عملکرد مالی در شرکت ها

ما اغلب در مورد نحوه عملکرد مالی شرکت ها با اشاره به سود، ارزش دارایی، بدهی، حقوق صاحبان سهام و سایر معیارها می خوانیم. این اقدامات نشان می دهد که شرکت از نظر مالی چقدر خوب عمل می کند. دفعه بعد که در مورد این معیارها مطالعه کردید، به افرادی فکر کنید که این شاخص های عملکرد را فعال می کنند و اینها وظایف مالی و خزانه داری شرکت ها هستند.

قبل از اینکه ادامه دهیم، می‌خواهیم به شما یادآوری کنیم که عملکرد خزانه‌داری یا امور مالی عملکرد مالی گسترده‌تری را که توسط مدیریت‌های مختلف استراتژیک، عملیاتی و مالی تعیین می‌شود، واقعی نمی‌کند. در عوض، نقش عملکرد مالی ثبت و پیگیری موضوعات مختلف مربوط به مدیریت مالی در شرکت ها است.

امور دارایی و خزانه داری نیز محاسبات مالیاتی، پرداخت های تامین اجتماعی، حقوق و دستمزد، مدیریت مطالبات و مطالبات پرداختنی را بر عهده دارند و در سال های اخیر ظهور خزانه داری باعث شده است که به مدیریت ارز و پوشش ریسک نیز بپردازند. به دلیل جهانی شدن ضروری شده است، به این معنی که بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر فعالانه با ارزهای متعدد و پوشش ریسک معامله می‌کنند.

وظایف خارجی وزارت مالیه

وظایف بخش مالی را می توان به طور کلی به مدیریت مالی خارجی و داخلی تقسیم کرد. عملکرد بیرونی شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مربوط به پرداخت به تامین‌کنندگان، فروشندگان و سایر سهامدارانی است که با شرکت‌ها تجارت می‌کنند.

علاوه بر این، عملکرد مالی همچنین مطالبات دریافتنی را دنبال می کند به این معنی که آنها با مشتریان و مشتریانی که پول شرکت را برای خدمات ارائه شده بدهکار هستند، پیگیری می کنند . جدا از این، عملکرد مالی همچنین پرداخت‌های تامین اجتماعی کارکنان را انجام می‌دهد که در آن هر ماه یا سه ماهه (بسته به قوانین حاکم کشور)، بخش مالی پرداخت‌هایی را به حساب‌های 401(k) در ایالات متحده و ایالات متحده انجام می‌دهد. حساب های صندوق تامین در هند.

علاوه بر این، عملکرد مالی همچنین مسئول واریز TDS یا مالیات کسر شده در منبع از کارمندان به حساب‌های مربوطه سازمان‌های دولتی است. مهمتر از همه، بخش مالی همچنین با بانک هایی که شرکت در آنها حساب دارد، ارتباط برقرار می کند.

در واقع، در سال‌های اخیر، داشتن یک رابطه بانکی واحد در قالب «چتر» که در آن شرکت برای کل نیازهای مالی شرکت با یک بانک درگیر می‌شود و با آن شریک می‌شود، عادی شده است.

وظایف داخلی وزارت مالیه

کارکردهای داخلی بخش مالی به همین ترتیب مهم است که در آن پردازش حقوق و دستمزد را آغاز می کند و تضمین می کند که به کارمندان به موقع پرداخت می شود. در واقع، حقوق و دستمزد شاید قابل مشاهده ترین رابطی است که بخش مالی با کارمندان دارد.

دفعه بعد که حقوق شما اعتبار داده شد، به افرادی فکر کنید که در مناطق خلوت نشسته اند (معمولاً بخش دارایی در بسیاری از شرکت های چندملیتی به طور جداگانه در محفظه های شیشه ای به دلایل سخت کوشی و رعایت قوانین می نشیند) که برای دریافت به موقع حقوق شما کار می کنند.

علاوه بر این، وظایف داخلی بخش مالی همچنین شامل پردازش بازپرداخت هزینه سفر، ناهار خوری و مهمان نوازی، حمل و نقل شهری، مزایا و هرگونه مزیت دیگری است که به کارکنان تعلق می گیرد. در واقع، شاید بزرگترین دلیلی که بسیاری از کارمندان بخش مالی را ستایش یا نفرین می کنند، زمانی است که کوپن ها و صورت حساب های آنها باید نقد شود.

در بسیاری از شرکت‌ها، این امر مدتی طول می‌کشد، زیرا نه تنها پرسنل مالی بیش از حد کار می‌کنند، بلکه باید قبل از پردازش پرداخت‌ها، دقت لازم را انجام دهند. بنابراین، دفعه بعد که باید صورت حسابی را نقد کنید، می توانید قبل از ارسال نامه یا پیام در تابلوهای اعلانات سازمان به مراحل مختلف و تاییدیه های مورد نیاز فکر کنید.

عملکرد خزانه داری

ما وظایف خارجی و داخلی بخش مالی را در نظر گرفته ایم. در سال‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌های چندملیتی و همچنین شرکت‌های داخلی که در سطح جهانی فعالیت می‌کنند، یکی دیگر از وظایف کلیدی و حیاتی را به وظایف بخش مالی اضافه کرده‌اند و این وظیفه خزانه‌داری است.

به عبارت ساده، خزانه داری تماماً در مورد مدیریت پرداخت های ارزی و اطمینان از این است که شرکت به دلیل نوسانات نرخ ارز ضرر نمی کند. در واقع، همانطور که کسانی که مبالغی را به دلار یا یورو دریافت کرده اند، در صورت مطلوب بودن نرخ ارز، آن را نقد می کنند.

به طور مشابه، وظیفه خزانه داری این است که اطمینان حاصل کند که شرکت ضرر نمی کند و در این راستا، تضمین می کند که حساب های پوششی و سپرده ای مدیریت می شوند. به عنوان مثال، به دلیل پرداخت های جهانی، میزهای خزانه داری فعال در مقر اکثر شرکت ها در سراسر جهان وجود دارد.

بیشتر اوقات، کارمندان از این عملکرد بی اطلاع هستند زیرا کارکنان خزانه داری در دفاتر عملیاتی نمی نشینند، بلکه در پایتخت های مالی مانند نیویورک، لندن و بمبئی مستقر هستند. علاوه بر این، جزئیات مربوط به پوشش ریسک و مدیریت خزانه معمولاً در گزارش‌های سالانه آشکار می‌شود که بسیاری از کارکنان معمولاً آنها را نمی‌خوانند و از این رو، اطلاعات کمی در مورد این عملکرد حیاتی برای آنها وجود دارد.

نتیجه گیری: بخش های مالی مانند مورچه ها هستند

در نهایت، بخش مالی مانند پمپی است که سیالات پول و تجارت را در سیستم جاری نگه می دارد . در واقع، می توان گفت که اگرچه عملکرد مالی یک عملکرد پشتیبانی است و بر خلاف بازاریابی یا کارکنان پروژه از کانون توجه دور است، اما آنها دندانه های حیاتی در دستگاه هستند که چرخ ها را چرب نگه می دارند و سازمان را در حرکت نگه می دارند.

برخی از افراد دوست دارند عملکرد مالی در شرکت ها را مورچه هایی بنامند که بی سر و صدا و با پشتکار کار خود را انجام می دهند. برای نتیجه گیری، همانطور که هر از گاهی به مشاور مالی نیاز است، همه کارمندان به عملکرد مالی نیاز دارند و به خصوص وقتی پولی را در حساب خود برای حقوق یا صورت حساب می بینند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 5 =