد .

تنظیم کننده سرعت بسیار به عنوان مثال منجر می شود، اما این نوع رهبری فقط با یک تیم بسیار شایسته و با انگیزه کار می کند. فقط برای مدتی می‌توان بدون پرچم‌گذاری اعضای تیم ادامه داد. مانند رهبر اجباری، تنظیم‌کننده‌های سرعت نیز میل به موفقیت و ابتکار را نشان می‌دهند، اما به جای خودکنترلی، اینها با وظیفه‌شناسی همراه است.

3. مقتدر

رهبران مقتدر مردم را به سمت یک چشم انداز سوق می دهند.

این سبک احتمالاً به بهترین شکل به عنوان ” بیا با من ” خلاصه می شود .

این رهبران رویاگرا هستند و زمانی که به یک دیدگاه جدید یا جهت روشن نیاز است، مفیدترین سبک است و به شدت مثبت است. رهبران مقتدر از اعتماد به نفس و همدلی بالایی برخوردارند و با جذب افراد به چشم انداز و درگیر کردن آنها با آینده، به عنوان یک کاتالیزور تغییر عمل می کنند.

4. وابسته

یک رهبر وابسته ارزش قائل است و پیوندهای عاطفی و هماهنگی ایجاد می کند.

رهبران وابسته معتقدند که ” مردم اول هستند “.

چنین رهبرانی همدلی و مهارت های ارتباطی قوی نشان می دهند و در ایجاد روابط بسیار خوب هستند. این سبک زمانی بسیار مفید است که یک تیم تجربه دشواری را پشت سر گذاشته باشد و نیاز به بهبود شکاف ها یا ایجاد انگیزه داشته باشد. این یک سبک خیلی هدف‌گرا نیست، بنابراین هرکسی که از آن استفاده می‌کند باید مطمئن شود که دیگران متوجه می‌شوند که هدف هماهنگی تیمی است و نه وظایف خاص.

احتمالاً از اینجا واضح است که در صورت نیاز به انجام دادن کار، نمی توان آن را به تنهایی برای مدت زمان طولانی استفاده کرد.

5. دموکراتیک

رهبران دموکرات از طریق مشارکت اجماع ایجاد می کنند.

رهبران دموکرات دائماً می پرسند که ” نظر شما چیست؟ ‘.

چنین رهبرانی سطوح بالایی از همکاری، رهبری تیم و مهارت های ارتباطی قوی را نشان می دهند. این سبک رهبری در توسعه مالکیت برای یک پروژه خوب عمل می کند، اما می تواند پیشرفت آهسته به سمت اهداف را ایجاد کند، تا زمانی که مقدار مشخصی از حرکت ایجاد شود. هرکسی که مایل به استفاده از این سبک است باید مطمئن شود که مدیران ارشد در فرآیند ثبت نام کرده اند و درک کنند که ممکن است برای ایجاد اجماع زمان لازم باشد.

6. مربیگری

رهبران کوچینگ افراد را توسعه می دهند.

عبارتی که این سبک رهبری را خلاصه می کند، ” امتحانش کن ” است.

رهبران کوچینگ به افراد این امکان را می دهند که رویکردهای متفاوتی را برای حل مشکل و دستیابی به هدف به روشی باز امتحان کنند. رهبر کوچینگ سطوح بالایی از همدلی، خودآگاهی و مهارت در رشد دیگران نشان می دهد. سبک مربیگری به ویژه زمانی مفید است که سازمان برای توسعه بلندمدت کارکنان ارزش قائل باشد.

صفحات ما را ببینید: کوچینگ چیست؟ و مهارت های مربیگری برای اطلاعات بیشتر.مدلی جایگزین از رفتارهای رهبری

پتانسیل های رهبری مثبت - بر اساس "رهبری الهام بخش" توسط ریچارد اولیویه.

مدل های بسیار دیگری از رهبری وجود دارد. برای مثال، ریچارد اولیویه در کتاب خود، رهبری الهام بخش ، داستان هنری پنجم شکسپیر را به عنوان کتاب درسی رهبری نهایی در نظر می گیرد. او یک مدل چهار بخشی از رهبری را ترسیم می کند که به طور قابل توجهی با یافته های تجربی گلمن مطابقت دارد.

اولیویه جهان را به انرژی های ایستا و پویا، و مردانه و زنانه تقسیم می کند، به طوری که چهار پتانسیل رهبری مثبت ممکن عبارتند از:

 • مردانه ایستا (“پادشاه خوب”، ایجاد و ارزش گذاری نظم)
 • زنانه ایستا (“مادر بزرگ” که اطرافیانش را پرورش می دهد)
 • مردانه پویا («جنگجو»، عملی مطلوب)
 • پویا زنانه («زن پزشک»، مهم در تغییر)

اگرچه ممکن است این عناوین بسیار خیالی به نظر برسند، اما دیدن اینکه پادشاه خوب با سبک دمکراتیک گلمن، مادر بزرگ با مربیگری و وابستگی، جنگجو به وضوح با سبک‌های اجباری و تنظیم سرعت، و زن پزشکی با رهبری مقتدر مناسب نیست، سخت نیست.


توسعه سبک رهبری شما

هر یک از ما یک سبک رهبری ترجیحی داریم، معمولاً سبکی که در مواقع استرس به آن عمل می کنیم. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص اینکه کدام پیش‌فرض است، این است که ببینید وقتی استرس دارید چه چیزهایی می‌گویید. آیا شما همان کسی هستید که می گویید ” نظر شما چیست؟ یا درست است، ما این کار را به روش من و همین الان انجام خواهیم داد! ‘؟

مؤثرترین رهبران فقط از یک سبک استفاده نمی کنند، بلکه می توانند بین سبک ها حرکت کنند و سبکی را انتخاب کنند که به بهترین وجه مناسب شرایط باشد.


هنگامی که سبک مورد علاقه خود را شناختید، می توانید شروع به توسعه سایرین کنید. به عنوان مثال، اگر شما به طور طبیعی یک رهبر دموکراتیک یا وابسته هستید، ممکن است برای شما دشوار باشد که در یک بحران فرماندهی یا اقدام سریع انجام دهید. شما باید راهی بیابید تا سبک فرماندهی یا اجباری را به گونه ای بپذیرید که برای شما صادق باشد، شاید با تزریق طنز به دستورات خود.

 

یکی از مزیت‌های نگاه کردن به چندین مدل جایگزین رهبری این است که یکی یا دیگری ممکن است به شما ایده واضح‌تری درباره نحوه حرکت بین سبک‌های ممکن بدهد. فرض اولیویه این است که هنری پنجم به عنوان یک رهبر، در طول نمایشنامه بین همه این سبک ها حرکت می کند. مطالعه این که او چگونه این کار را انجام می دهد می تواند تجربه ی شگفت انگیزی برای رهبری روزمره باشد. شاید درک این موضوع راحت باشد که حتی هنری باید سخت تلاش کند تا سبک رهبری خود را فراتر از “جنگجو” توسعه دهد.

تصمیم گیری در مورد محدوده سنی برای آموزش

اگر ایده تدریس حرفه ای را دوست دارید، تنظیمات مختلفی وجود دارد که می توان آن را انجام داد. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و طیف وسیعی از مشاغل در حال ارائه هستند.

آموزش کودکان خردسال

 • معلمان دبستان، ابتدایی یا دوره راهنمایی معمولاً بسیاری یا همه دروس را به کلاس خود آموزش می دهند، بنابراین آنها باید در تمام دروس تا حد مشخصی اعتماد به نفس داشته باشند.
 • معلمان ابتدایی کلاس خود را به خوبی می شناسند ، که می تواند بسیار مفید باشد.
 • شما باید با بچه های کوچکتر بسیار صبور باشید. آنها شور و شوق بی حد و حصری دارند ، اما این می تواند گاهی اوقات طاقت فرسا باشد.

آموزش به کودکان بزرگتر

 • تدریس در دبیرستان یا دبیرستان مستلزم اشتیاق واقعی به حوزه موضوعی شما و دانش بسیار خوب در آن است. اگر مدرک خود را مدتی پیش انجام دادید، ممکن است به یک دوره تکمیلی نیاز داشته باشید.
 • شما طیف گسترده ای از کلاس ها و سنین را آموزش خواهید داد ، که به معنای یادگیری اسامی بیشتر است، اما کمتر شخصیت های خاص را می بینید.
 • آموزش به نوجوانان به این معنی است که شما باید با پدیده‌ای که « باحال » است کنار بیایید – به عبارت دیگر، از نظر اجتماعی برای بسیاری از آنها غیرقابل قبول است که برای هر چیزی اشتیاق نشان دهند. این می تواند بسیار ناامید کننده باشد و نوسانات خلقی نوجوانان می تواند منجر به برخی رفتارهای وحشتناک شود .
 • با این حال، نوجوانان همچنین می توانند در بهترین حالت خود بسیار جالب، ایده آل گرا، پرشور و بامزه باشند.

آموزش بزرگسالان

 • بزرگسالانی که برای تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند عموماً انگیزه خوبی دارند و مشتاق یادگیری هستند .
 • این بخش همیشه از بودجه خوبی برخوردار نیست و ممکن است مشاغل زیادی در اطراف وجود نداشته باشد.
 • بزرگسالان نیز ممکن است با کار و خواسته‌های خانواده‌شان در حال تحصیل باشند و هر از گاهی به همدردی و مهلت‌های طولانی‌تر نیاز داشته باشند.

به طور خلاصه، در همه تنظیمات، نکات خوب و بد وجود دارد. بهترین راه برای تصمیم گیری این است که تجربه کاری در انواع مختلف مدرسه یا کالج داشته باشید تا ببینید چه چیزی ممکن است برای شما مناسب باشد. ممکن است دوستی در تدریس داشته باشید که می تواند به شما در تنظیم این امر کمک کند، اما اگر نه، فقط برخی از مؤسسات را در منطقه خود امتحان کنید.


بسیاری از معلمان در مورد تشویق افراد بیشتر به تدریس بسیار خوب هستند.


شما باید از مدارس دیدن کنید تا آنها را از منظر معلم ببینید: خاطرات شما از نحوه مدرسه در دوران دانش آموز کافی نیست. در هر صورت، آموزش به طور مداوم در حال تکامل است، و ممکن است همه با آنچه شما به یاد دارید بسیار متفاوت باشد.


سرانجام…

اگر در سطح پایه، افراد را دوست داشته باشید و بخواهید آنها را تشویق کنید، تدریس عالی است. شما همچنین کاری با ارزش انجام خواهید داد.

شما احتمالاً بهترین معلمان خود را به وضوح به یاد دارید و می دانید که آنها چه چیزی به زندگی شما اضافه کردند.

 

بدون نظر

پاسخ دهید