مشکلات مالی آفریقای جنوبی اکنون در سراسر جهان به خوبی شناخته شده است. با این حال، افراد زیادی از یک شرکت آفریقای جنوبی به نام Eskom آگاه نیستند که تهدید می کند کشور را به یک بحران مالی بزرگ بکشاند. این شرکت آب و برق تحت حمایت دولت در کانون توجه قرار گرفت زیرا دولت آفریقای جنوبی مجبور شد در آخرین لحظه کمک مالی 500 میلیون دلاری برای آن فراهم کند.

از بسیاری جهات، Eskom نماینده مشکلات مالی است که آفریقای جنوبی به عنوان یک کشور با آن مواجه است. در این مقاله، ما در مورد کمک مالی Eskom و همچنین عواملی که منجر به این کمک مالی شده است، بیشتر مطالعه خواهیم کرد.

چرا دولت آفریقای جنوبی از اسکوم کمک مالی کرد؟

دولت آفریقای جنوبی مجبور به کمک مالی به Eskom شد زیرا تمام بدهی هایی که توسط Eskom ایجاد شده است در واقع توسط دولت آفریقای جنوبی تضمین شده است. از این رو، در صورت عدم پرداخت توسط Eskom، سرمایه گذاران بلافاصله به دولت آفریقای جنوبی می روند تا حقوق خود را دریافت کنند. وضعیت مالی دولت آفریقای جنوبی در حال حاضر بسیار پرتنش است و آنها نمی توانند به طلبکاران Eskom پرداخت کنند.

اسکوم سعی می کند به کشور آفریقای جنوبی وابسته نباشد. با یک بانک چینی هماهنگی هایی انجام داده بود و قرار بود 500 میلیون دلار از وام 2.5 میلیارد دلاری را که بین دو طرف توافق شده بود، دریافت کند. با این حال، بانک مرکزی چین برخی قوانین را تغییر داده است که منجر به تاخیر در پرداخت 500 میلیون دلار به Eskom شد. این وضعیت مالی نامطمئن شرکت را آشکار کرد.

در غیاب وام چینی، اسکوم هیچ مکانیزمی برای پرداخت قبوض خود نداشت. بنابراین، به دنبال یک ورشکستگی اجتناب ناپذیر بود. به همین دلیل است که دولت آفریقای جنوبی، که ضامن وام های Eskom است، مجبور شد برای جلوگیری از فاجعه، بودجه اضطراری ترتیب دهد.

آینده مالی Eskom چگونه است؟

دولت آفریقای جنوبی ممکن است با ترتیب دادن کمک های مالی اضطراری برای شرکتی که بدهی دارد، روز را نجات دهد. با این حال، به نظر نمی رسد که این شرکت آفریقای جنوبی بتواند برای مدت طولانی دوام بیاورد. به عنوان مثال، این شرکت به دنبال زیان تاریخی 30 میلیارد روپیه برای سال مالی منتهی به 2019 است. Eskom چاره ای جز قرض گرفتن پول بیشتری برای تامین مالی این کسری نخواهد داشت. این به کل بدهی اضافه می کند و وضعیت را بدتر می کند.

تنها یک راه برای اسکوم وجود دارد که مشکلات خود را در دراز مدت حل کند، یعنی افزایش درآمد. به همین دلیل است که این شرکت زیان ده پیشنهادی را به دولت آفریقای جنوبی ارائه کرده است تا به آن اجازه افزایش قیمت بدهد. این شرکت می خواهد برای سه سال آینده قیمت ها را هر سال 15 درصد افزایش دهد تا بتواند درآمد را به شدت افزایش دهد. با این حال، دولت آفریقای جنوبی واقعاً نمی‌تواند اجازه دهد که چنین اتفاقی بیفتد، زیرا این امر باعث افزایش 50 درصدی صورت‌حساب‌های آب و برق در سه سال می‌شود که باعث خشم گسترده عمومی می‌شود. از این رو، دولت آفریقای جنوبی با افزایش ناچیز 5 درصدی در طول سه سال آینده موافقت کرده است که برای جلوگیری از شکست مالی که مطمئناً Eskom به سمت آن می رود، کافی نیست.

از اقدامات واقعی اجتناب می شود

وقتی نوبت به اصلاح وضعیت اسکوم می رسد، سیاست های زیادی در بازی وجود دارد. به عنوان مثال، این یک واقعیت شناخته شده است که نیروی کار در Eskom بیش از حد دستمزد می گیرند. این شرکت می‌تواند میلیاردها دلار در جریان نقدینگی صرفه‌جویی کند، اگر فقط بتواند تعدادی از کارگران مازاد بر کار را که اکنون بخشی از شرکت هستند، اخراج کند. با این حال، رئیس جمهور سیریل رامافوسا قرار است در چند ماه آینده دوباره انتخاب شود. از این رو، بعید به نظر می‌رسد که او اقدامی نامطلوب انجام دهد، حتی اگر این اقدامات منطقی اقتصادی باشد.

این دلیلی است که رامافوسا به ترفندهای سیاسی مانند حواس پرتی متوسل می شود. طبق آخرین طرح پیشنهادی دولت آفریقای جنوبی، شرکت بدهی Eskom به سه بخش تقسیم خواهد شد. مشخص نیست که چگونه تقسیم شرکت به حل مشکل کمک می کند. آیا دولت نسبت به حذف مشاغل اضافی اقدام خواهد کرد؟ آیا دولت برای کاهش میزان بدهی ملی، شرکت را خصوصی می کند؟ پاسخ این سؤالات عمداً برای اتلاف وقت تا انتخابات سراسری پنهان می شود. واقعیت این است که تا زمانی که به عوامل زمینه‌ای رسیدگی نشود، مهم نیست که Eskom به سه قسمت تقسیم شود یا سیصد، اما همچنان ورشکسته خواهد بود.

چرا فروپاشی Eskom می تواند فاجعه بار باشد؟

Eskom تنها تامین کننده برق به آفریقای جنوبی است. برق یک کالای حیاتی است که برای رفاه اقتصاد به طور کلی مهم است. دولت آفریقای جنوبی و همچنین مردم آفریقای جنوبی می خواهند به هر قیمتی از خاموشی به سبک ونزوئلا جلوگیری کنند. به همین دلیل است که دولت 6 میلیارد ریال به Eskom وام داد تا از کاهش بار جلوگیری کند. با این حال، عملیات Eskom در وضعیت بدی قرار دارد که هنوز نتوانسته است از کاهش بار جلوگیری کند و کل کشور شاهد دوره های طولانی کاهش بار درجه 4 بود.

در ابتدا، مشکل Eskom غیرقابل حل به نظر می رسد. با این حال، دولت آفریقای جنوبی باید راهی برای حفظ این شرکت بیابد وگرنه ممکن است عواقب جدی برای کل اقتصاد داشته باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =