تجزیه و تحلیل SWOT نایک

نقاط قوت

 

 • بزرگترین نقطه قوت نایک این است که یک سازمان بسیار رقابتی با رویکرد شعار “فقط انجامش بده” برای برندش که تجسم نگرش آن نسبت به تجارت است. این شرکت بر این اصل تاسیس شد که برای هرکسی که می تواند راه برود یا بدود کفش بسازد و این فلسفه راهنمای نایک بوده است. در کنار لوگوی نمادین «Swoosh» و شعار به همان اندازه جذاب، نقطه قوت نایک این است که به عنوان یک شرکت «Can Do» ظاهر شده است. 

   

 • نقطه قوت این شرکت این است که تمام جنبه های تولید خود را به تاسیسات خارج از کشور واگذار کرده و در نتیجه هیچ واحد تولیدی برای خود ندارد. این امر به شرکت کمک کرده است تا بر فعالیت های با ارزش افزوده بالاتر مانند طراحی و تحقیق و توسعه تمرکز کند و در عین حال هزینه های بالای نیروی کار را که بخشی از بخش تولید سنتی است، کاهش داده است. 

   

 • جدای از این، دیگر نقطه قوت نایک این است که یک برند شناخته شده در سطح جهانی است که در میان مصرف کنندگان و به ویژه جوانان به یاد می آورد. علاوه بر این، نام تجاری نایک مترادف با کیفیت و انعطاف پذیری و همچنین استقامت و تناسب اندام است که آن را به برندی انتخابی برای ورزشکاران و هر کسی که مایل به دویدن است تبدیل می کند. 

   

 • در نهایت، نایک به دلیل پراکندگی بازار که در آن نایک با USP یا پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد خود می‌تواند در بین رقبای خود مستقل باشد، از آشفتگی فعلی در بین رقبای خود سود می‌برد. 

نقاط ضعف

 

 • نایک تقریباً به طور انحصاری توسط تجارت کفش خود هدایت می شود و بنابراین، بازار کفش به سهم بزرگی از درآمد آن کمک می کند و آن را برای بقای خود به این بخش وابسته می کند. در این دوران رکود اقتصادی، وابستگی بیش از حد به یک بخش کار خوبی نیست و از این رو، نایک باید به صورت افقی و همچنین عمودی متنوع باشد و شامل پوشاک و سایر لوازم جانبی باشد. 

   

 • اگرچه ما به این واقعیت اشاره کردیم که جنبه های تولیدی خود را به طور کامل به عنوان قدرت برون سپاری کرده است، اما تبلیغات منفی که نایک به دلیل شرایط نامطلوب کار در فروشگاه های خارج از کشور به دست آورد، به شدت وجهه برند آن را تخریب کرده است. در واقع، از نام “Sweatshops” برای توصیف تمسخرآمیز شرایط منفور در تأسیسات تولیدی در خارج از کشور استفاده می شود. 

   

 • این شرکت تجارت خود را از طریق خرده فروشانی انجام می دهد که مارک های دیگر را نیز در اختیار دارند. این بدان معناست که انحصاری که با جدیت پرورش می‌یابد گاهی قربانی می‌شود زیرا هنوز بال‌های خود را برای گنجاندن فروشگاه‌های خرده‌فروشی انحصاری به عنوان بخشی از استراتژی تجاری خود باز نکرده است. 

   

 • نایک توسط برخی از مصرف کنندگان به عنوان یک برند بسیار ممتاز و لوکس تلقی می شود. در حالی که این لزوماً چیز بدی نیست، سناریوی بازار فعلی به گونه‌ای است که مصرف‌کنندگان در حال مهاجرت به سطح متوسط ​​مقیاس لوکس هستند، زیرا آنها آگاهانه قیمت و تمرکز بر کیفیت هستند. 

فرصت ها

 

 • بزرگترین فرصت برای نایک از بازارهای نوظهور چین و هند است، جایی که مصرف کنندگان جدید Billion Plus اکنون مشتاق سبک زندگی غربی هستند که به این معنی است که آنها از برندهایی مانند نایک استقبال بیشتری خواهند کرد. از آنجایی که این شرکت با برندسازی و تقسیم بندی ممتاز مرتبط است، می توان گفت که تصاحب “جایزه مصرف کنندگان تازه ثروتمند بازار در حال ظهور” به خوبی می تواند یک تغییر بازی برای شرکت باشد. 

   

 • در سال‌های اخیر، نایک شروع به تنوع بخشیدن به لوازم جانبی و سایر محصولات ممتاز به غیر از بخش کفش‌های خاص خود کرده است. این گامی در مسیر درست و چیزی است که شرکت را در جایگاه خوبی قرار می دهد زیرا تلاش می کند به دنبال درآمدی فراتر از پیشنهادات سنتی خود باشد. 

   

 • به نظر می‌رسد تاکید بر طراحی کفش‌های رده بالاتر برای نایکی که به‌طور فزاینده‌ای به‌عنوان یک محصول ضروری برای هرکسی که راه می‌رود یا می‌دود، دیده می‌شود و از آنجایی که این شرکت بر اساس این اصل تأسیس شده است که به هر کسی که پا دارد خدمات می‌دهد، جواب داده است. به نظر می رسد که نت های درست را زده است. 

   

 • نایک مزیت منحصربه‌فرد ارائه ارزش برای پول را دارد و می‌توان از این مزیت تا حد امکان استفاده کرد زیرا این شرکت شروع به نفوذ به بخش‌های مصرف‌کننده جدیدتر می‌کند که کیفیت را با قیمت مقرون به صرفه می‌خواهند. 

تهدیدها

 

 • این واقعیت که این شرکت دارای یک زنجیره تامین جهانی است به این معنی است که این شرکت در معرض فراز و نشیب‌های شیوه‌های تجاری بین‌المللی از جمله اعتصابات کارگری در مکان‌های خارج از کشور، نوسانات ارزی که باعث کاهش حاشیه‌های آن می‌شود، و همچنین عدم کنترل بر رویدادهای ژئوپلیتیکی است که در اطراف آن اتفاق می‌افتد. جهانی که پتانسیل ایجاد اختلال در زنجیره تامین جهانی خود را دارد. 

   

 • نایک باید تصویر خود را بهبود بخشد که در آن به عنوان متوسل به شیوه های تجاری استثمارگرانه در فروشگاه های خارج از کشور تلقی می شود. در حال حاضر، باید بهای سنگینی را می پرداخت (از لحاظ پولی و همچنین استعاری) زیرا نسل نوظهور مصرف کنندگان از نظر اجتماعی و محیطی آگاه هستند، به این معنی که آنها مایل به خرید محصولی نیستند که نتیجه اقدامات تجاری مشکوک است. 

   

 • رکود اقتصادی تلفات سنگینی بر نایک وارد کرده است و مصرف‌کنندگان نسبت به قیمت آگاه‌تر شده‌اند و خرده‌فروشان خواهان حاشیه‌های بالاتر هستند. ترکیب خرده‌فروشی در فروشگاه‌های شخص ثالث و برندهای رقیب که قیمت‌ها را کاهش می‌دهند، کار را برای نایک دشوار کرده است. 

   

 • در نهایت، نایک باید اطمینان حاصل کند که تمرکز خود را مانند برخی از رقبای خود که اکنون در رکود به سر می‌برند، کاهش نمی‌دهد. به عنوان مثال، Reebok که وعده های زیادی داده بود و به شدت با نایک رقابت می کرد، ثروت خود را کاهش داد و از این رو، نایک نباید راه ریباک را طی کند و در عوض، باید شایستگی اصلی خود را تعریف کند و استراتژی های خود را بر اساس آن اجرا کند. 

بدون نظر

پاسخ دهید