تجزیه و تحلیل SWOT Blackberry

معرفی

بلک بری که با پرفروش‌ترین گوشی‌های هوشمند اصلی خود پیشگام فناوری‌های مبتنی بر موبایل بود، به دلایل نادرست در خبرها بوده است. اولاً، شرکتی که به نام Research in Motion (RIM) شناخته می شود، که بلک بری ها را ساخته و به بازار عرضه می کند، انقلاب نوظهور گوشی های هوشمند را از دست داد، اگرچه یکی از پیشگامان محاسبات تلفن همراه بود. در مرحله بعد، این شرکت قادر به خواندن بازار نبود و از این رو، سهم بازار را به اپل و سامسونگ از دست داد. این باعث شد که شرکت تقریباً ورشکست شود و علیرغم تغییرات در رهبری; هرگز نتوانست موقعیت خود را به دست آورد. در ماه گذشته، این شرکت بار دیگر در خبرها قرار گرفت، زیرا پیشنهاد خرید را رد کرد و گزینه فروش را لغو کرد و در عوض، تصمیم به انتصاب مدیرعامل جدید همراه با پذیرش تزریق سرمایه جدید به شرکت کرد. این مقاله استراتژی‌های تغییر بلک‌بری را از طریق تجزیه و تحلیل SWOT مورد بحث قرار می‌دهد، که سرنخ‌هایی را در مورد چگونگی موقعیت شرکت در آینده ارائه می‌دهد. موضوع کلیدی در اینجا این است که بلک بری باید فوراً خود را بازسازی و جوان کند، اگر مجبور است سهم بازار را دوباره به دست آورد و رهبری بازار را فراموش کند، باید اطمینان حاصل کند که سرپا باقی می ماند.

نقاط قوت

 

 • شاید بزرگترین نقطه قوت بلک بری این باشد که از یادآوری ذهنی بالایی برخوردار است و به دلیل فناوری انحصاری آن که نسبت به رقبای خود به ویژه در مورد کاربران شرکتی مطرح می شود، شهرت خوبی در بین کاربران شرکتی تلفن همراه دارد. 

   

 • دستگاه‌های بلک‌بری را می‌توان با هر اپراتور تلفن همراه در هر نقطه از جهان مورد استفاده قرار داد و در واقع، این یک نقطه قوت کلیدی برای این شرکت است زیرا تجارت خود را با قابلیت جابجایی و حمل آسان پیش می‌برد. 

   

 • یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت بلک‌بری این است که دستگاه‌های آن نسبت به رقبای خود ایمن‌تر هستند و در واقع، ویژگی‌های امنیتی ذاتی و تعبیه‌شده در دستگاه‌ها با هیچ سازنده موبایل دیگری از جمله سامسونگ و اپل بی‌نظیر است. به همین دلیل است که Blackberries بین کاربران شرکتی که از آن برای پیوند دادن و ادغام آن با VPN یا شبکه های خصوصی مجازی خود استفاده می کنند بسیار محبوب است. 

   

 • این نقاط قوت بلک بری را به گوشی هوشمند انتخابی برای بسیاری از سازمان های دولتی در ایالات متحده از جمله FBI، CIA، کاخ سفید و وزارت امور خارجه تبدیل کرده است. با توجه به این واقعیت که بلک بری با یک پلت فرم امنیتی درجه نظامی رمزگذاری شده عرضه می شود، آن را به گوشی ایده آل برای آژانس هایی که با اطلاعات حساس سر و کار دارند تبدیل می کند. 

نقاط ضعف

 

 • نقطه ضعف کلیدی بلک بری این است که بر روی کاربران شرکتی تمرکز کرد و ویژگی های امنیتی خود را به عنوان USP یا پیشنهاد فروش منحصر به فرد افزایش داد. در حالی که این جنبه تا آنجا که به مشتریان شرکتی مربوط می شود، آن را به خوبی حفظ کرد، زمانی که سامسونگ و اپل گوشی های هوشمند را برای مصرف کنندگان و استفاده روزمره عرضه کردند، بلک بری نتوانست با رقبا همراهی کند. در واقع، هم سامسونگ و هم اپل با افزایش ویژگی‌های امنیتی گوشی‌های هوشمند خود، سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند. 

   

 • با توجه به این واقعیت که صاحبان مشاغل کوچک که از بلک بری استفاده می کنند اکنون مجبور به نصب نرم افزارهای گران قیمت سازمانی بودند، آنها به جای استفاده از بلک بری به رقبا روی آوردند. علاوه بر این، این شرکت جایگاه خود را از دست داد زیرا سیستم عامل اختصاصی مورد استفاده سامسونگ و اپل مزایای بیشتری را برای این بخش از مشتریان فراهم کرد و بلک بری را از رقابت کنار گذاشت. 

   

 • همانطور که قبلا ذکر شد، بلک بری اساساً یک ترفند تسویه حساب بود که تمرکز وسواسی خود را روی کاربران شرکتی داشت. با توجه به اینکه پایگاه بزرگ مصرف کننده از آن دست نخورده بود، سامسونگ و اپل به سرعت این بخش را به دست آوردند و با ارائه یک رابط کاربری آسان و برنامه هایی که ساده و موثر بودند، این شرکت ها به زودی شروع به حذف حتی مشتریان شرکتی بلک بری کردند. 

فرصت ها

 

 • حرکات اخیر شرکت بسیار تهاجمی است زیرا پیشنهاد فروش و پیشنهاد خرید و همچنین پذیرش سرمایه تازه از یک سرمایه گذار فرشته را رد کرده است. بلک بری با انتصاب مدیر عامل جدید و اصلاح تیم و ساختار سازمانی خود نشان داده است که جدی است و تمام تلاش خود را برای اختراع مجدد خود می کند. 

   

 • این شرکت تا آنجا که به پایگاه مشتری فعلی خود که بیش از 100 میلیون کاربر دارد، فرصت سودآوری دارد. با توجه به این واقعیت که این شرکت می تواند از این پایگاه مشتریان برای محصولات آینده خود استفاده کند، فرصت قابل توجهی در انتظار شرکت است. 

   

 • با ادغام برنامه‌ها و ویژگی‌های شخص ثالث در گوشی‌های خود، این شرکت می‌تواند استراتژی‌های دنبال‌شده توسط اپل و سامسونگ را تقلید کند و افزایش مشارکت تجاری با ارائه‌دهندگان شخص ثالث می‌تواند فرصتی کلیدی برای شرکت باشد که در حال آماده شدن برای پذیرش است. سامسونگ و اپل. 

تهدیدها

 

 • اگرچه بلک بری ها تلفن های هوشمند اصلی بودند، هم اپل و هم سامسونگ آن را در رقابت برای ساخت گوشی هوشمند آینده شکست دادند، زیرا آنها انعطاف پذیری و سهولت استفاده را که بلک بری فاقد آن بود ارائه کردند و از این رو، توانستند سهم بازار را به خود اختصاص دهند و رقبای خود را از بین ببرند. 

   

 • جدا از تهدیدات ناشی از رقبای خود، بلک بری باید با سستی و محیط داخلی تیره و تار مبارزه کند، که به دلیل مشکلاتی که شرکت در سال های اخیر پشت سر گذاشته است، منجر به کاهش روحیه کارکنان و عدم هدایت عمومی شده است. با توجه به این واقعیت که صنعت گوشی های هوشمند در نوآوری رشد می کند، بلک بری باید خود را جوان کند و خود را دوباره اختراع کند، جدا از اینکه خود را از شتاب و انگیزه کارکنانش نجات دهد. 

نتیجه

بحث قبلی بر نیاز بلک‌بری و مدیریت آن برای برداشتن گام‌های پیشگیرانه برای بیرون کشیدن شرکت از باتلاقی که در آن قرار گرفته است تأکید کرد. حرکت‌های استراتژیک اخیر انجام شده توسط رهبری جدید باید در پرتو دور شدن شرکت از باتلاقی که در آن قرار گرفته است، دیده شود. مدل سودآوری و رهبری بازار آن به وضعیتی می رسد که دیگر در حال محاسبه نیست. در پایان، بلک بری و رهبری آن با آماده شدن برای مقابله با چالش‌های شرکت‌های گوشی‌های هوشمند مانند اپل و سامسونگ، وظیفه خود را به پایان می‌رسانند.

بدون نظر

پاسخ دهید