بودجه تبلیغاتی و عوامل موثر بر آن

” پول خیلی مهم است .”

بودجه تبلیغات مقدار پولی است که می توان یا باید صرف تبلیغات محصول کرد تا آن را تبلیغ کند، به دست مصرف کنندگان هدف برسد و نمودار فروش را در سمت بالا قرار دهد و سود معقولی را نصیب شرکت کند.

قبل از نهایی کردن بودجه تبلیغاتی یک سازمان یا یک شرکت، باید به شرایط مطلوب و نامطلوب بازار که بر بودجه تبلیغاتی تأثیر می گذارد، نگاهی انداخت. شرایط بازار که باید مراقب آن بود به شرح زیر است:

 • تعداد دفعات تبلیغات
 • رقابت و بی نظمی
 • سهم بازار محصول
 • مرحله چرخه عمر محصول
 1. تعداد دفعات تبلیغات

  این بدان معناست که تعداد دفعاتی که تبلیغ با توضیحات محصول یا خدمات در بازه های زمانی اعطا شده نشان داده شده است. بنابراین در اینجا، اگر هر شرکتی به فرکانس تبلیغات بیشتری برای محصول خود نیاز داشته باشد، شرکت باید بودجه تبلیغاتی خود را افزایش دهد.

 2. رقابت و بی نظمی

  این شرکت ها ممکن است رقبای زیادی برای محصول خود داشته باشند. و همچنین تبلیغات زیادی نشان داده شده است که به آن شلوغی می گویند. سپس شرکت باید بودجه تبلیغاتی خود را افزایش دهد.

 3. سهم بازار

  شرکت برای به دست آوردن سهم بازار خوب در مقایسه با رقبای خود، باید محصول بهتری از نظر کیفیت، منحصربفرد بودن، تقاضا و تبلیغات جذاب و در نتیجه استقبال مشتریان داشته باشد. همه اینها در صورتی امکان پذیر است که بودجه تبلیغات بالا باشد.

 4. مرحله چرخه عمر محصول

  اگر شرکت تازه وارد است یا محصول در مرحله معرفی است، شرکت باید بودجه خود را بالا نگه دارد تا در بازار با بازیگران موجود جا بیفتد و تبلیغات مکرری داشته باشد. با گذشت زمان و قدیمی شدن محصول، بودجه تبلیغات ممکن است کاهش یابد زیرا در این صورت محصول به تبلیغات مکرر نیاز ندارد.

  وقتی شرایط بازار به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفت، شرکت باید بودجه تبلیغاتی خود را بر اساس آن تنظیم کند. برای تعیین بودجه تبلیغات، چهار روش وجود دارد:

  به شرح زیر می باشند.

  • درصد فروش: در این روش، بودجه بر اساس میزان فروش محصول از سوابق سال قبل و یا از فروش پیش بینی شده آینده تعیین می شود. این یک روش مبتنی بر پیش‌بینی خالص است و برای شرکت‌هایی که فروش سالانه ثابت دارند، بهترین کاربرد را دارد. اما اگر نیاز به فعالیت‌های تبلیغاتی بیشتر باشد، این روش دارای معایبی است زیرا با تعیین بودجه، تبلیغات کاهش می‌یابد.
  • مقرون به صرفه بودن: این روش معمولاً توسط شرکت های کوچک استفاده می شود. فقط شرکت هایی که بودجه دارند و توانایی پرداخت تبلیغات را دارند این روش را انتخاب می کنند. شرکت‌ها می‌توانند در هر زمانی از سال، هر زمان که پولی برای خرج کردن داشته باشند، برای تبلیغات مراجعه کنند. مقدار هزینه نیز در هر زمان با توجه به تبلیغات متفاوت است.
  • بهترین حدس: این روش اساساً برای تازه واردانی است که تازه وارد بازار شده اند و هیچ اطلاعی ندارند یا می گویند از وضعیت بازار و میزان هزینه برای تبلیغات اطلاعی ندارند. بنابراین این روش توسط مدیران سطوح بالاتر شرکت به دلیل اینکه تنها افراد با تجربه هستند اعمال می شود.

بنابراین انجام تکالیف و سپس حرکت رو به جلو یعنی جستجوی بهترین شرایط بازار و تعیین بهترین بودجه تبلیغاتی تاثیر زیادی در بهبود و توسعه شرکت خواهد داشت.

 

بدون نظر

پاسخ دهید