تجزیه و تحلیل SWOT از China Mobile

معرفی

China Mobile یک شرکت مخابراتی چینی است که در سال‌های اخیر به دلیل کاهش نرخ رشد و همچنین تعداد مشترکان بالونی آن در اخبار بوده است. زمانی که به عنوان یک شرکت دولتی تحت حمایت و ناتوان از کارایی در نظر گرفته می شد، اکنون خود را به یک شرکت سلطه گر در چین با رویاها و جاه طلبی های جهانی برای تسخیر بازارهای بین المللی تبدیل کرده است. همانطور که تجزیه و تحلیل SWOT بعدی نشان می دهد، شرکت می تواند از نقاط قوت خود استفاده کند و روی نقاط ضعف خود کار کند تا تهدیدها به فرصت تبدیل شوند و همچنان شرکتی باشد که می توان با آن حساب کرد.

نقاط قوت

 

 • طی چند دهه گذشته، چین خود را به یک نیروگاه اقتصادی تبدیل کرده است و این نقطه قوت کلیدی China Mobile است که تا یک دهه پیش در پایتخت های غربی و برای سرمایه گذاران غربی بی سابقه بود. در واقع، این واقعیت که China Mobile در سال 2007 در بین 100 برند مهم جهان قرار گرفت به این معنی است که به خوبی و واقعاً وارد عرصه جهانی شده است. 

   

 • این شرکت دارای تعداد باورنکردنی مشتریان است (تخمین زده می شود نزدیک به نیم میلیارد باشد) که یک نقطه قوت کلیدی است، هرچند باید ذکر شود که از آنجایی که یک شرکت دولتی است و در بازار انحصاری فعالیت می کند، این ارقام تا حدی به دلیل آن است. حضور سلطه گرانه در کشور 

   

 • موبایل چین با سرعتی سوزان نزدیک به 50 درصد سالانه رشد می کند، به این معنی که در چند سال آینده، با هر معیاری بسیار جلوتر از رقابت جهانی خواهد بود. 

   

 • در نهایت، این شرکت برای افزایش ردپای جهانی خود یک توسعه بین المللی را آغاز کرده است و به ویژه در آفریقا که به عنوان مرز نوظهور بعدی تبلیغ می شود، در حال ادغام و خرید بوده است. 

نقاط ضعف

 

 • نقطه ضعف کلیدی موبایل چین این است که هنوز از منحنی فناوری جلوتر نیست، اگرچه اعداد و حجم زیادی برای توجیه موقعیت رهبری خود دارد. این تا حدی به دلیل مشکلاتی است که در انتقال از پروتکل CDMA به GSM به دلیل گوشی‌های قدیمی و مشکلات مرتبط با آن داشت و از این رو، شرکت نتوانست به طور یکپارچه به شبکه 3G منتقل شود. 

   

 • ضعف دیگر این است که موبایل چین تا کنون تا حد زیادی خود را به بازار داخلی محدود کرده است. اگرچه به گسترش بین المللی آن اشاره کرده بودیم، اما این واقعیت که هنوز به غرب توسعه یافته دست پیدا نکرده است، نشان دهنده تردید و عدم اعتماد به نفس در تصاحب بزرگی های جهانی در حیاط خلوت آنها است. 

   

 • حتی برای گسترش به آفریقا، China Mobile به شدت به مشارکت خود با بازیکنان محلی متکی است، به این معنی که هنوز هویت بین‌المللی خود را ایجاد نکرده است. 

فرصت ها

 

 • از آنجایی که چین با سرعتی سوزان به رشد خود ادامه می‌دهد، این شرکت می‌تواند انتظار یک جهش عظیم در پایگاه مشترکین خود را داشته باشد، اگرچه گرمای بیش از حد بازار داخلی ممکن است آن را وادار کند تا به دنبال توسعه خود در سال‌های آینده باشد. با این حال، این موضوع از این واقعیت کم نمی کند که موبایل چین آماده است تا به بازار داخلی رو به رشد نفوذ کند، البته به شیوه ای محدود، برخلاف سال های گذشته که در استراتژی های خود بسیار تهاجمی بود. 

   

 • مانند بسیاری دیگر از شرکت‌های دولتی یا شرکت‌های دولتی در چین، این شرکت نرخ رشد سود سالانه بیش از 20 درصد را به ثبت رسانده است که باعث شده سرمایه‌گذاران غربی با هیجان به آن نگاه کنند، زیرا چنین نرخ‌های سودی در غرب توسعه‌یافته غیرممکن است. 

   

 • این می‌تواند ضعف خود در انتقال به فناوری 3G را با بهره‌برداری از بازار روستایی در چین به یک فرصت تبدیل کند که هنوز باید مورد بررسی قرار گیرد، به این معنی که China Mobile می‌تواند بدون هیچ مشکلی قدیمی که آن را آزار می‌دهد، از نو شروع به کار کند. علاوه بر این، با اشباع شدن شهرها، طبیعی است که China Mobile برای رشد آتی به مناطق داخلی روستایی نگاه کند. 

تهدیدها

 

 • بخش مخابرات چین هنوز به شدت تحت نظارت است و از رقابت بین‌المللی دوری می‌کند، زیرا دولت چین در سال‌های اخیر به فکر باز کردن این بخش برای شرکت‌های خارجی بوده است. علاوه بر این، China Mobile همچنین باید مراقب رقابت شرکت های محلی و بازیگران داخلی باشد زیرا این صنعت در آینده باز می شود. 

   

 • یکی دیگر از تهدیدهای کلیدی برای سودآوری China Mobile این است که تا به حال “بازی اعداد” را انجام می داده است که در آن مشترکین را بیشتر در بخش قیمت پایین و کم ارزش اضافه می کند، که به این معنی است که این شرکت به جای پخش کننده ممتاز، یک پخش کننده حجمی است. با پیشرفت‌های اخیر فناوری مانند 4G و حتی 3G، China Mobile با تهدیدی برای مدل کسب‌وکار خود مواجه است و مجبور است خدمات ارزش افزوده بالاتری را برای ماندن در حساب ارائه دهد. 

   

 • رابطه صمیمی آن با دولت چین تا حدی به این دلیل است که یک شرکت دولتی است و این ممکن است در آینده با باز شدن تدریجی اقتصاد تغییر کند که در آن دولت به احتمال زیاد مبادله بین سود سهام اجتماعی و بازده اقتصادی را ارزیابی می کند. 

نتیجه

همانطور که تجزیه و تحلیل SWOT قبلی نشان می دهد، China Mobile با شروع سفر بین المللی خود و ادامه رهبری بازار داخلی خود، وظیفه خود را متوقف می کند. همانطور که اوضاع پیش می‌رود، بسیاری از سرمایه‌گذاران غربی به سهام آن چشم دوخته‌اند که به وضوح یک دستاورد است با توجه به اینکه IPO (عرضه عمومی اولیه) آن در سال 1997 به سختی علاقه‌ای را در خارج از هنگ کنگ جلب کرد، جایی که تکامل خود را از یک بازیگر محدود به یک موقعیت رهبری بازار آغاز کرد.

بدون نظر

پاسخ دهید