14 دلیل آزاردهنده برای کاهش رتبه شما در گوگل

 

14 دلیل آزاردهنده برای کاهش رتبه شما در گوگل

بررسی گزارش بازدیدکنندگان ترافیک در وب سایت

 

بدترین کابوس هر متخصص سئو یا صاحب سایت این است که از خواب بیدار شود و متوجه شود که رتبه گوگل آنها به شدت کاهش یافته است یا صفحات آنها به طور کامل از فهرست ناپدید شده است. بهینه سازی موتورهای جستجو می تواند یک فرآیند طولانی باشد و نتایج آن تنها پس از چند ماه کار ظاهر می شود.

و زمانی که به نظر می رسد تمام تلاش های شما بی نتیجه بوده است، می تواند ناامید کننده باشد. اما ناراحت نشوید – رتبه‌بندی وب‌سایت وردپرس تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد، و در این مقاله متوجه خواهیم شد که چه چیزی می‌تواند منجر به افت رتبه شود و چگونه با آن مقابله کنیم.

جایی برای وحشت نیست!

اگر متوجه کاهش رتبه خود شدید، نگران نباشید – شاید این فقط یک مشکل فنی است. ابتدا مراحل زیر را امتحان کنید:

 1. با استفاده از سرویس دیگری رتبه بندی خود را بررسی کنید.
 2. صفحه جستجوگر رتبه خود را دوباره بارگیری کنید تا داده ها به روز شود.
 3. بررسی کنید که آیا موقعیت یک صفحه خاص کاهش یافته است یا اینکه آیا کل سایت تحت تأثیر قرار گرفته است.
 4. به صورت دستی رتبه های خود را بررسی کنید.

همچنین، بررسی کنید که آیا ترافیک وب سایت در سایت های رقبای شما کاهش یافته است یا خیر. اگر کاهش رتبه همه را تحت تأثیر قرار داده است، به احتمال زیاد دلیل آن به روز رسانی الگوریتم های گوگل است.

با این حال، اگر در رتبه بندی صفحات خود یا کل سایت خود افت می کنید و مطمئن هستید که این مشکلات فنی در جستجوگر رتبه شما یا گوگل نیست، باید دلیل افت رتبه خود را بیابید. بیایید نگاهی به دلایل کاهش رتبه یک وب سایت وردپرس در نتایج موتورهای جستجو بیندازیم.

14 دلیل برای اینکه ممکن است رتبه گوگل شما افت کرده باشد

1. الگوریتم تغییر می کند

یکی از واضح ترین دلایل کاهش نتایج جستجو، تغییرات الگوریتم است. موتورهای جستجو مرتباً به‌روزرسانی‌هایی را برای مرتبط‌تر کردن نتایج جستجو معرفی می‌کنند، اما اغلب با کاهش چشمگیر رتبه‌بندی سایت وردپرس و ناله‌های متخصصان سئو همراه هستند.

به عنوان مثال، تنها در سال 2019، گوگل دو به روز رسانی بزرگ را در ماه مه و سپتامبر همان سال معرفی کرد که پس از آن رتبه بسیاری از سایت ها در سراسر جهان کاهش یافت. این به‌روزرسانی‌ها مربوط به الگوریتم‌های EAT و YMYL بودند و به سایت‌هایی که اطلاعات غیرکارشناسی، نادرست یا تأیید نشده ارائه می‌دادند ضربه سختی زد.

هر بار که گوگل یک به‌روزرسانی جدید را معرفی می‌کند، نتایج جستجو می‌توانند بسیار تب‌کننده شوند. برخی از سایت ها به بالاترین سطح می روند، در حالی که برخی دیگر به طور قابل توجهی سقوط می کنند. پس از چند هفته، ممکن است وضعیت کمی بهبود یابد.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

Panguin Tool by Barracuda یک برنامه سئوی ویژه است که بررسی می کند که آیا سایت وردپرس شما تحت تأثیر تغییرات الگوریتم گوگل قرار گرفته است یا خیر و در صورت تأثیر دقیقاً توسط کدام یک از آنها.

نمونه داشبورد ابزار panguin
مراحل بعدی

قبل از اقدام صبر کنید در اولین روزهای پس از معرفی یک الگوریتم جدید، موقعیت یابی در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) می تواند آشفته باشد. با این حال، پس از چند روز، باید تثبیت شود. تست کنید که آیا سایت وردپرس شما شرایط جدید را برآورده می کند و روی پر کردن شکاف ها کار کنید.

2. تغییرات طبیعی

کاهش رتبه سایت وردپرس می تواند به این دلیل باشد که محصول شما به سادگی قدیمی شده است یا تقاضای فصلی از بین رفته است. به عنوان مثال، اگر مانتوهای زمستانی می فروشید و به فصل گرم تری می روید، به احتمال زیاد رتبه شما کاهش می یابد.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

Google Trends یک سرویس رایگان است که نشان می دهد چند کاربر به یک موضوع علاقه مند هستند و در آن لحظه خاص چه علایقی دارند. همچنین به شما کمک می کند فصلی بودن و چگونگی افزایش یا کاهش روندها را در زمان پیگیری کنید. می توانید جغرافیا، دوره زمانی و غیره را برای مشاهده تصویر گسترده تنظیم کنید.

نمونه داشبورد Google Trends

مراحل بعدی

مشکل اینجا سئو نیست، بلکه محصول و بازاریابی شماست . استراتژی تبلیغات خود را تنظیم کنید، برند خود را تغییر دهید یا خود محصول را تغییر دهید. همچنین هسته معنایی را گسترش دهید: کاملاً ممکن است که خود کلمات کلیدی دیگر مرتبط نباشند و شما به جمله بندی جدید نیاز داشته باشید.

3. شما توسط گوگل تحریم شده اید

یکی از دلایل کاهش چشمگیر سایت های وردپرس در نتایج جستجو می تواند فیلترهای گوگل باشد. در واقع، سایت هایی که قوانین را نقض می کنند، تحریم های موتورهای جستجوگر وجود دارد. جریمه های الگوریتمی و دستی وجود دارد، بنابراین اجازه دهید با دومی شروع کنیم.

جریمه های دستی پاسخ گوگل به نقض دستورالعمل های وب مستر است. دلایل احتمالی جریمه شدن عبارتند از:

 • محتوای غیر منحصر به فرد
 • تغییر مسیرهای پنهان
 • محتوا و لینک های پنهان
 • درگاه هایی با محتوای کم کیفیت که به صفحات دیگر هدایت می شوند
 • محتوای تولید شده به صورت خودکار
 • استفاده نادرست از نشانه گذاری میکرو
 • صفحات مخرب
 • پر کردن کلمات کلیدی

اگر تخلفات شما جزئی باشد، ممکن است فقط چند صفحه منفرد متوجه افت رتبه گوگل شوید. اگر به طور جدی قوانین را زیر پا بگذارید، ممکن است صفحات و سایت وردپرس شما به طور کامل از فهرست حذف شوند. اما خوبی این جریمه ها این است که معمولا تاریخ انقضا دارند.

جریمه های الگوریتمی می تواند ناشی از معرفی الگوریتم های جدید توسط گوگل باشد. الگوریتم‌ها دائماً تغییر می‌کنند تا در رتبه‌بندی بهترین و معتبرترین صفحاتی که با کیفیت‌ترین محتوا را ارائه می‌کنند، دقیق‌تر و مؤثرتر شوند. وقتی تغییراتی در الگوریتم‌ها ایجاد می‌شود، ممکن است سایت شما در SERP پایین‌تر بیاید، زیرا به طور کامل با صدها عامل رتبه‌بندی مورد استفاده توسط الگوریتم‌های موتورهای جستجو برای ارزیابی وب‌سایت‌ها مطابقت ندارد.

مجازات های الگوریتمی مدت زمان نامشخصی دارند.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

کنسول جستجوی گوگل به شما کمک می کند تا رتبه هر یک از صفحات خود را تعیین کنید و هرگونه تغییر را به شما نشان می دهد. اگر فیلتر Google به شما ضربه بزند، اعلانی را در بخش «اقدامات دستی» خواهید دید.

نمونه کنسول جستجوی گوگل

در مورد جریمه‌های الگوریتمی، شما اعلان دریافت نمی‌کنید، بنابراین باید خودتان با بررسی رتبه‌بندی‌های اخیر خود و خواندن اخبار مربوط به به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل، آن را بفهمید.

مراحل بعدی

فورا مشکلی را که باعث جریمه دستی شده است برطرف کنید. اگر از محتوای غیر منحصر به فرد استفاده کردید، آن را حذف کنید. اگر تغییر مسیرهای شما به درستی پیکربندی نشده است، آنها را اصلاح کنید و درخواست فهرست مجدد کنید. اگر این یک جریمه الگوریتمی است، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به اصول سئو بازگردید، محتوای با کیفیت بیشتری بنویسید، بک لینک بسازید و منتظر نتایج باشید. مطمئن شوید که تمام تلاش خود را انجام داده اید و هر از چند گاهی رتبه بندی را بررسی کنید تا ببینید آیا وضعیت بهبود می یابد یا خیر.

4. بهبود رقبا

درست مانند شما، رقبای شما نیز دائما در حال تلاش برای بهبود سایت خود هستند. در واقع، همه شما همیشه برای بهترین موقعیت های موتور جستجو رقابت می کنید. فرض کنید شما رتبه بالاتری نسبت به رقیب خود داشتید، اما رقیب شما فعالانه روی بهینه سازی سایت خود (محتوا، بک لینک و غیره) کار می کرد و شما زمان بسیار کمی را صرف سئو کرده اید. در این صورت، رتبه شما ممکن است کاهش یابد و رقیب شما ممکن است از شما پیشی بگیرد.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

Versionista یک پلتفرم برای نظارت بر تغییرات سایت است. این سرویس تجزیه و تحلیل می کند که چه تغییراتی در یک سایت ایجاد شده است و کدام یک از رقبای شما بیشترین سود را از تغییر رتبه شما کسب کرده یا ضرر کرده اند.

نمونه داشبورد Versionista
مراحل بعدی

تلاش‌های سئو، طراحی سایت و محتوای رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید و سعی کنید حتی بهتر عمل کنید. همچنین به طور مداوم روی وب سایت خود کار کنید، بک لینک بسازید و محتوا را بهینه کنید تا موقعیت خود را از دست ندهید.

5. مشکلات سرور

افت موقعیت در SERP اغلب به دلیل مشکلات سرور است. دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است چنین باشد:

 • مشکلات حافظه پنهان هنگامی که داده های زیادی در حافظه پنهان ذخیره می شود و سرور نمی تواند با حجم آن مقابله کند، ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. همچنین درخواست های مکرر که سرور قادر به رسیدگی به آنها نیست ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.
 • پاسخ سرور طولانی به دنبال الزامات یک الگوریتم جدید موتور جستجوی گوگل، زمان پاسخگویی سرور نباید از 500 میلی ثانیه تجاوز کند. اگر پاسخ سرور خیلی طولانی باشد، ربات ممکن است برخی از صفحات را نخزد.
 • خطاهای سرور اینها خطاهایی هستند که “ناشی از کاربر” (کدهای “4xx”) یا خود سرور هستند. به عنوان مثال، “403 ممنوع” به این معنی است که دسترسی توسط سرور رد شده است. “502 Bad Gateway” زمانی است که مشکلی در ارتباط سرور وب سایت وجود دارد.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

Google Fetch and Render برای تجزیه و تحلیل صفحات از دیدگاه Googlebot طراحی شده است. می‌تواند مشکلات نشانه‌گذاری، برچسب‌هایی که اجازه نمی‌دهند صفحات به درستی ایندکس شوند و صفحاتی که ربات‌ها به آن‌ها دسترسی ندارند را شناسایی کند.

نمونه داشبورد Google Fetch and Render

مراحل بعدی

به طور مرتب صفحات را از نظر در دسترس بودن و سرعت بارگذاری بررسی کنید. اگر مشکلی در نشانه گذاری یا هر برچسب غیر ضروری پیدا کردید، فورا آنها را برطرف کنید.

6. تغییرات اخیر وب سایت

گاهی اوقات افت رتبه گوگل به تغییرات ایجاد شده در وب سایت مربوط می شود. در واقع، تمام کارهای بهینه سازی یا تغییرات طراحی می تواند بر رتبه سایت شما تأثیر بگذارد، خوب یا بد. دلایل اصلی سقوط عبارتند از:

 • صفحات منتقل شده اگر صفحه به یک URL جدید منتقل شده باشد، ربات جستجوگر باید صفحه را دوباره فهرست کند. بر این اساس، در حالی که نمایه سازی در حال انجام است، ممکن است سایت وردپرس در نتایج جستجوی گوگل کاهش یابد و صفحه حذف شده تلقی شود.
 • تغییرات طراحی تغییرات قابل توجه در طراحی می تواند به قابلیت استفاده و سرعت بارگذاری صفحه آسیب برساند. این بر رفتار کاربر تأثیر می گذارد که یک عامل رتبه بندی مهم است.
 • تغییر لینک های داخلی هنگامی که لینک داخلی را انجام می دهید، آب پیوند را انتقال می دهید. اگر تغییری ایجاد کرده باشید، برخی از صفحات ممکن است وزن خود را کاهش دهند.
 • به روز رسانی محتوا اگر مدیر وب سایت محتوای سایت را تغییر دهد یا کلمات کلیدی جدیدی به متن اضافه کند، ممکن است افت رتبه رخ دهد. مثلاً اگر چگالی کلمه کلیدی افزایش یابد یا مقدار متن در یک صفحه کمتر باشد.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

هیچ ابزاری برای تعیین ارتباط بین تغییرات وب سایت و رتبه بندی جستجو وجود ندارد. بنابراین، پس از هر تغییر یا بهبود، باید موقعیت صفحات سایت را در کنسول جستجوی گوگل کنترل کنید. اگر متوجه هر گونه مشکلی شدید، صفحه را با Google Fetch و Render بررسی کنید تا متوجه شوید چه چیزی مانع از ایندکس شدن صفحه توسط ربات ها می شود.

نمونه داشبورد کنسول جستجوی گوگل

مراحل بعدی

رتبه بندی سایت را حداقل به مدت هفت روز زیر نظر داشته باشید. اگر وضعیت بهبود نیافت، باید یا محتوای سایت را بهبود ببخشید یا همه چیز را به حالت قبل از ایجاد تغییرات تغییر دهید.

7. مسائل مربوط به وب سایت

در طول بهینه سازی هر صفحه سایت در وردپرس، ممکن است مشکلاتی ظاهر شود که پس از ایندکس شدن توسط ربات های گوگل، به رتبه شما آسیب برساند. در اینجا برخی از مسائلی وجود دارد که می تواند بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر منفی بگذارد:

 • لینک های خراب در حین پیوند داخلی، ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوید: به صفحه ای که وجود ندارد پیوند دهید، تنها بخشی از یک پیوند را درج کنید و غیره. در نتیجه، به اصطلاح “پیوند شکسته” ظاهر می شود که به هیچ جا منتهی نمی شود. وجود چنین پیوندهایی در یک صفحه سیگنال بدی برای ارزیاب گوگل است.
 • پیوندها به عنوان بخشی از طرح تبادل لینک. گوگل نگرش منفی نسبت به لینک های پولی یا تبادل لینک دارد. اگر متوجه شود پیوندهایی دارید که به سایت های مشکوک منتهی می شوند، می تواند شما را در SERP تنزل دهد.
 • متا تگ ها اشتباه نوشته شده یا فقدان آنها. برای هر صفحه باید متا تگ Title و Description نوشته شود و ویژگی Alt به تصاویر اضافه شود. اگر این برچسب ها وجود نداشته باشند یا نادرست باشند، موتور جستجو می تواند صفحه را در نتایج جستجو پایین بیاورد.
 • هرزنامه تولید شده توسط کاربر. به عنوان یک قاعده، اینها پیوندهای بدی در نظرات هستند که منجر به منابع غیرقابل اعتماد می شوند.

مراحل بعدی

پیوندها را به روز کنید، عناوین مرتبط و توضیحات متا را ایجاد کنید، برای خلاص شدن از شر هرزنامه های تولید شده توسط کاربر، نظارت اولیه نظرات را فعال کنید.

8. مسائل فنی وب سایت

خطاهای فنی در یک سایت وردپرس می تواند از رتبه بندی مناسب آن جلوگیری کند یا باعث افت رتبه گوگل شود. این خطاها می تواند ناشی از استفاده نادرست از برچسب ها یا پیکربندی نادرست فایل robots.txt باشد.

Robots.txt برای تعیین استثناهای خاص برای روبات های جستجو طراحی شده است. با این حال، هنگام پیکربندی robots.txt ممکن است خطاهایی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است به طور تصادفی یک بخش را از خزیدن ببندید.

باید به تگ های فهرست و فالو توجه ویژه ای شود. این دو تگ برای تنظیم نمایه سازی و انتقال لینک juice ( PageRank ) هستند. چهار گزینه برای استفاده از آنها می تواند وجود داشته باشد:

 • Index, follow- صفحه نمایه می شود و آب پیوند ارسال می شود.
 • Noindex، follow- صفحه ایندکس نمی شود، اما آب پیوند منتقل می شود.
 • Index، nofollow – صفحه ایندکس می شود، اما پیوند پیوند منتقل نمی شود.
 • Noindex، nofollow– صفحه ایندکس نمی شود، پیوند آب منتقل نمی شود.

اگر تگ noindex بر روی هر صفحه ای اعمال شود، ربات جستجوگر آن را ایندکس نمی کند، به این معنی که ربات صفحه را وجود ندارد و در رتبه بندی سقوط می کند.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

Robots.txt Tester در Google Search Console به شما این امکان را می دهد که به فایل robots.txt خود از چشم یک Googlebot نگاه کنید و خطاهای استفاده از برچسب ها را بیابید.

مراحل بعدی

robots.txt و برچسب های خود را بررسی کنید. صفحات مهم برای نمایه سازی را باز کنید، انتقال صفحه رنک را به درستی توزیع کنید و صفحات پویا و سفارشی (مثلاً سبد خرید و حساب شخصی) را از فهرست بندی ببندید.

 

9. سئوی منفی خارج از صفحه

وب‌سایت‌های وردپرسی می‌توانند از اقدامات سایر مدیران وب مانند رقبای شما آسیب ببینند. افت رتبه گوگل شما ممکن است به دلیل یکی از دلایل زیر باشد:

 • ارسال تعداد زیادی لینک مصنوعی به سایت شما. رقبای شما ممکن است چنین پیوندهایی را برای جریمه کردن سایت شما در زیر فیلتر پنگوئن قرار دهند.
 • خراش دادن محتوا. این زمانی است که وب سایت های دیگر متن های شما را کلمه به کلمه کپی می کنند. اگر اخیراً مقاله ای منتشر کرده اید و قبل از ایندکس شدن صفحه جدید شما به سرقت رفته است، ممکن است یک ربات Google صفحه شما را سرقت ادبی بداند و آن را کاهش دهد.
 • عوامل رفتاری تقلب این به معنای بهبود مصنوعی عوامل رفتار کاربر مانند زمان جلسه، کلیک‌ها، بازدید از صفحه و غیره است. می‌توان از نرم‌افزارهای ویژه استفاده کرد یا کاربران «جعلی» را استخدام کرد که معیارهای سایت را بهبود می‌بخشند، اما اگر سایتی دیده شود قطعا جریمه می‌شود.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

از Copyscape می توان برای تشخیص سرقت ادبی محتوای متنی استفاده کرد. شما می توانید از این ابزار برای بررسی متون نوشته شده توسط نویسندگان خود استفاده کنید و متن هایی را که قبلاً در سایت خود ارسال شده است بررسی کنید تا ردیابی کنید که آیا کسی آنها را کپی کرده است یا خیر.

مراحل بعدی

اگر متوجه شدید که محتوای شما سرقت علمی است، با صاحبان سایت تماس بگیرید تا متن یا پیوند را حذف کنند. اگر مشکل حل نشد، در مورد پیوندها، از ابزار Google Disavow برای حذف دستی پیوندهای خارجی استفاده کنید. اگر موضوع در محتوای کپی شده است، می توانید با اخطار نقض حق نسخه برداری با DMCA تماس بگیرید .

10. بک لینک های از دست رفته

لینک بیلدینگ یک فرآیند مداوم است که باید حفظ شود. در اینجا مشکلات اصلی بک لینک ها وجود دارد:

 • لینک ها حذف می شوند. اگر با قرار دادن موقت موافقت کرده‌اید، مدیران سایت ممکن است پیوند را حذف کنند یا پس از مدتی درخواست پرداخت برای تمدید کنند. با از دست دادن بک لینک ها، اعتبار سایت خود را از دست می دهید.
 • لینک ها منسوخ می شوند. بک لینک ها می توانند به صفحاتی منجر شوند که دیگر مرتبط نیستند یا از سایت شما حذف شده اند.
 • سایت اهداکننده اعتماد دامنه را از دست می دهد. لینک های سایت های غیر قابل اعتماد سمی تلقی می شوند و به اعتبار سایت شما آسیب می رسانند.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

Majestic یک سرویس حسابرسی وب سایت با ویژگی تجزیه و تحلیل بک لینک است که به شما امکان می دهد تعداد لینک ها و کیفیت لینک های منتهی به سایت خود را ارزیابی کنید. همچنین عملکردی برای آنالیز بک لینک های رقبا وجود دارد.


مراحل بعدی

لینک های خود را به روز نگه دارید. پیوندهای دائمی را با تگ های dofollow مذاکره کنید و مطمئن شوید که آنها به صفحات مرتبط در سایت شما منتهی می شوند. به دنبال اهداکنندگان جدید با اعتماد دامنه بالا باشید.

11. نوسانات موقعیت جغرافیایی

رتبه شما نیز به شدت وابسته به منطقه است. در کشورها، مناطق و شهرهای مختلف، موقعیت های جستجوی یک سایت ممکن است متفاوت باشد – به عنوان مثال، رتبه سایت شما می تواند در یک منطقه جغرافیایی واقعاً بالا باشد، در حالی که در منطقه دیگر، صفحات شما ممکن است در صفحه دوم و سوم صفحه نمایش داده شوند. نتایج جستجو یا حتی پایین تر.

گوگل متعهد به شخصی سازی نتایج جستجو است، بنابراین دو فرد مختلف می توانند نتایج متفاوتی را برای یک جستار دریافت کنند. همچنین، اگر وارد حساب کاربری گوگل خود شوید یا از آن خارج شوید، نتایج متفاوتی دریافت خواهید کرد.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

در واقع، هر سرویس مدرن ردیابی رتبه ( به عنوان مثال SpySERP ) گزینه ای برای بررسی صفحات خاص شهر یا کشور دارد.

 

مراحل بعدی

اگر علاقه مند به تبلیغ کسب و کار خود در یک منطقه خاص هستید، باید صفحات مرتبط ایجاد کنید و محتوا برای کلمات کلیدی محلی ایجاد کنید.

12. از Core Web Vitals پیروی نمی کنید

در پایان آگوست 2021، گوگل به طور کامل الگوریتم جدیدی به نام Page Experience را با مجموعه ای از فاکتورهای رتبه بندی Core Web Vitals معرفی کرد. پس از این به روز رسانی، گوگل توجه بیشتری به سرعت بارگذاری صفحه و قابلیت استفاده خواهد داشت. فاکتورهای رتبه بندی گوگل زیر در اولویت قرار خواهند گرفت:

 • بزرگترین رنگ محتوایی (LCP) – زمان مورد نیاز برای بارگیری موارد بزرگ در صفحه سایت.
 • تغییر چیدمان تجمعی (CLS) – زمان مورد نیاز برای تثبیت بصری طرح‌بندی سایت.
 • تاخیر ورودی اول (FID) – زمان مورد نیاز برای بارگیری کامل صفحه و آماده شدن برای تعامل.

اگر سایت وردپرس شما عملکرد مطلوبی را برای این معیارها ارائه نکند، ممکن است صفحات در نتایج جستجو تنزل پیدا کنند.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

می‌توانید یک گزارش Core Web Vitals در کنسول جستجوی Google ایجاد کنید. این به شما کمک می کند ببینید که سایت شما چگونه الزامات جدید Google را برآورده می کند و توصیه هایی برای بهبود ارائه می دهد.

Google Core Web Vitals
مراحل بعدی

کاهش اندازه عنصر و فعال کردن کش تصاویر را با وضوح کمتر اما بدون افت کیفیت آپلود کنید. اجرای بارگذاری تنبل

13. کلمات کلیدی قدیمی یا عمومی

اغلب رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها به دلیل قدیمی بودن کلمات کلیدی کاهش می‌یابد، زیرا کلمات کلیدی ممکن است در طول زمان نامربوط شوند. جستارهای جدید می توانند به بالای صفحه بروند، حتی در یک موضوع. به ویژه، کلمات کلیدی محدود به تاریخ ممکن است قدیمی شوند. به عنوان مثال، یک کلمه کلیدی مانند “بهترین برنامه ها برای طراحان در سال 2019” را در نظر بگیرید. هیچ کس در سال 2021 به دنبال آن نیست. و هر چه تعداد کاربرانی که از نتایج جستجو بر روی صفحات شما کلیک کنند (یعنی CTR پایین تر) کمتر باشد، در موقعیت های SERP پایین تر خواهید رفت.

مشکل دیگر استفاده از کلمات کلیدی عمومی است. اینها کلماتی هستند که با CTA مرتبط هستند، مانند «آن را بررسی کنید»، «اینجا را کلیک کنید»، «ادامه خواندن»، و غیره. صفحه

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

Keywordtool.io یک سرویس تحقیق کلمات کلیدی است که از ویژگی تکمیل خودکار گوگل برای یافتن سوالات جستجو و ردیابی تغییرات رتبه بندی کلمات کلیدی سایت استفاده می کند. این به شما امکان می دهد یک دامنه Google خاص (192 دامنه پشتیبانی می شود) و زبان (83 زبان پشتیبانی می شود) را انتخاب کنید.

نمونه داشبورد keywordtool.io

مراحل بعدی

به طور مداوم هسته معنایی را گسترش دهید و ارتباط کلمات کلیدی را دوباره تعریف کنید. ردیابی تغییرات رتبه کلمات کلیدی اگر برخی از کلمات کلیدی قدیمی هستند، صفحه را برای جستجوهای دیگر بهینه کنید. برای کلمات کلیدی جدید محتوا ایجاد کنید. از کلمات کلیدی دم بلند استفاده کنید تا تا حد امکان خاص باشید.

14. محتوای بی کیفیت

محتوای کم کیفیت دلیل اصلی افت رتبه سایت وردپرسی است. اگر محتوای شما کیفیت پایینی داشته باشد ممکن است گوگل سایت شما را تنزل دهد. رایج ترین مسائل عبارتند از:

 • محتوای سرقت شده سرقت محتوا همیشه ایده بدی است، حتی اگر فقط بخشی از مقاله شخص دیگری را کپی کنید. گوگل چنین اقداماتی را مجازات می کند.
 • عنوان و توضیحات متا با محتوای صفحه مطابقت ندارد.
 • شما کاربران را درگیر نمی کنید. در حالی که عناوین clickbait تمرین بدی هستند، اعداد و سوالات در سرفصل ها هنوز کار می کنند.
 • هیچ اطلاعاتی در مورد سازنده محتوا وجود ندارد. محتوا باید شامل نام نویسنده، پیوندهایی به حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و مدرکی دال بر تخصص او باشد.
 • شما از داده های تایید نشده استفاده می کنید و پیوندهایی به وب سایت های قابل اعتماد ارائه نمی دهید. پیوندها باید از آمار به منابع پشتیبان تهیه کنند. Google همچنین محتوای گمراه‌کننده‌ای را که می‌تواند بر سلامت، شادی، امنیت یا ثبات مالی افراد تأثیر بگذارد ( YMYL ) به شدت مجازات می‌کند.
 • محتوای شما شامل بلوک های بزرگ متن بدون قالب است. تجربه کاربری برای ارزیابان گوگل مهم است. اگر مقاله شما یک پاراگراف بزرگ است که خواندن آن دشوار است، این بر نرخ پرش شما تأثیر می گذارد و این به نوبه خود رتبه شما را کاهش می دهد.

ابزاری که می توانید از آن استفاده کنید

اپلیکیشن همینگوی به شما امکان می‌دهد واضح‌تر بنویسید، جایگزین‌هایی برای عبارات پیچیده پیدا کنید و محتوای خود را خوانا و جذاب کنید.

نمونه داشبورد همینگوی

مراحل بعدی

عناوین جذاب‌تر و توضیحات متا را امتحان کنید، طول متن خود را افزایش دهید (بیش از 1000 کلمه برای پست‌های وبلاگ)، ساختار متن‌ها، اضافه کردن عنوان‌های فرعی و فهرست‌ها. اگر مشکل در چگالی کلمه کلیدی است، برخی از کلمات کلیدی را از متن حذف کنید. از زبان ساده استفاده کنید و اطلاعات مفید را در نسخه خود به حداکثر برسانید. اگر محتوای غیر منحصر به فردی در سایت خود دارید، آن را حذف یا بازنویسی کنید.

مقابله با افت رتبه گوگل

دلایل زیادی وجود دارد که سایت های وردپرسی در نتایج جستجو افت می کنند. گاهی اوقات این یک وضعیت موقتی است و گاهی دلیلی برای جدی گرفتن بهبود سایت شماست.

نکته اصلی این است که به سرعت مشکل را کشف کرده و آن را از بین ببرید. محتوای جالب و مفیدی را برای جذب کاربران ارائه دهید. لینک های ورودی را کنترل کنید و فقط بک لینک های با کیفیت بالا دریافت کنید. مطمئن شوید که سایت شما الزامات تمام به‌روزرسانی‌های Google را برآورده می‌کند. و، البته، هرگز سعی نکنید از قوانین غافل شوید.

پیروی از این دستورالعمل های ساده به شما این امکان را می دهد که از افت رتبه گوگل جلوگیری کنید و یک موقعیت ثابت را حفظ کنید.

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + نه =