طراحی پرسشنامه – راهنمایی در مورد چگونگی طراحی یک پرسشنامه خوب

یک پرسشنامه خوب نباید خیلی طولانی باشد. باید از زبان انگلیسی ساده استفاده شود و پاسخ به سوال دشوار نباشد. یک پرسشنامه خوب نیاز به زبان معقول، ویرایش، ارزیابی و بازنویسی دارد.

فرآیند طراحی پرسشنامه

 

 1. اطلاعات مورد نیاز را بیان کنید – این بستگی به ماهیت مسئله، هدف مطالعه و فرضیه ایجاد شده دارد. مخاطب هدف باید روی آن متمرکز شود. 

   

 2. نوع تکنیک مصاحبه را بیان کنید- روش مصاحبه می تواند تلفنی، پستی، مصاحبه شخصی یا مصاحبه الکترونیکی باشد. مصاحبه تلفنی را می توان به کمک کامپیوتر انجام داد. مصاحبه شخصی می تواند در محل پاسخگو یا در مرکز خرید یا فروشگاه انجام شود. مصاحبه پستی می تواند به شکل پنل پستی باشد. مصاحبه الکترونیکی یا از طریق پست الکترونیکی یا از طریق اینترنت انجام می شود. 

   

 3. درباره موضوع/محتوای سؤالات فردی تصمیم بگیرید – دو عامل تعیین کننده برای این امر وجود دارد- 
  1. آیا سوال مهم است؟ – سهم هر سوال را مشاهده کنید. آیا سوال به هدف مطالعه کمک می کند؟
  2. آیا نیاز به چند سوال هست یا یک سوال؟ – در موارد زیر چند سوال مطرح می شود:
   • زمانی که نیاز به بررسی متقابل باشد
   • زمانی که پاسخ ها مبهم هستند
   • وقتی مردم در دادن اطلاعات صحیح مردد هستند.

   

 4. غلبه بر ناتوانی و عدم تمایل پاسخ دهندگان به پاسخ – پاسخ دهندگان ممکن است به دلایل زیر نتوانند به سؤالات پاسخ دهند – 
  • ممکن است پاسخ دهنده به طور کامل مطلع نباشد
  • ممکن است پاسخ دهنده به یاد نیاورد
  • او ممکن است قادر به بیان یا بیان نباشد

  ممکن است پاسخ دهنده حاضر به پاسخگویی نباشد به دلیل

  • ممکن است اطلاعات حساسی وجود داشته باشد که ممکن است باعث خجالت و یا آسیب به تصویر مخاطب شود.
  • ممکن است پاسخ دهنده با هدف واقعی آشنا نباشد
  • ممکن است سوال برای پاسخ دهنده بی ربط به نظر برسد
  • پاسخ دهنده حاضر نخواهد بود ویژگی هایی مانند پرخاشگری را آشکار کند (به عنوان مثال – اگر از او بپرسند “آیا همسرت، خواهرت را می زنی” و غیره)

  برای غلبه بر عدم تمایل پاسخ دهنده به پاسخ:

  1. موضوعات حساس را در انتهای پرسشنامه قرار دهید
  2. سوال را با یک بیانیه مقدم کنید
  3. از تکنیک سوم شخص استفاده کنید (به عنوان مثال – مارک به شدت به یک کار نیاز داشت و برای بدست آوردن آن از ابزارهای اشتباه استفاده کرد – آیا درست است؟ افراد مختلف بسته به موقعیت نظرات متفاوتی خواهند داشت)
  4. پاسخ‌ها را به‌جای درخواست یک رقم خاص، دسته‌بندی کنید (به عنوان مثال – گروه برای سطوح درآمد 0-25000، 25000-50000، 50000 و بالاتر)

   

 5. در مورد ساختار سؤال تصمیم بگیرید – سؤالات می توانند دو نوع باشند: 
  1. سؤالات ساختاریافته- این سؤالات مجموعه ای از گزینه های پاسخ و قالب پاسخ را مشخص می کنند. اینها را می‌توان به سؤالات چند گزینه‌ای (دارای دسته‌های پاسخ‌های مختلف)، سؤالات دوگانه (فقط دارای ۲ دسته پاسخ مانند «بله» یا «خیر») و مقیاس (که قبلاً در مورد آن بحث شده) طبقه‌بندی کرد.
  2. سؤالات بدون ساختار – به این سؤالات سؤالات باز نیز می گویند. هیچ جایگزینی پیشنهاد نمی شود و پاسخ دهندگان می توانند به هر طریقی که دوست دارند به این سوالات پاسخ دهند.

   

 6. زبان/عبارت سوال را تعیین کنید- اگر سوالات بد بیان شده باشند، پاسخ دهندگان از پاسخ دادن به سوال خودداری می کنند یا ممکن است پاسخ های نادرست بدهند. بنابراین، کلمات سوال باید با دقت انتخاب شوند. باید از کلمات معمولی و بدون ابهام استفاده کرد. از فرضیات ضمنی، تعمیم و جایگزین های ضمنی اجتناب کنید. از سوالات جانبدارانه بپرهیزید. موضوع را با توجه به اینکه پرسشنامه خطاب به چه کسی است، چه اطلاعاتی مورد نیاز است، چه زمانی اطلاعات مورد نیاز است، چرا سوال پرسیده می شود و غیره تعریف کنید. 

   

 7. ترتیب صحیح سؤالات – برای تعیین ترتیب سؤال، تصمیم گیری در مورد جنبه هایی مانند سؤالات آغازین (از سؤالات ساده و جالب باید به عنوان سؤال آغازین برای جلب همکاری و اطمینان پاسخ دهندگان استفاده شود)، نوع اطلاعات (اطلاعات اساسی مربوط به موضوع تحقیق، اطلاعات طبقه‌بندی مربوط به ویژگی‌های اجتماعی و جمعیت‌شناختی است و اطلاعات شناسایی مربوط به اطلاعات شخصی مانند نام، آدرس، شماره تماس پاسخ‌دهندگان)، سوالات دشوار (پیچیده، شرم‌آور، کسل‌کننده و حساس می‌تواند باشد)، تاثیر بر سوالات بعدی، توالی منطقی و غیره 

   

 8. فرم و طرح پرسشنامه را بشناسید – این برای پرسشنامه خود ایفا بسیار ضروری است. سوالات باید شماره گذاری و از قبل کدگذاری شده باشند. چیدمان باید به گونه‌ای باشد که مرتب و منظم به نظر برسد و درهم و برهم نباشد. 

   

 9. بازتولید پرسشنامه – کیفیت مقاله باید خوب باشد. پرسشنامه باید حرفه ای به نظر برسد. فضای مورد نیاز برای پاسخ به سوال باید کافی باشد. نوع و اندازه فونت باید مناسب باشد. سوالات پاسخ عمودی باید استفاده شود، به عنوان مثال: 

  آیا از شامپو مارک X استفاده می کنید؟

  • آره
  • خیر

   

 10. پیش آزمون پرسشنامه : پرسشنامه باید از قبل بر روی تعداد کمی از پاسخ دهندگان آزمایش شود تا مشکلات احتمالی شناسایی و از بین برود. تک تک ابعاد پرسشنامه باید از قبل آزمایش شود. پاسخ دهندگان نمونه باید مشابه پاسخ دهندگان هدف نظرسنجی باشند. 

   

 11. نهایی کردن پرسشنامه- پیش نویس نهایی پرسشنامه را بررسی کنید. از خود بپرسید که اطلاعات به دست آمده از هر سوال چقدر به مطالعه کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که سوالات نامربوط پرسیده نمی شود. بازخورد پاسخ دهندگان را در مورد پرسشنامه دریافت کنید.

بدون نظر

پاسخ دهید