شخصیت برند شیوه صحبت و رفتار یک برند است. به این معنی است که ویژگی‌ها/ویژگی‌های شخصیتی انسان را به یک برند اختصاص می‌دهد تا تمایز حاصل شود. این ویژگی‌ها رفتار برند را هم از طریق افراد نماینده برند (یعنی کارمندان) و هم از طریق تبلیغات، بسته‌بندی و غیره نشان می‌دهند. وقتی تصویر برند یا هویت برند در قالب ویژگی‌های انسانی بیان می‌شود، به آن شخصیت برند می‌گویند. به عنوان مثال – برند آلن سولی شخصیت را بیان می کند و باعث می شود فردی که آن را می پوشد جدا از جمعیت باشد. Infosys نشان دهنده منحصر به فرد بودن، ارزش و روشنفکری است.

شخصیت برند چیزی جز شخصیت پردازی برند نیست. یک برند یا به عنوان شخصیتی بیان می شود که این ویژگی های شخصیتی را تجسم می کند (به عنوان مثال – شاهرخ خان و ایرتل، جان آبراهام و کاسترول) یا ویژگی های شخصیتی متمایز (به عنوان مثال – Dove به عنوان صادق، فمینیست و خوش بین؛ برند هیولت پاکارد نشان دهنده موفقیت، شایستگی است. و نفوذ). شخصیت برند نتیجه تمام تجربیات مصرف کننده از برند است. بی نظیر و ماندگار است.

شخصیت برند باید از تصویر برند متمایز شود ، به این معنا که در حالی که تصویر برند نشان دهنده مزایا و ویژگی های ملموس (فیزیکی و عملکردی) یک برند است، شخصیت برند نشان دهنده تداعی عاطفی برند است. اگر تصویر برند بر اساس نظر مصرف کنندگان یک برند جامع باشد، شخصیت برند آن جنبه از برند جامع است که شخصیت عاطفی و تداعی های آن را در ذهن مصرف کنندگان ایجاد می کند.

 

شخصیت برند ارزش ویژه برند را توسعه می دهد. نگرش برند را تعیین می کند. این یک ورودی کلیدی به ظاهر و احساس هر ارتباط یا فعالیت بازاریابی توسط برند است. این به کسب دانش کامل از احساسات مشتریان در مورد برند کمک می کند. شخصیت برند در بین برندها به طور خاص زمانی متمایز می شود که در بسیاری از ویژگی ها یکسان باشند. به عنوان مثال – سونی در مقابل پاناسونیک. شخصیت برند برای زنده کردن استراتژی برند، یعنی اجرای استراتژی برند استفاده می شود. شخصیت برند نشان دهنده نوع رابطه مشتری با برند است. این وسیله ای است که از طریق آن مشتری هویت خود را به اشتراک می گذارد.

شخصیت برند و سلبریتی باید مکمل یکدیگر باشند. سلبریتی قابل اعتماد آگاهی، مقبولیت و خوش بینی فوری نسبت به برند را تضمین می کند. این امر بر تصمیم خرید مصرف کنندگان تأثیر می گذارد و همچنین وفاداری به برند را ایجاد می کند. به عنوان مثال – پریانکا چوپرا، بازیگر بالیوود، سفیر برند J.Hampstead، خط بین المللی پیراهن های درجه یک است.

شخصیت برند نه تنها شامل ویژگی ها/ویژگی های شخصیتی می شود، بلکه ویژگی های جمعیت شناختی مانند سن، جنسیت یا طبقه و ویژگی های روانشناختی را نیز شامل می شود. ویژگی های شخصیتی چیزی است که برند برای آن وجود دارد.

بدون نظر

پاسخ دهید