مدل سازی مالی چیست و چگونه به حرفه ای های مالی کمک می کند؟

از هر بانکدار یا هر حرفه ای مالی بپرسید مدل سازی مالی چیست و آن ها تجزیه و تحلیل سود، پیش بینی جریان نقدی، ارزش فعلی خالص، نرخ بازده مورد انتظار، و امتیازهای زوج را در یک نفس از بین می برند.

علاوه بر این، برای کسانی از شما که مشتاق بانکدار شدن یا حرفه ای شدن در امور مالی و به ویژه سرمایه گذاران سرمایه گذاری هستید، بدون شک از همان روزهای دانشگاه با مدل سازی مالی آشنا خواهید شد.

در واقع، مدل‌سازی مالی چیزی است که هیچ‌کس در بخش BFSI (بانکداری، خدمات مالی و بیمه) نمی‌تواند آن را بداند، زیرا این رگ حیاتی کار آنها است. بنابراین، مدل سازی مالی دقیقا چیست و چرا اینقدر مهم است؟

برای شروع، فرض کنید شما به‌عنوان یک مصرف‌کننده درخواست وام کرده‌اید تا خانه، وسیله نقلیه، هزینه‌های دیگری مانند عروسی یا حتی وام‌های شخصی برای عادات مصرفی‌شان بخرند.

اکنون، زمانی که به یک بانک یا موسسه مالی مراجعه می کنید، بانکدار یا متخصص مالی باید میزان اعتبار شما و ریسک های وام دادن به شما را بسنجد. این کار تنها در صورتی انجام می‌شود که او بتواند توانایی شما را برای بازپرداخت وام در بازه زمانی که وام تحریم می‌شود، پیش‌بینی کند و برای این کار، آنها باید بر اساس شما، نمایه بازپرداخت شما را در آینده «مدل کنند». سابقه اعتباری گذشته، درآمد فعلی و درآمدهای آتی.

اینجاست که مدل‌سازی مالی به کار می‌آید زیرا یک رویکرد کمی و مبتنی بر داده‌ها را برای «نقشه‌برداری» ارائه می‌دهد که در آن در مقایسه با سایرین با توجه به سلامت و سلامت مالی ایستاده‌اید.

بنابراین، مدل سازی مالی به بانکداران و متخصصان مالی تصویر واضحی از وضعیت مالی و اعتبار شما ارائه می دهد.

از خرد تا کلان: مدل‌سازی مالی بالا و در سراسر زنجیره ارزش

اکنون، همین را به وام گیرندگان بزرگ مانند شرکت‌های صنعتی، شرکت‌های بزرگ یا حتی کشورهایی که به دنبال کمک و وام از مؤسسات وام‌دهنده چندجانبه مانند بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول یا صندوق بین‌المللی پول، بانک توسعه آسیایی یا بانک توسعه آسیایی هستند، تعمیم دهید. و AIIB یا بانک زیرساخت و سرمایه گذاری آسیایی.

تصمیم در مورد امکان اعطای وام برای این واحدها تا حد زیادی توسط مدل های مالی مربوطه که بر اساس تکنیک های مدل سازی مالی پیچیده و پیشرفته ایجاد شده اند تعیین می شود.

علاوه بر این، بانکداران سرمایه‌گذاری از مدل مالی برای مشاوره به مشتریان احتمالی در مورد اینکه آیا ادغام و اکتساب، تصاحب، و خرید مستقیم سایر واحدهای تجاری از دیدگاه مالی در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت ارزشمند است یا خیر، استفاده می‌کنند.

بنابراین، بدون الگوبرداری از سناریوهای مختلف، بانکداران و متخصصان مالی نمی‌توانند قضاوت یا ارزیابی کنند که آیا یک پروژه، یک وام، یا سرمایه‌گذاری، یا بخش بزرگی از کمک‌های مالی به کشورها از نقطه‌نظر صرفاً مالی قابل توجیه است یا خیر.

قیاس دکتر و پیچ و مهره مدلسازی مالی

در واقع، به همان روشی که پزشکان و متخصصان پزشکی به تشخیص و مهم‌تر از آن پیش آگهی می‌رسند، بر اساس سابقه پزشکی گذشته بیمار، نتایج آزمایش‌های مختلف و وضعیت فعلی بیمار، متخصصان مالی نیز به توصیه‌های خود می‌رسند. با استفاده از مدل سازی مالی

معمولاً مدل‌سازی مالی با استفاده از صورت‌های مالی مختلف که قبلاً توضیح داده شد، انجام می‌شود که در آن جریان‌های نقدی آتی، ترازنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای پنج سال آینده، سود و زیان تخمینی (در صورت وجود) برای سال‌های آینده، و IRR یا نرخ بازده داخلی انجام می‌شود. بر اساس میزان بازدهی که پروژه به متصدیان می‌دهد، و مهمتر از همه، NPV یا ارزش فعلی خالص پروژه، به طوری که می‌توان بندهای خروج را تهیه کرد که می‌توانند بر اساس قابلیت اجرا ایجاد شوند.

اگرچه در شکل اولیه، مدل‌سازی مالی با استفاده از صفحات گسترده اکسل انجام می‌شود، اما با بالا رفتن زنجیره ارزش مالی، از نرم‌افزارهای پیچیده و پیشرفته برای مدل‌سازی استفاده می‌شود.

فناوری و تداوم عنصر انسانی

علاوه بر این، در سال‌های اخیر، چنان سرعت گیج‌کننده‌ای در تغییر مدل‌های مورد استفاده وجود داشته است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانکداران سرمایه‌گذاری اکنون از مدل‌سازی مالی مبتنی بر هوش مصنوعی یا مبتنی بر هوش مصنوعی و مبتنی بر داده‌های بزرگ برای رسیدن به مدل‌ها استفاده می‌کنند.

در واقع، در حالی که همه اینها هیجان انگیز و درخشان به نظر می رسد، باید به خاطر داشت که مدل های مالی در مواقعی شکست می خورند، همانطور که در جریان بحران مالی جهانی در سال 2008 دیده شد، جایی که حتی بهترین و پیشرفته ترین مدل های توسعه یافته توسط به اصطلاح Masters of the Universe شکست خوردند. برای “خواندن برگ های چای” و قضاوت در مورد وزش باد.

با این اوصاف، اگر شکست ها را کنار بگذاریم، می توان گفت که به طور کلی مدل های مالی در مقابل موشکافی قرار می گیرند، اگرچه مهارت و تخصص عنصر انسانی چیزی است که موفقیت یا شکست مدل ها را تعیین می کند.

در واقع، در حالی که ما در مورد هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های پیشرفته صحبت می‌کنیم که انسان‌ها را در موقعیت‌های تصمیم‌گیری تقویت می‌کنند و حتی جایگزین می‌کنند، جایی که باید تصمیم‌های سرمایه‌گذاری کلان گرفته شود، حتی در حال حاضر نیز این توانایی متخصصان مالی است که مدل‌سازی می‌کند. گذشته، حال و آینده سلامت مالی پروژه‌های مختلف، وام‌ها و تصمیم‌های سرمایه‌گذاری برای ایجاد تفاوت در موفقیت یا شکست نهایی مدل‌ها.

قطب نما و پست راهنمای

در نهایت، بدون مدل‌سازی مالی، تمام تصمیمات مالی ما شبیه به داستان مردان کور و فیل خواهد بود که هر یک از آنها به نتیجه‌ای می‌رسند که به‌صورت فردی و جمعی اشتباه است و از این رو، می‌توان گفت که مدل‌های مالی ارائه می‌کنند. ما با قطب نمایی که با آن می توانیم در آب های متلاطم مالی و طوفان های غیرقابل پیش بینی که در مسیرمان قرار دارد حرکت کنیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 9 =