مهارت ها و تکنیک های پرسشگری

پرسشگری و تکنیک های آن

مهارت ها و تکنیک های پرسشگری : :در این پست شما را با مهارت ها و تکنیک های پرسشگری آشنا می کنیم و مزایای آن را با شما به اشتراک می گذاریم.

جمع آوری اطلاعات یک فعالیت اساسی انسانی است – ما از اطلاعات برای یادگیری، کمک به حل مشکلات، کمک به فرآیندهای تصمیم گیری و درک واضح تر یکدیگر استفاده می کنیم.

پرسشگری کلید کسب اطلاعات بیشتر است و بدون آن ارتباطات بین فردی ممکن است با شکست مواجه شود. سؤال کردن برای برقراری ارتباط موفقیت آمیز اساسی است – همه ما وقتی درگیر گفتگو هستیم سؤال می کنیم و از آنها سؤال می شود.

ما پرسش‌ها و پاسخ‌ها را جذاب و سرگرم‌کننده می‌یابیم – سیاستمداران، خبرنگاران، افراد مشهور و کارآفرینان اغلب بر اساس مهارت‌های پرسشگری خود موفق هستند – پرسش‌های درست را در زمان مناسب می‌پرسند و همچنین به درستی پاسخ می‌دهند (یا نه).

اگرچه سؤالات معمولاً ماهیت کلامی دارند، اما می توانند غیرکلامی نیز باشند. برای مثال، بالا بردن ابروها می تواند به این صورت باشد که «مطمئنی؟» حالات چهره می تواند انواع سؤالات ظریف را در زمان های مختلف و در زمینه های مختلف بپرسد.

برای اطلاعات بیشتر به صفحات ما مراجعه کنید: ارتباطات کلامی و ارتباطات غیرکلامی .

این صفحه سؤالات شفاهی را پوشش می دهد.


چرا سوال بپرسید؟

اگرچه فهرست زیر جامع نیست، اما دلایل اصلی پرسیدن سؤالات در موقعیت‌های رایج را بیان می‌کند.

 • برای به دست آوردن اطلاعات:

  کارکرد اصلی یک سوال به دست آوردن اطلاعات است – ساعت چند است؟ 

 • برای کمک به حفظ کنترل مکالمه

  در حالی که شما در حال پرسیدن سوالاتی هستید که کنترل مکالمه را در دست دارید، افراد قاطع به احتمال زیاد کنترل مکالمات را در دست می گیرند و سعی می کنند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق پرسش به دست آورند. (همچنین از صفحات ما در مورد قاطعیت دیدن کنید )

 • به طرف مقابل ابراز علاقه کنید

  پرسشگری به ما این امکان را می دهد که اطلاعات بیشتری در مورد پاسخ دهنده پیدا کنیم، این می تواند هنگام تلاش برای ایجاد رابطه و نشان دادن همدلی یا به سادگی شناخت بهتر شخص دیگر مفید باشد. (همچنین به ایجاد رابطه و همدلی مراجعه کنید )

 • برای روشن شدن یک نکته

  معمولاً از سؤالات در ارتباطات برای روشن کردن چیزی که گوینده گفته است استفاده می شود. سوالاتی که به عنوان شفاف سازی مورد استفاده قرار می گیرند برای کاهش سوء تفاهم و در نتیجه ارتباط موثرتر ضروری هستند.

 • برای کشف شخصیت و یا مشکلاتی که ممکن است فرد مقابل داشته باشد

  سوالات برای بررسی احساسات، باورها، نظرات، عقاید و نگرش های فرد مورد سوال استفاده می شود. همچنین می‌توان از آن‌ها برای درک بهتر مشکلاتی که ممکن است شخص دیگری تجربه می‌کند استفاده کرد – مانند مثالی که یک پزشک در تلاش برای تشخیص بیماری است. (به صفحه ما مراجعه کنید مشاوره چیست؟ )

 • برای آزمایش دانش

  از سوالات در انواع موقعیت های مسابقه، آزمون و امتحان برای تعیین دانش پاسخ دهنده استفاده می شود. ‘ پایتخت فرانسه چیست؟ ‘ مثلا.

 • برای تشویق به تفکر بیشتر

  ممکن است از سؤالات برای تشویق افراد به تفکر عمیق تر در مورد چیزی استفاده شود. پرسش ها را می توان به گونه ای بیان کرد که فرد را وادار کند تا درباره موضوعی به شیوه ای جدید فکر کند. به نظر شما چرا پاریس پایتخت فرانسه است؟ 

 • در موقعیت های گروهی

  پرسش در موقعیت های گروهی به دلایل متعددی می تواند بسیار مفید باشد، شامل همه اعضای گروه، تشویق به بحث بیشتر در مورد یک موضوع، حفظ توجه با پرسیدن سوال بدون هشدار قبلی. این مثال ها را می توان به راحتی به کلاسی از بچه های مدرسه مرتبط کرد.


چگونه سوال بپرسیم

ارتباط موثر بودن ارتباط زیادی با نحوه پرسیدن سوالات دارد. هنگامی که هدف سوال مشخص شد، باید تعدادی سوال از خود بپرسید:

 • چه نوع سؤالی باید پرسیده شود – به صفحه ما مراجعه کنید: انواع سؤال .
 • آیا سوال برای فرد/گروه مناسب است؟
 • آیا اکنون زمان مناسبی برای پرسیدن سوال است؟
 • انتظار دارم پاسخ دهنده چگونه پاسخ دهد؟

هنگامی که واقعاً سؤال می کنید – به ویژه در تنظیمات رسمی تر، برخی از مکانیک هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

ساختارمند بودن

در شرایط خاص، برای مثال اگر در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی هستید یا در حرفه ای کار می کنید که نیاز به ثبت اطلاعات دارد، ممکن است نیاز به پرسیدن تعداد زیادی سوال باشد.

در چنین مواردی، معمولاً ایده خوبی است که قبل از شروع، با ارائه برخی اطلاعات زمینه و استدلال پشت انگیزه خود از پرسیدن سؤال، این موضوع را به پاسخ دهنده اطلاع دهید. با انجام این کار، پاسخ دهنده نسبت به سؤالات و اینکه چرا پرسیدن آنها برای شما قابل قبول است، بازتر می شود.

آنها همچنین می‌دانند و می‌توانند نوع سؤالاتی را که احتمالاً پیش می‌آیند بپذیرند، به عنوان مثال، « برای کمک به شما در مورد ادعای بیمه‌تان، لازم است از شما در مورد اتومبیل، سلامتی و شرایطی که منجر شده است سؤال کنم. تا تصادف ».

در اغلب موارد، اگر ساختاری برای تبادل وجود داشته باشد، تعامل بین پرسش‌کننده و پاسخ‌دهنده روان‌تر خواهد بود.

از سکوت استفاده کنید

استفاده از سکوت راه قدرتمندی برای ارائه سوالات است.

مانند سایر تعاملات بین فردی، مکث در گفتار می تواند به تاکید بر نکات کمک کند و به همه طرفین چند لحظه فرصت دهد تا قبل از ادامه، افکار خود را جمع آوری کنند.

حداقل سه ثانیه مکث قبل از سؤال می تواند به تأکید بر اهمیت آنچه پرسیده می شود کمک کند. یک مکث سه ثانیه ای مستقیماً بعد از سؤال نیز می تواند مفید باشد. می تواند مانع از طرح فوری سؤال دیگر توسط پرسشگر شود و به پاسخ دهنده نشان دهد که نیاز به پاسخ است.

مکث مجدد پس از پاسخ اولیه می تواند پاسخ دهنده را تشویق کند تا پاسخ خود را با جزئیات بیشتر ادامه دهد. ثابت شده است که مکث های کمتر از سه ثانیه موثر نیستند.

تشویق مشارکت

در موقعیت‌های گروهی، رهبران اغلب می‌خواهند تا حد امکان افراد بیشتری را در بحث یا مناظره شرکت دهند.

حداقل تا حدی می توان با پرسیدن سوال از اعضای گروه به این امر دست یافت.

یکی از راه هایی که می توان مزایای این تکنیک را به حداکثر رساند این است که یک سوال را از یک عضو فعال گروه به فردی که کمتر فعال است یا تمایل کمتری برای پاسخ دادن بدون فرصت مستقیم دارد، هدایت کنید. در چنین شرایطی باید مراقب بود زیرا برخی افراد صحبت کردن در موقعیت‌های گروهی را بسیار استرس‌زا می‌دانند و به راحتی می‌توانند احساس ناراحتی، خجالت یا ناخوشایندی کنند.

اعضای ساکت تر گروه را تشویق کنید، اما آنها را مجبور به شرکت نکنید.

 

بدون نظر

پاسخ دهید