تجزیه و تحلیل SWOT – تعریف، مزایا و محدودیت ها

SWOT مخفف نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها است. طبق تعریف، نقاط قوت (S) و نقاط ضعف (W) به عنوان عوامل داخلی در نظر گرفته می شوند که شما تا حدودی بر آنها کنترل دارید. همچنین طبق تعریف، فرصت‌ها (O) و تهدیدها (T) عوامل بیرونی در نظر گرفته می‌شوند که اساساً هیچ کنترلی بر آنها ندارید.

تجزیه و تحلیل SWOT معروف ترین ابزار برای حسابرسی و تجزیه و تحلیل موقعیت استراتژیک کلی کسب و کار و محیط آن است. هدف اصلی آن شناسایی استراتژی‌هایی است که یک مدل کسب‌وکار خاص را ایجاد می‌کند که به بهترین وجه منابع و قابلیت‌های سازمان را با نیازهای محیطی که شرکت در آن فعالیت می‌کند همسو می‌کند.

به عبارت دیگر، زیربنای ارزیابی پتانسیل ها و محدودیت های داخلی و فرصت ها و تهدیدهای محتمل/محتمل از محیط بیرونی است. تمام عوامل مثبت و منفی در داخل و خارج شرکت را که بر موفقیت تأثیر می گذارند می بیند. مطالعه مداوم محیطی که شرکت در آن فعالیت می کند به پیش بینی/پیش بینی روندهای در حال تغییر کمک می کند و همچنین به گنجاندن آنها در فرآیند تصمیم گیری سازمان کمک می کند.

مروری بر چهار عامل (نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدها) در زیر آورده شده است-

 

 1. نقاط قوت – نقاط قوت ویژگی هایی هستند که ما را قادر می سازند تا ماموریت سازمان را به انجام برسانیم. اینها مبنایی هستند که بر اساس آنها می توان موفقیت مستمر ایجاد کرد و ادامه داد/تداوم کرد. 

  نقاط قوت می تواند ملموس یا نامشهود باشد. اینها مواردی است که شما در آن به خوبی مسلط هستید یا در آن تخصص دارید، ویژگی ها و ویژگی هایی که کارکنان شما دارند (به صورت فردی و تیمی) و ویژگی های متمایزی است که به سازمان شما ثبات می دهد.

  نقاط قوت جنبه های سودمند سازمان یا قابلیت های یک سازمان هستند که شامل شایستگی های انسانی، قابلیت های فرآیندی، منابع مالی، محصولات و خدمات، حسن نیت مشتری و وفاداری به برند می شود. نمونه هایی از نقاط قوت سازمانی عبارتند از: منابع مالی عظیم، خط تولید گسترده، بدون بدهی، کارکنان متعهد و غیره.

   

 2. نقاط ضعف – نقاط ضعف ویژگی هایی هستند که ما را از انجام ماموریت و دستیابی به پتانسیل کامل خود باز می دارند. این ضعف ها بر موفقیت و رشد سازمانی تأثیر می گذارد. نقاط ضعف عواملی هستند که استانداردهایی را که ما فکر می کنیم باید رعایت کنند مطابقت ندارند. 

  نقاط ضعف در یک سازمان ممکن است مستهلک شدن ماشین آلات، ناکافی بودن امکانات تحقیق و توسعه، محدوده محدود محصول، تصمیم گیری ضعیف و غیره باشد. نقاط ضعف قابل کنترل هستند. باید آنها را به حداقل رساند و حذف کرد. به عنوان مثال – برای غلبه بر ماشین آلات منسوخ شده، می توان ماشین آلات جدیدی را خریداری کرد. از دیگر نمونه‌های ضعف سازمانی می‌توان به بدهی‌های هنگفت، گردش مالی بالای کارکنان، فرآیند تصمیم‌گیری پیچیده، محدوده محدود محصول، هدر رفتن زیاد مواد اولیه و غیره اشاره کرد.

   

 3. فرصت ها – فرصت ها توسط محیطی که سازمان ما در آن فعالیت می کند ارائه می شود. این موارد زمانی به وجود می آیند که یک سازمان بتواند از شرایط موجود در محیط خود برای برنامه ریزی و اجرای استراتژی هایی بهره ببرد که او را قادر می سازد سودآورتر شود. سازمان ها می توانند با استفاده از فرصت ها به مزیت رقابتی دست یابند. 

  سازمان باید مراقب باشد و فرصت ها را بشناسد و هر زمان که به وجود آمد از آنها استفاده کند. انتخاب اهدافی که به بهترین وجه به مشتریان خدمات ارائه می کنند و در عین حال نتایج دلخواه را به دست می آورند، کار دشواری است. فرصت ها ممکن است از بازار، رقابت، صنعت/دولت و فناوری ناشی شوند. افزایش تقاضا برای مخابرات همراه با مقررات زدایی فرصتی عالی برای شرکت های جدید برای ورود به بخش مخابرات و رقابت با شرکت های موجود برای کسب درآمد است.

   

 4. تهدیدها – تهدیدها زمانی به وجود می آیند که شرایط محیط خارجی، قابلیت اطمینان و سودآوری کسب و کار سازمان را به خطر می اندازد. هنگامی که به نقاط ضعف مربوط می شوند آسیب پذیری را تشدید می کنند. تهدیدها غیر قابل کنترل هستند. وقتی تهدیدی پیش بیاید، ثبات و بقا می تواند در خطر باشد. نمونه هایی از تهدیدها عبارتند از – ناآرامی در بین کارکنان. تکنولوژی همیشه در حال تغییر؛ افزایش رقابت منجر به ظرفیت مازاد، جنگ قیمت و کاهش سود صنعت. و غیره. 

مزایای آنالیز SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT در تدوین و انتخاب استراتژی بسیار مفید است. این ابزار قوی است، اما شامل یک عنصر ذهنی بزرگ است. زمانی بهتر است که به عنوان راهنما استفاده شود و نه به عنوان نسخه. کسب و کارهای موفق بر روی نقاط قوت خود بنا می شوند، نقاط ضعف خود را اصلاح می کنند و در برابر ضعف های داخلی و تهدیدهای خارجی محافظت می کنند. آنها همچنین محیط کلی کسب و کار خود را زیر نظر دارند و سریعتر از رقبای خود فرصت های جدید را تشخیص داده و از آنها بهره برداری می کنند.

تجزیه و تحلیل SWOT به برنامه ریزی استراتژیک به روش زیر کمک می کند:

 1. منبع اطلاعاتی برای برنامه ریزی استراتژیک است.
 2. نقاط قوت سازمان را می سازد.
 3. نقاط ضعفش را معکوس کنید.
 4. پاسخ آن را به فرصت ها به حداکثر برسانید.
 5. غلبه بر تهدیدات سازمان
 6. این به شناسایی شایستگی های اصلی شرکت کمک می کند.
 7. در تعیین اهداف برای برنامه ریزی استراتژیک کمک می کند.
 8. این به شناخت گذشته، حال و آینده کمک می کند تا با استفاده از داده های گذشته و حال، برنامه های آینده را به تصویر بکشد.

تجزیه و تحلیل SWOT اطلاعاتی را ارائه می دهد که به همگام سازی منابع و قابلیت های شرکت با محیط رقابتی که شرکت در آن فعالیت می کند کمک می کند.

چارچوب تجزیه و تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT

محدودیت های تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT عاری از محدودیت نیست. ممکن است باعث شود که سازمان ها شرایط را بسیار ساده ببینند که به همین دلیل ممکن است سازمان ها برخی از تماس های استراتژیک کلیدی را که ممکن است رخ دهد نادیده بگیرند. علاوه بر این، دسته‌بندی جنبه‌ها به عنوان نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها ممکن است بسیار ذهنی باشد زیرا درجه زیادی از عدم اطمینان در بازار وجود دارد. تجزیه و تحلیل SWOT بر اهمیت این چهار جنبه تأکید می کند، اما نمی گوید که چگونه یک سازمان می تواند این جنبه ها را برای خود شناسایی کند.

محدودیت های خاصی در تحلیل SWOT وجود دارد که در کنترل مدیریت نیست. این شامل-

 1. افزایش قیمت؛
 2. نهاده ها/مواد خام؛
 3. قوانین دولتی؛
 4. محیط اقتصادی؛
 5. جست و جوی بازار جدید برای محصولی که به دلیل محدودیت های واردات، بازار خارج از کشور ندارد. و غیره.

محدودیت های داخلی ممکن است شامل

 1. ناکافی بودن امکانات تحقیق و توسعه؛
 2. محصولات معیوب به دلیل کنترل کیفیت ضعیف؛
 3. روابط صنعتی ضعیف؛
 4. فقدان نیروی کار ماهر و کارآمد؛ و غیره

بدون نظر

پاسخ دهید