تجزیه و تحلیل SWOT مایکروسافت

معرفی

اعلام اخیر تغییر رهبری در راس مایکروسافت، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد تغییرات احتمالی جهت‌گیری استراتژیک و همچنین امیدهایی را ایجاد کرده است که این شرکت پیشگام و بنیانگذار نمادین آن که به نظر می‌رسید در سال‌های اخیر دست و پا می‌زنند، ممکن است به خوبی دست به کار شوند. تجزیه و تحلیل SWOT متعاقب این حرکت های استراتژیک را در چشم انداز قرار می دهد و وضعیتی را که شرکت در حال حاضر در آن قرار دارد ارزیابی می کند. بحث بعدی را باید در زمینه بزرگ‌تر تطابق بین پویایی داخلی و محرک‌های کسب‌وکار خارجی که مایکروسافت را در تلاش برای به دست آوردن مجدد رهبری بازارش تحت تأثیر قرار می‌دهند، نگریست.

نقاط قوت

 

 • بزرگترین نقطه قوت مایکروسافت این است که در بین تمام کاربران رایانه شخصی (کامپیوتر شخصی) در جهان، نام تجاری فوق‌العاده‌ای را دارد. در واقع، مایکروسافت و بنیانگذار افسانه ای آن، بیل گیتس، برای هر کسی که از راه دور با محاسبات آشنایی دارد، شناخته شده است. این باعث شده است تا این شرکت از رقبای خود پیشی بگیرد، اگرچه همانطور که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد، در سال های اخیر، برخی از درخشش برند مایکروسافت از بین رفته است. 

   

 • یکی دیگر از نقاط قوت و محرک کلیدی کسب و کار و پذیرش آماده توسط کاربران محصولاتش این است که نرم افزار مایکروسافت برای استفاده آسان است که باعث شده است مشتریان زیادی در سراسر جهان به دست آورند. همچنین می توان گفت که مایکروسافت و بیل گیتس با در دسترس قرار دادن محاسبات برای توده ها، آنچه را که می توان «انقلاب صنعتی دوم» نامید، ایجاد کردند. 

   

 • این شرکت دارای یک شبکه جهانی از توزیع کنندگان است و همچنین به برندسازی مشترک با سازندگان سخت افزار رایانه ها می پردازد که به آن امکان می دهد عمق استراتژیک و وسعت پایگاه کاربر بی نظیری داشته باشد. 

   

 • مایکروسافت به طور مداوم انتظارات تحلیلگران را از نظر سودآوری و درآمد شکست داده است، اگرچه به نظر می رسد در سال های اخیر نسبت به تغییر روندهایی مانند محاسبات تلفن همراه آسیب پذیر است. 

نقاط ضعف

 

 • بزرگترین نقطه ضعف مایکروسافت این است که تیم افسانه ای آن ظهور اینترنت را به عنوان پدیده ای که علاوه بر خواندن سیگنال های بازار در مورد محاسبات تلفن همراه، جهان را فرا خواهد گرفت، پیش بینی نمی کرد. در مورد اولی (اینترنت)، مایکروسافت در پاسخگویی کند بود و حتی زمانی که پاسخ داد، به گونه ای بود که هزینه های انحصاری را که در سال های قبل ستون اصلی شرکت بود، جذب کرد. 

   

 • در مورد محاسبات تلفن همراه، مایکروسافت کاملاً از این موج غافل شد و در واقع، موفقیت استیو جابز دیگر انقلابی محاسباتی، و کمپانی اپل او، مایکروسافت و بیل گیتس را به قدری چشم پوشی کرد که حتی در حال حاضر نیز نتوانسته یک گوشی هوشمند قانع کننده ارائه دهد. دستگاه یا سیستم عامل 

   

 • سومین ضعف مربوط به نقص های امنیتی فراگیر در نرم افزار آن است که برای هر کاربر ویندوز آشکار است و احتمالاً بدون توجه به نسخه ای که استفاده می کنید، با خرابی های آشنای ویندوز مواجه شده اید. 

فرصت ها

 

 • اگرچه مایکروسافت نتوانست ظهور اینترنت را بخواند و کاملاً از موج تلفن همراه غافلگیر شد، پرتو امیدی که هنوز برای این شرکت قابل مشاهده است در الگوی رایانش ابری است که شرکت شرط بندی بزرگی برای مقابله با این رقابت دارد. و جایگاه رهبری خود را باز یابد. 

   

 • در واقع، انتصاب اخیر ساتیا نادلا متولد هند به عنوان مدیرعامل در راستای فشار تهاجمی آن به سمت رایانش ابری به عنوان تغییر دهنده بازی برای شرکت است و از آنجایی که تصور می شود نادلا یک جادوگر رایانش ابری است، می توان فهمید که مایکروسافت به او کمک می کند تا موج بعدی را طی کند. 

   

 • این شرکت دارای انبارهای نقدی عظیمی است که به این معنی است که اگر نتواند به صورت ارگانیک (از طریق رشد عادی) رشد کند، همچنان می تواند به صورت غیر ارگانیک (از طریق خرید) شرکت های کوچکتری که چشم انداز تجاری خوبی دارند رشد کند. 

   

 • این روشی است که بیل گیتس به دلیل خواندن نادرست اینترنت جبران کرد و هات میل را خریداری کرد که توسط یک هندی دیگر به نام سامیر باتیا ایجاد شده بود. 

تهدیدها

 

 • همانطور که از تجزیه و تحلیل تاکنون استنباط می شود، بزرگترین تهدید مایکروسافت این است که اندازه بسیار زیاد آن است که یک دارایی است در غیر این صورت از سریع و زیرک بودن آن جلوگیری می کند و فرصت های بازار را با خواندن فعالانه سیگنال های بازار به دست می آورد. 

   

 • علاوه بر این، مایکروسافت با یک چالش کلیدی از جانب نرم افزار منبع باز مواجه است، نرم افزار منبع باز، که در ابتدا به نظر می رسید که برخی از فواصل خود را از دست داده است، اگرچه دوباره در حال بازگشت است. 

   

 • در جبهه تجاری، مایکروسافت از دزدی نرم افزاری خشمگین شده است، به ویژه در آسیا که نسخه های غیرقانونی آن بیشتر از محصولات اصلی در چین و هند است. 

   

 • در نهایت، مایکروسافت باید هم خسته و هم محتاط از دعاوی بالقوه به ویژه در اروپا باشد، جایی که تنظیم‌کننده‌ها با رویه‌های تجاری انحصاری آن مهربانانه رفتار نمی‌کنند. 

نتیجه

تجزیه و تحلیل قبلی روشن کرده است که مایکروسافت دیگر نمی تواند روندهای نوظهور و تغییر ترجیحات مشتری را اشتباه بخواند. درعوض، باید در موقعیتی باشد که حرکت بازار را حس کرده و شهود کند و آماده عمل کند. یک حرکت استراتژیک احتمالی تمرکز بیشتر بر بخش سازمانی خواهد بود، زیرا به نظر می‌رسد اکثر شرکت‌های فناوری دیگر منحصراً بر بخش مشتریان شخصی تمرکز می‌کنند. در نتیجه، باید دید که تغییرات اخیر رهبری با توجه به حرکت‌های استراتژیک آینده شرکت چگونه عمل می‌کند.

بدون نظر

پاسخ دهید