سیستم ارتباط ماهواره ای

تصور کنید زندگی ما بدون هیچ گونه شیوه ارتباطی بین افراد چگونه خواهد بود؟ دنیا مکانی مرده بود که هیچ جسمی نمی توانست با یکدیگر تعامل داشته باشد یا بین خود ارتباط برقرار کند. هیچ اشتراک دانشی وجود نخواهد داشت و ایده های بزرگ هرگز نمی توانند اجرا شوند.

به زبان ساده، ارتباطات به سادگی به انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده کمک می‌کند تا او به آن پاسخ دهد. باید رسانه ای وجود داشته باشد که به کمک آن اطلاعات، داده یا سیگنال بتواند از فرستنده به گیرنده منتقل شود. گیرندگان سیگنال‌هایی را از فرستنده دریافت می‌کنند، آن را رمزگشایی می‌کنند و مجدداً به فرستنده می‌فرستند تا فرآیند ارتباط را تسهیل کنند. ارتباط می تواند با کمک نور مانند سیستم ارتباط نوری یا با کمک سیگنال های رادیویی مانند سیستم ارتباط رادیویی انجام شود.

ارتباط از راه دور نیز با کمک ماهواره صورت می گیرد. اجازه دهید آن را با جزئیات مطالعه کنیم.

سیستم ارتباط ماهواره ای

می توان با دوستی که در مکانی دور ساکن است با کمک تلفن همراه یا خط ثابت ارتباط برقرار کرد. حتی اینترنت به آنها کمک می کند تا در تماس باشند. چگونه فردی که در مکانی دورافتاده قرار می‌گیرد که فناوری‌های موبایل در آن کار نمی‌کنند، با دوست یا خویشاوند خود ارتباط برقرار می‌کند؟

پاسخ به سوال فوق از طریق ارتباط ماهواره ای است

همانطور که از نام خود پیداست ارتباطات ماهواره ای روشی از ارتباط است که از ماهواره مصنوعی برای ارتباط استفاده می کند .

ماهواره مصنوعی در فضا قرار گرفته است تا ارتباط بین نقاط مختلف زمین را تسهیل کند.

ارتباطات ماهواره ای چگونه به تصویر کشیده شد؟

داستان کوتاهی به نام « ماه آجری » که توسط ادوارد اورت هیل نوشته شد و در ماهنامه آتلانتیک در سال‌های 70-1869 منتشر شد، برای اولین بار در مورد مفهوم ارتباطات ماهواره‌ای صحبت کرد. افسر نیروی هوایی سلطنتی آرتور سی. کلارک اولین بار با مفهوم عملی ارتباطات ماهواره ای که در مقاله ای به نام “رله های خارج از زمین” منتشر شد، مطرح شد.

اولین ماهواره مصنوعی در 4 اکتبر 1957 توسط اتحاد جماهیر شوروی با موفقیت به فضا پرتاب شد و اسپوتنیک 1 نام گرفت. اسپوتنیک 1 تنها 58 سانتی متر قطر داشت و اولین دستگاهی بود که سیستم ارتباط ماهواره ای را راه اندازی کرد. این پرتاب اسپوتنیک 1 بود که اتحاد جماهیر شوروی را در کانون توجه و همتراز با سایر کشورها قرار داد.

ماهواره چیست؟

در ارتباطات ماهواره ای، ماهواره ای که در سیستم فضایی برای انتقال سیگنال ها مستقر است، نقش بسزایی دارد. دانشمندان پس از تلاش فراوان، پس از انجام آزمایشات فراوان، ماهواره را به فضا پرتاب کردند تا ماهواره در شرایط خصمانه فضا زنده بماند. پرتاب ماهواره مستلزم سرمایه گذاری زیاد و کار سخت دانشمندان است. ماهواره ها باید سبک وزن و بادوام باشند. ماهواره ها به طور کلی مجهز به یک آنتن و فرستنده برای تسهیل فرآیند ارتباط هستند. این ماهواره عمدتاً بر روی انرژی خورشیدی کار می کند که به طور مداوم توسط پانل های خورشیدی ماهواره دریافت می شود.

به طور کلی سه نوع عمده از سیستم های ماهواره ای وجود دارد.

 

  1. سیستم ماهواره ای ثابت – سیستم ماهواره ای ثابت به انتقال داده ها و اطلاعات متعدد در سراسر کشورها از طریق نقطه ثابت روی سطح زمین کمک می کند. 

     

  2. سیستم ماهواره ای سیار – برای اتصال کشتی ها، هواپیماها در مکان های دور و دور مفید است. 

    سیستم تحقیقاتی ماهواره ای – سیستم تحقیقاتی ماهواره ای در درجه اول در فرآیندهای تحقیقاتی مختلف برای دانشمندان مفید است. دانشمندان می توانند تمام داده های لازم و مفید را از طریق سامانه ماهواره ای تحقیقاتی جمع آوری کنند.

ارتباطات ماهواره ای چگونه کار می کند؟

روی دو جزء اصلی کار می کند:

  • پایگاه زمینی یا زمین
  • جزء فضایی

در این حالت ارتباطی، ماهواره مستقر در فضا، سیگنال های زمین را با کمک آنتن دریافت می کند. سیگنال ها تا سطح بهینه تقویت می شوند و سپس با کمک فرستنده ها دوباره به زمین ارسال می شوند. سپس ایستگاه زمینی سیگنال ماهواره را دریافت می کند و آن را دوباره تقویت می کند و به ارتباط کمک می کند. از این رو در این شیوه ارتباطی، این ماهواره بود که به انتقال سیگنال از زمین و سپس بازگشت به زمین کمک می کرد و بدین ترتیب نام را توجیه می کرد.

کجا استفاده می شود؟

در کشتی‌ها که معمولاً تلفن‌های همراه کار نمی‌کنند، تلفن‌های ماهواره‌ای در ارتباطات مفید هستند. تلفن های ماهواره ای بر اساس اصل فوق کار می کنند. رادیو ماهواره ای، تلویزیون ماهواره ای و همچنین اینترنت ماهواره ای نیز بر اساس اصل ارتباط ماهواره ای کار می کنند. حالت ارتباط ماهواره ای در درجه اول در مناطق دورافتاده که امکانات پهنای باند کار نمی کنند مفید است.

بدون نظر

پاسخ دهید