5 نکته برای تخصیص بودجه بازاریابی دیجیتال

5 نکته برای تخصیص بودجه بازاریابی دیجیتال

 

بازاریابی دیجیتال

بر کسی پوشیده نیست که بازاریابی دیجیتال برای موفقیت هر کسب و کار مدرن ضروری است. تا پایان سال 2023، پیش‌بینی می‌شود که حدود 66.8 درصد از کل هزینه‌های تبلیغاتی روی پلتفرم‌های دیجیتال باشد که اکثریت آن صرف تبلیغات جستجو و نمایش می‌شود.

اما برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند مشتریان جدیدی را به‌صورت آنلاین با هزینه‌ی مناسب به ازای هر خرید به دست آورند، تعیین نحوه تخصیص عاقلانه بودجه بازاریابی دیجیتال می‌تواند دشوار باشد. بین تبلیغات پرداخت به ازای کلیک، سئو، تبلیغات بومی، بازاریابی محتوا و رسانه های اجتماعی، گزینه های زیادی برای برندها وجود دارد تا به مخاطبان هدف خود دست یابند.

متأسفانه بسیاری از این کانال های دیجیتال گران تر می شوند. بنابراین چگونه کسب‌وکار شما می‌تواند تعیین کند که بهترین هزینه‌های بازاریابی دیجیتال خود را کجا سرمایه‌گذاری کند؟

بودجه‌ریز خوب بودن به انتخاب کانال‌های دیجیتالی بستگی دارد که ترافیک وب‌سایت واجد شرایط را به ارمغان می‌آورند و بالاترین بازدهی در هزینه تبلیغات را دارند. در اینجا چند نکته برای چگونگی کشف این کانال ها و نحوه دستیابی به مخاطبان هدف آنلاین با قیمتی که برای کسب و کار شما مناسب است، آورده شده است.

نحوه تخصیص بودجه دیجیتال مارکتینگ

1. کانال هایی با نرخ تبدیل قوی تر را اولویت بندی کنید

کانال‌های دیجیتالی که کسب‌وکار شما به آن‌ها متکی است به چیزهای زیادی بستگی دارد. صنعت، مخاطبان هدف، آگاهی از برند، پایگاه پیشرو موجود و موارد دیگر، انتخاب های کسب و کار شما برای بازاریابی دیجیتالی سودآور را محدود می کند.

با این حال، دانستن اینکه کدام کانال‌ها در هنگام بودجه‌بندی به سمت نرخ تبدیل قوی‌تر تمایل دارند، مفید است. کانال هایی که بالاترین میانگین نرخ تبدیل B2C را دارند عبارتند از:

 • بازاریابی ایمیلی – 2.8٪
 • اجتماعی ارگانیک-2.4٪
 • سئو – 2.1٪
 • اجتماعی پولی-2.1٪
 • بازاریابی وابسته – 2.0٪

بازاریابی ایمیلی و اجتماعی ارگانیک به ایمیل یا لیست مشترکین قوی و همچنین دنبال کننده رسانه های اجتماعی قابل توجهی نیاز دارد. اگر کسب‌وکار جدیدی هستید که آن دارایی‌ها را کاملاً توسعه نداده‌اید، کانال‌های دیگر با نرخ تبدیل پایین‌تر، مانند SEM (بازاریابی موتورهای جستجو) یا تبلیغات نمایشی، هنوز گزینه‌های خوبی برای شروع کلیک و درآمد هستند.

توجه به این نکته مهم است که برخی از تبلیغات رفتاری – مانند هدف‌گیری مجدد تبلیغات – می‌توانند نرخ تبدیل را در چندین کانال افزایش دهند. هدف‌گیری مجدد تبلیغات می‌تواند مشارکت‌ها را تا 400 درصد افزایش دهد، بنابراین پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک و تبلیغات گوگل که گزینه‌های هدف‌گیری مجدد دارند، اغلب ارزش بخشی از بودجه بازاریابی دیجیتال شما را دارند.

اما به خاطر داشته باشید که اگر در وهله اول مبلغ گزافی را برای ایجاد آن کلیک ها یا فروش ها بپردازید، نرخ تبدیل بالاتر لزوماً معنای زیادی ندارد. بازگشت هزینه تبلیغات مفیدترین معیار برای تعیین کانال هایی است که برای کسب و کار شما مناسب هستند.

2. به پلتفرم هایی بروید که مخاطبان هدف شما فعالانه از آنها استفاده می کنند

بودجه بندی مؤثر همچنین مستلزم درک روشنی از مخاطبان هدف شما و نحوه یافتن محصولات و خدماتی مانند شما است. قبل از اینکه دلارهای بازاریابی خود را به هر پلتفرمی هدایت کنید، باید مطمئن شوید که مخاطبان هدف شما در آنجا فعال هستند و می توانید آنها را از طریق هدف گذاری موجود در پلتفرم، اعم از جستجو، علاقه، رفتار یا زمینه، پیدا کنید.

اگر برند جدیدی هستید یا کاملا مطمئن نیستید که مشتریان جدید چگونه ممکن است شما را پیدا کنند، به سؤالات زیر توجه کنید:

 • مشتریان فعلی یا گذشته شما چگونه شما را پیدا کردند؟
 • رقبای شما از کجا مشتریان خود را به دست می آورند؟
 • آیا مشتریان فعلی یا گذشته شما شما را در دستگاه تلفن همراه یا دسکتاپ پیدا کردند؟
 • می خواهید بازدیدکنندگان سایت شما چه اقدام تبدیلی انجام دهند؟

اگر کسب و کار شما تجزیه و تحلیل قوی ندارد، پاسخ به این سؤالات می تواند دشوار باشد. بنابراین قبل از راه‌اندازی هر کمپینی، مطمئن شوید که تجزیه و تحلیل‌های خود را به طور کامل تنظیم کرده‌اید، خواه Google Analytics، Google Search Console (GSC)، یک CRM، یا سایر ابزارهای انتساب، و اینکه آماده ردیابی پلتفرم‌هایی هستید که واقعاً سرنخ ایجاد می‌کنند یا حراجی.

واقعیت این است که منحنی های یادگیری با تبلیغات در هر پلتفرمی وجود دارد. به احتمال زیاد، کمپین های اولیه شما سودآور نخواهند بود. اما هنگامی که شروع به یادگیری بیشتر در مورد عادات آنلاین مخاطبان خود کردید، می‌توانید از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر و آگاهانه‌تر در مورد اینکه کدام پلتفرم‌ها می‌توانند ترافیک واجد شرایط را جذب کنند و شایسته کمپین دوم، کمپین سوم و غیره هستند، استفاده کنید.

3. تعیین کنید که مایلید (و نمی خواهید) چه چیزی خرج کنید

هنگامی که کانال هایی را که می خواهید در آنها سرمایه گذاری کنید مشخص کردید، باید تصمیم بگیرید که برای دستیابی به مخاطبان خود در آنجا چه چیزی را می خواهید (یا نمی خواهید) خرج کنید.

برخی از کانال ها بسیار گران تر از کانال های دیگر هستند. اجتماعی و سئوی ارگانیک نسبتا مقرون به صرفه هستند، در حالی که PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) و اجتماعی پولی می توانند بسیار گران باشند. فضای بازاریابی دیجیتال فوق‌العاده رقابتی است و در نتیجه بسیاری از برندها برای ایجاد کلیک برای مخاطبانی که بعید به نظر می‌رسد تبدیل یا خرید کنند، هزینه بیشتری می‌پردازند.

از قبل مشخص کنید که حاضرید چه چیزی را خرج کنید و سپس به اسلحه خود بچسبید. من چندین مشتری داشتم که کاملاً از هزینه های دیوانه کننده PPC برای عبارات جستجو در صنعت خود چشم پوشی کرده بودند که به هر حال با خرید کلیک های غیرمجاز، بودجه بازاریابی دیجیتال خود را به حداکثر رساندند. اگر کمپین های PPC خود را بهینه نکنید ، به احتمال زیاد از نتایج ناراضی خواهید بود.

برای کمپین‌های Google Ads، شبیه‌ساز پیشنهاد Google Ads می‌تواند به شما در تعیین قیمت مناسب برای حداکثر پیشنهاد خود کمک کند. در یک نقطه خاص، افزایش پیشنهاد شما فقط منجر به افزایش حداقل ترافیک می شود، به این معنی که تا زمانی که بودجه نامحدودی نداشته باشید، ارزش قیمت بالاتر را نخواهد داشت.

ابزار شبیه ساز قیمت ادوردز
پس از اجرای چند کمپین، می‌توانید بودجه خود را به سمت کانال‌ها و پلتفرم‌هایی هدایت کنید که برای بودجه شما کار می‌کنند و مثبت‌ترین ROAS (بازده هزینه‌های تبلیغات) را دارند.

 

مقالات بیشتر از AllBusiness.com :

4. بودجه PPC خود را با بودجه سئو متعادل کنید

در حالی که کمپین های PPC مطمئنا می توانند به شما کمک کنند تا ترافیک را به وب سایت خود هدایت کنید، این کلیک ها می توانند خیلی سریع اضافه شوند. در مقابل، سئو زمان بیشتری می‌برد، اما می‌تواند به شما در درازمدت با رتبه‌بندی کلمات کلیدی مرتبط در حوزه صنعت خود با کسری از هزینه، ترافیک ایجاد کند.

همانطور که گفته شد، استراتژی های PPC مناسب می تواند به اطلاع رسانی SEO شما کمک کند . PPC می تواند راهی عالی برای جستجوی کلمات کلیدی یا جستجوهایی باشد که ارزش هدف گذاری از طریق محتوای SEO را دارند.

اگر کلمات کلیدی خاصی در کمپین‌های PPC شما کلیک‌هایی را به همراه می‌آورند که منجر به فروش، فرم‌های ارسال سرنخ یا رزرو نسخه نمایشی می‌شود، برند شما باید سعی کند به صورت ارگانیک برای آن کلمات کلیدی رتبه‌بندی کند تا بتوانید در درازمدت با کسری از هزینه صاحب آن ترافیک شوید.

واقعیت این است که سئو جذب مشتری پایدار را برای کسب و کار شما به روشی ارائه می دهد که PPC نمی تواند. اگر تمام بودجه بازاریابی دیجیتال خود را به سمت PPC هدایت کنید، تنها یک بحران با خشک شدن ترافیک وب سایت خود فاصله دارید. با متعادل کردن بودجه PPC خود با SEO، پایه و اساس رشد پایدار را ایجاد می کنید: ترافیک وب سایت ثابت (و رایگان!).

5. گوش دادن به تجزیه و تحلیل و تکرار، تکرار، تکرار

هنگامی که تصویر واضح تری از مخاطبان خود داشتید و شروع به ایجاد یک پایگاه قوی از سرنخ ها کردید، می توانید از این داده ها برای خرج کردن مخاطبان هوشمندتر و موثرتر در کانال ها و پلتفرم های دلخواه خود استفاده کنید.

در اینجا فقط چند روش وجود دارد که می توانید از تجزیه و تحلیل در کمپین های دیجیتال آینده خود استفاده کنید:

 • مخاطبان مشابه در کمپین های تبلیغاتی فیس بوک
 • هدف گذاری علاقه، جمعیت شناختی یا رفتاری در پلتفرم های رسانه های اجتماعی
 • هدف گذاری مجدد تبلیغات گوگل یا پیکسل فیس بوک
 • مخاطبان تقسیم‌بندی شده و ایمیل مارکتینگ خودکار
 • عبارات جستجوی مرتبط و کلمات کلیدی طولانی در تبلیغات گوگل یا سئو
 • ردیابی SEO و تست A/B در GSC Insights

صرف‌نظر از پلتفرم‌هایی که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که مکانیزمی را تنظیم کرده‌اید که به شما امکان می‌دهد از میزان درآمدی که در پلتفرم‌های خاص خرج می‌کنید، بدانید چقدر درآمد کسب می‌کنید. در گوگل آنالیتیکس، ویژگی Goal Completions می تواند در این زمینه به شما کمک کند. و همانطور که در حال محاسبه ROAS (بازده هزینه تبلیغات) خود هستید، باید مطمئن شوید که چه اقدامات تبدیلی دارای ارزش اقتصادی هستند.

ویژگی تکمیل اهداف در Google Analytics
تکمیل اهداف در گوگل آنالیتیکس

برای مثال، مارک‌های B2B لزوماً در لحظه تبدیل ترافیکشان فروش ایجاد نمی‌کنند، بنابراین بازدیدهای ویدیویی، رزروهای آزمایشی یا چت‌های زنده همچنان می‌توانند در یک قیف فروش طولانی‌تر و پیچیده‌تر ارزش اقتصادی داشته باشند.

به طور کلی، همیشه در مورد هدف گذاری و بهینه سازی خود تکرار کنید. از تمام تحلیل‌های کمپین‌های قبلی‌تان در کمپین‌های بعدی خود استفاده کنید و مطمئن شوید که از ویژگی‌های بهینه‌سازی به عنوان پلتفرم‌های دلخواهتان استفاده می‌کنید.

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که بودجه بازاریابی دیجیتال خود را به کجا هدایت کنید، و چگونه ROAS خود را به عددی ارتقا دهید که در بلندمدت برای کسب و کار شما مقیاس پذیر و پایدار باشد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 16 =