انگیزه های انگیزشی – مشوق هایی برای ایجاد انگیزه در کارکنان

انگیزه یک عمل یا قول برای اقدام بزرگتر است. همچنین به عنوان محرک برای عمل بزرگتر نامیده می شود. مشوق ها چیزی است که علاوه بر شرط بندی داده می شود. این به معنای پاداش یا مزیت اضافی برای یک کارمند در به رسمیت شناختن دستاورد یا کار بهتر است. مشوق ها باعث ایجاد انگیزه یا غیرت در کارکنان برای عملکرد بهتر می شود. این یک امر طبیعی است که هیچ کس بدون هدف عمل نمی کند. بنابراین، امید به پاداش یک انگیزه قوی برای ایجاد انگیزه در کارکنان است. علاوه بر انگیزه های پولی، محرک های دیگری نیز وجود دارد که می تواند فرد را به سمت بهتر شدن سوق دهد. این شامل رضایت شغلی، امنیت شغلی، ارتقاء شغلی و افتخار برای موفقیت خواهد بود. بنابراین، انگیزه ها واقعاً گاهی اوقات می توانند برای دستیابی به اهداف یک نگرانی کار کنند. نیاز به مشوق ها می تواند بسیار باشد:

 1. برای افزایش بهره وری،
 2. برای رانندگی یا برانگیختن یک کار محرک،
 3. برای افزایش تعهد در عملکرد کاری،
 4. برای ارضای روانی یک فرد که منجر به رضایت شغلی می شود،
 5. برای شکل دادن به رفتار یا دیدگاه زیردستان نسبت به کار،
 6. برای ایجاد غیرت و اشتیاق نسبت به کار،
 7. تا حداکثر توانمندی های خود را به دست آورند تا از آنها حداکثر بهره برداری و استفاده شود.

بنابراین، مدیریت باید دو دسته انگیزه زیر را برای ایجاد انگیزه در کارکنان ارائه دهد:

 1. مشوق‌های پولی : مشوق‌هایی که با اعطای جوایز به روپیه، زیردستان را راضی می‌کند. پول به عنوان منبع اصلی ارضای نیازهای مردم شناخته شده است. پول همچنین با داشتن اقلام مختلف مادی برای رفع نیازهای اجتماعی مفید است. بنابراین پول نه تنها نیازهای روانی را برآورده می کند، بلکه نیازهای امنیتی و اجتماعی را نیز تامین می کند. از این رو در بسیاری از کارخانه‌ها، طرح‌های دستمزدی و پاداش‌های مختلفی برای ایجاد انگیزه و تحریک مردم به کار ارائه می‌شود.
 2. انگیزه‌های غیر پولی- علاوه بر انگیزه‌های پولی، مشوق‌های غیرمالی خاصی وجود دارد که می‌تواند نیازهای خودشکوفایی و منیت کارکنان را برآورده کند. مشوق‌هایی که نمی‌توان آنها را بر حسب پول اندازه‌گیری کرد، در رده «مشوق‌های غیر پولی» قرار دارند. هرگاه مدیری مجبور باشد نیازهای روانی زیردستان را برآورده کند، از مشوق های غیر مالی استفاده می کند. مشوق های غیر مالی می توانند از انواع زیر باشند:
  1. امنیت خدمات – امنیت شغلی انگیزه ای است که انگیزه زیادی برای کارکنان ایجاد می کند. اگر شغل او امن باشد، حداکثر تلاش را برای دستیابی به اهداف بنگاه به کار خواهد گرفت. این نیز کمک می کند زیرا او از تنش های ذهنی بسیار دور است و می تواند بهترین تلاش خود را برای شرکت ارائه دهد.
  2. ستایش یا قدردانی- تمجید یا قدردانی یکی دیگر از انگیزه های غیر مالی است که نیازهای نفس کارکنان را برآورده می کند. گاهی تمجید از هر انگیزه دیگری موثرتر می شود. کارکنان بیشتر به تمجید پاسخ می دهند و سعی می کنند بهترین توانایی خود را به یک دغدغه ارائه دهند.
  3. طرح پیشنهاد : سازمان باید مشتاقانه منتظر دریافت پیشنهادات و دعوت از طرح های پیشنهادی از زیردستان باشد. این امر روحیه مشارکت را در کارکنان ایجاد می کند. این کار را می توان با انتشار مقالات مختلف نوشته شده توسط کارکنان برای بهبود محیط کار انجام داد که در مجلات مختلف شرکت قابل چاپ است. این همچنین برای ایجاد انگیزه در کارکنان برای احساس مهم بودن مفید است و همچنین می توانند در جستجوی روش های نوآورانه ای باشند که می تواند برای روش های کاری بهتر به کار رود. این در نهایت به افزایش نگرانی و انطباق روش های جدید عملیات کمک می کند.
  4. غنی‌سازی شغل: غنی‌سازی شغل یکی دیگر از مشوق‌های غیر پولی است که در آن می‌توان شغل یک کارگر را غنی کرد. این را می توان با افزایش مسئولیت های او، تعیین یک نام مهم، افزایش محتوا و ماهیت کار انجام داد. به این ترتیب کارگران کارآمد می توانند مشاغل چالش برانگیزی پیدا کنند که در آن بتوانند ارزش خود را ثابت کنند. این همچنین به بیشترین انگیزه کارکنان کارآمد کمک می کند.
  5. فرصت های ترفیع- ارتقاء ابزاری موثر برای افزایش روحیه کار در یک نگرانی است. اگر برای کارکنان فرصت های پیشرفت و رشد فراهم شود، احساس رضایت و خشنودی می کنند و نسبت به سازمان متعهدتر می شوند.

  ابزارهای غیرمالی فوق را می توان با تمرکز مناسب به نقش کارکنان به طور مؤثری چارچوب بندی کرد. ترکیبی از مشوق‌های مالی و غیر مالی به ایجاد انگیزه و غیرت برای کار در یک نگرانی کمک می‌کند.

مشوق های مثبت

مشوق های مثبت مشوق هایی هستند که تضمین مثبتی برای برآوردن نیازها و خواسته ها ایجاد می کنند. مشوق‌های مثبت عموماً دارای نگرش خوش‌بینانه هستند و عموماً برای ارضای نیازهای روانی کارکنان ارائه می‌شوند. به عنوان مثال – ترفیع، تمجید، شناسایی، امتیازات و کمک هزینه ها و غیره که طبیعتاً مثبت است.

مشوق های منفی

مشوق های منفی مشوق هایی هستند که هدفشان اصلاح اشتباهات یا قصور کارکنان است. هدف اصلاح اشتباهات به منظور دستیابی به نتایج موثر است. به طور کلی زمانی از انگیزه منفی استفاده می شود که انگیزه مثبت کارساز نباشد و باید یک عقب گرد روانی به کارکنان داده شود. ذاتاً منفی است. به عنوان مثال- تنزل رتبه، انتقال، جریمه، مجازات.

بدون نظر

پاسخ دهید