بررسی سلامت برند

یک برند تصوری است در ذهن مصرف کنندگانش. یک برند قوی می تواند قیمتی عالی داشته باشد. این قدرت یک برند با استفاده از تکنیک تحقیقات بازاریابی – بررسی سلامت نام تجاری – اندازه گیری می شود.

وضعیت سلامت فعلی برخی از مارک های محبوب
شکل: وضعیت سلامت فعلی برخی از برندهای محبوب

در حین بررسی سلامت یک برند، برخی از جنبه‌های حیاتی مشخص می‌شوند، مانند میزان آگاهی مردم از برند، درک آن‌ها از برند، چه انتظاراتی از آن و از سایر رقبا و اینکه آیا قصد خرید دارند یا خیر. ردیابی ارزش ویژه برند یک کارکرد مهم هر مدیر برند یا شخصی در بازاریابی است. نه تنها به جلوتر ماندن از رقبا کمک می کند، بلکه اثربخشی کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی را نیز تعیین می کند.

اهداف بررسی سلامت برند

به طور کلی، این تکنیک برای اندازه گیری نمای 360 درجه از یک برند استفاده می شود. این شامل جنبه های زیر است:

 • آگاهی و استفاده
 • درک سهامداران از برند.
 • عملکرد برند در ارزش پیشنهادی آن
 • وفاداری مشتری
 • استراتژی تخصیص مناسب منابع برای به حداکثر رساندن پتانسیل برند
 • قابلیت شارژ پریمیوم

مناطقی که باید در بررسی سلامت برند تحت پوشش قرار گیرند

ویژگی های زیر برای یک مطالعه جامع ردیابی برند پوشش داده شده است:

  1. آگاهی از برندآگاهی مصرف کننده ارتباط بین بازاریابی و فروش است. آگاهی نشان می دهد که مشتریان چقدر با برند آشنا هستند. در یک نظرسنجی سلامت برند، یادآوری و شناخت هر دو مورد بررسی قرار می گیرد. یادآوری نشانگر بهتری برای سلامت برند است زیرا نامی که ابتدا به ذهن مشتریان می رسد در مقایسه با نامی که از آن خواسته شده و سپس شناخته می شود، مطلوب تر است. در مورد اول، مشتریان به احتمال زیاد برند را توصیه می کنند.

 

  1. استفاده از برنددرک کاربرد یک برند به شرکت کمک می کند تا جایگاه خود را در بازار درک کند. این مطالعه علاوه بر دریافت ایده در مورد رفتار خرید و ترجیحات مصرف کنندگان، سهم بازار برند را نیز نشان می دهد. در حالی که اندازه‌گیری استفاده از برند، فراوانی استفاده، تازگی خرید و کل هزینه‌های برند در نظر گرفته می‌شود.

 

  1. ویژگی های برنداین بخش از مطالعه به سادگی بررسی می کند که آیا برند با انتظارات مشتریان منسجم است و نیازهای آنها چقدر برآورده شده است. هر برندی در تلاش است تا تصوری مثبت از خود در ذهن مشتریان حفظ کند. اندازه‌گیری ویژگی‌های برند بارها و بارها بررسی می‌کند که آیا این درست است و اگر نه، مشکلاتی که مشتریان با نام تجاری مرتبط می‌کنند چیست. به طور خلاصه، رضایت مشتری ویژگی اولیه ای است که باید بررسی شود که از چندین ویژگی فرعی تشکیل شده است که در زیر توضیح داده شده است:

 

بررسی سلامت برند 1
 

  1. رضایت بالاترین شاخص سلامت یک برند و نقطه اوج همه عوامل فرعی آن است. با در نظر گرفتن مثال Walmart در ایالات متحده، از سلامت نام تجاری بی عیب و نقصی برخوردار نیست زیرا اگرچه در بازار پیشرو است، اما تعهدات قابل توجهی دارد.

 

  1. قصد خریداندازه گیری احتمال خرید بخش مهمی از بررسی سلامت برند است. پاسخ دهندگان باید در مورد دلیل خرید، کانال و زمان بررسی شوند تا بتوان یک پیش بینی تقریباً دقیق از تصمیم خرید واقعی انجام داد.

 

زمان انجام نظرسنجی سلامت برند

بسته به صنعت و سازمان، این مطالعه می تواند در فاصله زمانی 3-6 ماهه یا به صورت سالانه انجام شود. به طور کلی به دلیل فضای سریع آن صنعت، اغلب در بخش FMCG مورد نیاز است. برای صنعت خدمات، فرکانس بسیار کمتری کافی است. PwC این مطالعه را هر دو سال یک بار اجرا می کند تا جایگاه خود را در بین چهار شرکت مشاوره بزرگ درک کند.

انجام بررسی سلامت برند در شرایط متغیر زیر مفید است:

 • کسب و کار / تغییر سازمانی
 • همسویی استراتژیک (چشم انداز، ماموریت و ارزش ها)
 • همگام سازی تبلیغاتی با طرح بازاریابی
 • پویایی بازار
 • تغییر در پایگاه مشتری یا مشتریان
 • تغییر نام تجاری از نظر نام و نشان

بدون نظر

پاسخ دهید