شخصیت و رشد شخصیت – مروری

شخصیت و رشد شخصیت – مروری

هر فردی روش خاص خود را برای رفتار، پاسخ به احساسات، درک چیزها و نگاه کردن به جهان دارد. هیچ دو نفری شبیه هم نیستند.

ممکن است دوست داشته باشید برای مهمانی بیرون بروید، اما دوستتان ممکن است ترجیح دهد در خانه بماند و کتاب مورد علاقه خود را بخواند. واقعاً لازم نیست که اگر دوست دارید در اطراف مهمانی کنید، دوست شما نیز همین را دوست داشته باشد. در اینجا نقش شخصیت مطرح می شود.

آنچه که فرد در دوران کودکی و مهمتر از همه دوران رشد خود می بیند، شخصیت او را تشکیل می دهد. نحوه بزرگ شدن یک فرد نقش مهمی در شکل گیری شخصیت او دارد.

شخصیت چیزی نیست جز انبوهی از خاطرات و حوادث در کل طول زندگی یک فرد . عوامل محیطی، پیشینه خانوادگی، شرایط مالی، عوامل ژنتیکی، موقعیت ها و شرایط نیز به شخصیت فرد کمک می کند.

به زبان مردمی، نحوه رفتار ما در زندگی روزمره نشان دهنده شخصیت ماست. نحوه رفتار یک فرد به سابقه خانوادگی، تربیت، موقعیت اجتماعی و غیره بستگی دارد. فردی با دوران کودکی پریشان به راحتی باز نمی شود. او همیشه در باز کردن قلب خود در مقابل دیگران تردید دارد. نوعی ترس همیشه در درون او وجود دارد. فردی که هرگز در زندگی مشکل خاصی نداشته باشد، فردی برونگرا خواهد بود و هرگز در تعامل و معاشرت با دیگران دچار مشکل نخواهد شد. شما واقعا نمی توانید فردی را به خاطر برون گرا نبودن سرزنش کنید. بررسی سابقه یا زندگی گذشته او ضروری است. این احتمال وجود دارد که او در کودکی اجازه نداشته باشد از خانه بیرون برود، بازی کند و با دوستانش غوغا کند. این افراد شروع به این باور می کنند که خانه آنها تنها دنیای آنهاست و بیرون امن نیستند. چنین طرز فکری خیلی زود به شخصیت آنها تبدیل می شود.

شخصیت همچنین بر آنچه فکر می کنیم، باورها، ارزش ها و انتظارات ما تأثیر می گذارد . آنچه در مورد دیگران فکر می کنیم به شخصیت ما بستگی دارد.

در زبان عوام، شخصیت به عنوان ویژگی ها و ویژگی های شخصی یک فرد تعریف می شود. شخصیت نحوه تعامل ما با دیگران است. شخصیت مجموعه ای از ویژگی های یک فرد است که او را از دیگران متمایز می کند. این شخصیت ماست که ما را منحصر به فرد می کند و به ما کمک می کند از جمعیت جدا باشیم.

عوامل تعیین کننده شخصیت

عوامل زیر به شکل گیری شخصیت کمک می کند:

 

  1. وراثت – وراثت به عواملی اشاره دارد که پس از تولد یک فرد مشخص می شود. فیزیک بدنی، جذابیت، تیپ بدنی، چهره، وزن بدن یک فرد به آرایش بیولوژیکی والدین او بستگی دارد. 
  2. محیط – محیطی که فرد در طول سالهای رشد خود در معرض آن قرار می گیرد نقش مهمی در تعیین شخصیت او دارد. فرهنگ‌های متنوعی که در آن بزرگ شده‌ایم و پیشینه‌های خانوادگی ما نقش مهمی در شکل‌دهی شخصیت ما دارند. 
  3. موقعیت – شخصیت فرد نیز با شرایط و موقعیت های فعلی تغییر می کند. زمانی که یک فرد پس انداز کافی نزد خود داشته باشد رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد و زمانی که ورشکست می شود رفتارش به طور خودکار تغییر می کند.

ظاهر، منش، هوش، جذابیت، کارایی، استایل شخصیت او را تعیین می کند.

رشد شخصیت چیست؟

رشد شخصیت به عنوان فرآیند رشد و ارتقای شخصیت تعریف می شود. رشد شخصیت به فرد کمک می کند تا اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی به دست آورد.

همچنین گفته می شود که رشد شخصیت تأثیر مثبتی بر مهارت های ارتباطی فرد و نحوه نگرش او به جهان دارد. در نتیجه رشد شخصیت، افراد تمایل به ایجاد نگرش مثبت دارند.

بدون نظر

پاسخ دهید