مسئولیت اجتماعی شرکت

CSR شامل ارزش بخشیدن به جامعه و ایجاد تأثیر مثبت است.مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) این ایده است که یک شرکت باید نقش مثبتی در جامعه ایفا کند و تأثیرات محیطی و اجتماعی تصمیمات تجاری را در نظر بگیرد. این ارتباط نزدیک با پایداری – ایجاد ارزش اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی – و ESG که مخفف Environmental، Social و Governance است، مرتبط است. هر سه بر عوامل غیرمالی تمرکز دارند که شرکت‌ها، اعم از بزرگ و کوچک، هنگام تصمیم‌گیری تجاری باید در نظر بگیرند.

در سال های اخیر، تغییری از CSR به هدف اجتماعی صورت گرفته است. بسیاری از شرکت‌ها از داشتن یک استراتژی سرمایه‌گذاری در جامعه و طرز فکر «خوب بودن» به اتخاذ رویکردی جامع که در آن مأموریت آنها در هر کاری که انجام می‌دهند تعبیه شده است، روی آورده‌اند.

CSR می‌تواند شامل طیف وسیعی از رویکردها و ابتکارات باشد – همه چیز از شیوه‌های پایدار گرفته تا مشارکت جامعه. مشتریان به طور فزاینده ای از شرکت هایی که با آنها تجارت می کنند انتظار رفتار مسئولانه دارند.

نمونه ای از مسئولیت اجتماعی شرکت چیست؟

ابتکارات CSR می تواند از بشردوستانه تا تغییرات عملیاتی و حتی تغییر کل استراتژی یا مدل کسب و کار شما را شامل شود.

1. کمک های مالی و حمایت ها

می‌توانید زمان و/یا پول را به اهدافی اختصاص دهید که برای کسب‌وکار، کارمندان و جامعه شما معنادار است.

2. ابتکارات عملیاتی

ابتکارات CSR عملیاتی اغلب حول محور بهبود کارایی یا عملکرد کسب‌وکار به روش‌هایی است که تأثیرات اجتماعی یا زیست‌محیطی مثبتی در جامعه وسیع‌تر دارد. ابتکارات می توانند به چند دسته تقسیم شوند، در اینجا چند نمونه آورده شده است.

 • زیست محیطی :
  • ردپای کربن خود را کاهش دهید
  • بهبود بهره وری انرژی
  • کاهش ضایعات ، مصرف آب و انتشار گازهای گلخانه ای
 • اجتماعی :
  • با تامین کنندگان و شرکای مختلف، محلی و مسئولیت اجتماعی برخورد کنید
  • با سهامداران جامعه در مورد تصمیمات تجاری مشورت کنید
  • حمایت از ابتکارات جامعه
 • محل کار :
  • تنوع محیط کار ، برابری و شمول را بهبود بخشد
  • افزایش ایمنی و سلامت محیط کار
  • یک کد اخلاقی برای کسب و کار خود ایجاد کنید و آزار و اذیت و تبعیض در محل کار را حذف کنید

3. تحول استراتژیک

برخی از ابتکارات CSR می تواند شامل یک تحول عمده در استراتژی یا مدل کسب و کار یک شرکت برای ادغام اهداف اجتماعی یا زیست محیطی به عنوان یک اولویت کلیدی باشد.

بسیاری از کسب و کارها تأثیر یا هدفی را در مدل کسب و کار خود گنجانده اند. ممکن است این را بشنوید که به عنوان شرکت های اجتماعی، شرکت های هدفمند و تعاونی ها نامیده می شود. آنها اهداف اجتماعی یا محیطی را در قلب ماموریت و استراتژی تجاری خود قرار می دهند. این شرکت‌ها هنوز هم کسب‌وکارهایی هستند که به دنبال سود هستند، اما آنها همچنین به طور رسمی متعهد می‌شوند که بر روی «خط دوگانه» یا حتی «خط نهایی سه‌گانه» تمرکز کنند – ردیابی سود همراه با اثرات اجتماعی و/یا زیست‌محیطی.

به عنوان مثال، B Corps – “شرکت های سودمند” دارای گواهینامه است که یک فرآیند دقیق را برای ارزیابی عملکرد محیطی، اجتماعی و حاکمیتی خود دنبال می کند.

مزایای اصلی مسئولیت اجتماعی شرکت چیست؟

کسب و کارها دلایل مختلفی برای پیگیری CSR دارند. در اینجا برخی از مزایای رایج وجود دارد:

 • بهبود بهره وری کارکنان، مشارکت، کسب استعداد و حفظ
 • کاهش هزینه و کاهش ضایعات
 • افزایش پشتیبانی جامعه، برندسازی و وفاداری مشتری

چگونه مسئولیت اجتماعی شرکتی را در کسب و کار خود بپذیرم؟

این چهار مرحله می تواند به ادغام CSR در کسب و کار شما کمک کند.

1. تلاش های فعلی خود را ارزیابی کنید

ممکن است در حال حاضر به طور غیررسمی و بدون اینکه متوجه باشید، CSR انجام می دهید. با مرور رویه‌های فعلی محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) و تأثیر محصولات یا خدمات خود شروع کنید.

می توانید از ارزیابی B Corp استفاده کنید تا تصویر خوبی از عملکرد ESG خود داشته باشید. این پرسشنامه محرمانه رایگان به شما امکان می دهد برای تمرینات، سیاست ها و فعالیت های ESG خود امتیاز کسب کنید. برای انجام ارزیابی نیازی به اخذ گواهینامه B Corp ندارید.

2. اهداف CSR خود را مشخص کنید

در مرحله بعد، اهداف CSR خود را تعریف کنید و آنها را در مأموریت، ارزش ها و برنامه ریزی خود بگنجانید.

3. در مورد اولویت ها تصمیم بگیرید

اکنون تعداد قابل مدیریتی از ابتکارات اولویت دار را انتخاب کنید. دریافت نظرات کارمندان، شرکا و ذینفعان مهم است که ابتکارات را دنبال کنید.

4. یک برنامه اقدام و پیگیری تهیه کنید

در نهایت، یک برنامه اقدام برای اجرای ابتکارات خود تهیه کنید که این برنامه باید شامل یک جدول زمانی، فهرستی از افرادی باشد که مسئول وظایف و منابع اختصاص داده شده به پروژه ها هستند. حتماً جلسات منظمی را برای نظارت بر اجرای برنامه اقدام، شناخت موفقیت‌ها، تشخیص هر گونه کمبود و انجام تنظیمات مورد نیاز پیگیری کنید.

مهم است که معیارهایی برای سنجش تلاش خود ایجاد کنید. در اینجا چند نمونه از معیارهای CSR ممکن برای انواع مختلف ابتکارات وجود دارد:

 • مقدار کمک های مالی (به عنوان مثال ارقام دلار، ساعات کار داوطلبانه)
 • امتیاز در ماشین حساب معادل گازهای گلخانه ای (ابزار رایگان توسعه یافته توسط منابع طبیعی کانادا)
 • ارزیابی تاثیر B (ابزار محرمانه رایگان توسعه یافته توسط BDC و B Lab، سازمان غیرانتفاعی که سپاه B را تایید می‌کند)
 • حجم انتشار
 • مصرف انرژی و آب
 • تنوع در کارکنان و تامین کنندگان

پس از یک سال، تلاش های خود را دوباره ارزیابی کنید و یک برنامه اقدام جدید ایجاد کنید. شما می توانید با ارائه گزارش های منظم در مورد تلاش های CSR خود یا برای حوزه های خاص، مانند افشای محیطی و گزارش های تنوع، مسئولیت پذیری و شفافیت را افزایش دهید.

کسب و کار من باید چه استانداردهای مسئولیت اجتماعی شرکتی را اتخاذ کند؟

چندین استاندارد برای انواع مختلف ابتکارات CSR موجود است. پیمان جهانی سازمان ملل متحد با استانداردهای خود برای پایداری شرکتی، مکانی عالی برای شروع است.

در حالت ایده‌آل باید اهداف خود را مشخص کنید، تلاش‌های خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید و پروژه‌هایی را انتخاب کنید که با ارزش‌های شرکت شما و همچنین سهامداران و جامعه شما مطابقت داشته باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 13 =