آگاهی از برند احتمال آشنایی مصرف کنندگان با عمر و در دسترس بودن محصول است. درجه ای است که مصرف کنندگان دقیقاً برند را با محصول خاص مرتبط می کنند. به عنوان نسبت بازاری که دانش قبلی از برند دارد اندازه گیری می شود. آگاهی از برند هم شامل شناخت برند و هم یادآوری برند می شود. شناخت برند توانایی مصرف کننده برای تشخیص دانش قبلی از نام تجاری زمانی است که از آنها سؤالاتی در مورد آن نام تجاری پرسیده می شود یا هنگامی که آن برند خاص به آنها نشان داده می شود، به عنوان مثال، مصرف کنندگان می توانند به وضوح نام تجاری را به گونه ای متمایز کنند که قبلاً متوجه شده یا شنیده شده است. در حالی که نام تجاری را به یاد بیاوریدپتانسیل مشتری برای بازیابی یک نام تجاری از حافظه خود زمانی که به طبقه/دسته محصول، نیازهای ارضا شده توسط آن دسته یا سناریوی خرید به عنوان سیگنال داده می شود، است. به عبارت دیگر، اشاره به این دارد که مصرف کنندگان باید به درستی نام تجاری را از حافظه بازیابی کنند، در صورتی که سرنخی به آنها داده شود یا زمانی که دسته بندی محصول ذکر می شود، می تواند نام تجاری خاص را به خاطر بیاورد. به طور کلی تشخیص یک نام تجاری به جای یادآوری آن از حافظه آسان تر است.

آگاهی از برند تا حدی بهبود می یابد که نام های تجاری انتخاب شوند که تلفظ یا املای آن ساده و آسان باشد. شناخته شده و گویا؛ و منحصر به فرد و همچنین متمایز. به عنوان مثال – کوکا کولا به عنوان کوکاکولا شناخته شده است.

دو نوع آگاهی از برند وجود دارد:

  1. آگاهی کمکی- به این معنی است که با ذکر دسته محصول، مشتریان برند شما را از لیست برندهای نشان داده شده تشخیص می دهند.
  2. آگاهی بالای ذهن (یادآوری فوری برند) – به این معنی که با ذکر دسته محصول، اولین برندی که مشتری از ذهن خود به یاد می آورد، برند شما است.

اهمیت نسبی یادآوری و شناسایی برند به میزان تصمیم گیری مصرف کنندگان در رابطه با محصول با برند موجود یا عدم آن بستگی دارد. به عنوان مثال – در یک فروشگاه، به رسمیت شناختن نام تجاری بسیار مهم است زیرا نام تجاری به صورت فیزیکی حضور دارد. در سناریویی که برندها به صورت فیزیکی حضور ندارند، فراخوان برند مهم‌تر است (مانند خدمات و برندهای آنلاین).

ایجاد آگاهی از برند برای ایجاد ارزش ویژه برند ضروری است . این شامل استفاده از کانال‌های مختلف تبلیغاتی معروف مانند تبلیغات، تبلیغات دهان به دهان، رسانه‌های اجتماعی مانند وبلاگ‌ها، حمایت‌های مالی، راه‌اندازی رویدادها و غیره می‌شود. برای ایجاد آگاهی از برند، ایجاد تصویر، شعارها و برچسب‌ها از برند قابل اعتماد مهم است. پیام برندی که قرار است منتقل شود نیز باید سازگار باشد. آگاهی قوی از برند منجر به فروش بالا و سهم بازار بالا می شود. آگاهی از برند را می توان وسیله ای دانست که از طریق آن مصرف کنندگان با یک برند آشنا و آشنا می شوند و آن برند را می شناسند.

بدون نظر

پاسخ دهید