سیستم ارتباط لیزری

حالت‌های ارتباطی مختلف مسیرها و کانال‌های مختلفی را در اختیار ما قرار می‌دهند که از طریق آن داده‌ها و اطلاعات می‌توانند در بین افراد جریان پیدا کنند. فرد هرگز متوجه نخواهد شد که طرف مقابل چه فکر می کند، مگر اینکه و تا زمانی که اطلاعات به اشتراک گذاشته شود. ارتباط صرفاً به معنای به اشتراک گذاشتن افکار خود نیست. گیرنده پس از رمزگشایی اطلاعات باید بر اساس آن پاسخ دهد و همچنین بازخوردی را به گوینده ارائه دهد. حلقه ارتباطی باید کامل باشد تا موثر و ساده باشد.

ارتباط می تواند بین افراد و حتی بین ماشین ها باشد. جریان اطلاعات می تواند از یک انسان به تجهیزات و بالعکس باشد. درست مانند حالت ارتباط ماهواره ای یا حالت ارتباط نوری، ارتباط نیز می تواند با کمک لیزر و مایکروویو اتفاق بیفتد. اینها همچنین روش های ارتباطی هستند که به انتقال سیگنال از فرستنده به گیرنده کمک می کنند.

اجازه دهید آنها را یکی یکی مرور کنیم.

سیستم ارتباط لیزری

سیستم ارتباط لیزری یکی دیگر از روش های ارتباط از راه دور است که از طریق اتصالات بی سیم در جو رخ می دهد. ارتباطات لیزری در سال 1960 به وجود آمد و از آن زمان پیشرفت های زیادی در این رشته ایجاد شده است .

در این حالت ارتباط، اطلاعات از طریق فضای آزاد منتقل می شود. در حالت ارتباط لیزری؛ سیگنال ها از فرستنده بی سیم به گیرنده بی سیم بدون هیچ مانع یا مانعی منتقل می شوند. به چنین شرایطی وضعیت خط دید نیز گفته می شود که در آن سیگنال ها بدون هیچ مانعی منتقل می شوند. دیود لیزر حامل اصلی در این حالت ارتباطی است. به هیچ نوع سیم و کابلی نیاز ندارد و از این رو یک حالت ارتباطی بسیار گران قیمت نیست. این حالت ارتباطی نیز در مقایسه با سایر حالت‌ها سریع‌تر است و بنابراین بیشتر بر سایر انواع سیستم‌های ارتباطی ترجیح داده می‌شود. یکی از مواردی که باید در حالت ارتباط لیزری مراقب بود این است که سیگنال ها باید بدون هیچ مانعی جریان داشته باشند.

سیستم ارتباط مایکروویو

ارتباط مایکروویو با کمک امواج مایکروویو اتفاق می افتد.

اجازه دهید ابتدا سعی کنیم بفهمیم مایکروویو چیست؟

امواج رادیویی که طول موج آنها را می توان به راحتی در تعداد کمی سانتی متر با کمک فناوری های مختلف الکترونیکی اندازه گیری کرد، مایکروویو نامیده می شود.

بنابراین ارتباط مایکروویو عمدتاً با کمک امواج رادیویی با طول موج کوچک و قابل اندازه گیری است. در این حالت ارتباطی، آنتن هایی با اندازه های مناسب در حمل امواج رادیویی برای تسهیل ارتباط مایکروویو نقش اساسی دارند.

بیایید به تاریخ بازگردیم تا در مورد نحوه ارتباط مایکروویو بیشتر بدانیم.

فناوری ارتباطات مایکروویو در سال 1940 در وسترن یونیون وارد صحنه شد. پس از پنج سال در سال 1945، اولین پیام مایکروویو بین برج‌هایی ارسال شد که یکی در نیویورک و دیگری در فیلادلفیا قرار داشت.

پس از ارسال موفقیت آمیز پیام مایکروویو، این روش به رایج ترین حالت انتقال داده تبدیل شد. دو نوع ارتباط مایکروویو وجود دارد. ارتباطات آنالوگ و دیجیتال مایکروویو، که در آن دیجیتال در مقایسه با سیستم مایکروویو آنالوگ پیشرفته‌تر است.

هر دوی موارد فوق انواع ارتباطی هستند که به انتقال سیگنال برای انجام فرآیند ارتباط کمک می کنند. خواه ماهواره باشد، خواه نوری، یا لیزر، یا مایکروویو، هدف آنها یکسان است – انتقال سیگنال از یک طرف به طرف دیگر.

بدون نظر

پاسخ دهید