وفاداری به برند سناریویی است که در آن مصرف کننده از خرید و مصرف محصول از برند دیگری که به آن اعتماد ندارد می ترسد. از طریق روش‌هایی مانند تبلیغات دهان به دهان، خرید تکراری، حساسیت قیمت، تعهد، اعتماد به برند، رضایت مشتری و غیره اندازه‌گیری می‌شود. وفاداری به برند میزانی است که مصرف‌کننده دائماً همان برند را در یک دسته محصول خریداری می‌کند. مصرف کنندگان به یک برند خاص تا زمانی که در دسترس باشد وفادار می مانند. آنها از سایر تامین کنندگان در رده محصول خرید نمی کنند. وفاداری به برند زمانی وجود دارد که مصرف کننده احساس کند که نام تجاری دارای ویژگی های مناسب محصول و کیفیت با قیمت مناسب است. حتی اگر مارک های دیگر با قیمت ارزان تر یا کیفیت برتر در دسترس باشند، مصرف کننده وفادار به برند خود را حفظ می کند.

مصرف کنندگان وفادار به برند پایه و اساس یک سازمان هستند . سطوح وفاداری بیشتر منجر به هزینه های بازاریابی کمتری می شود، زیرا مشتریان وفادار به برند به طور مثبت برند را تبلیغ می کنند. همچنین به عنوان وسیله ای برای راه اندازی و معرفی محصولات بیشتر با هزینه کمتر برای مشتریان مشابه عمل می کند. همچنین رقبای جدید در بازار را مهار می کند. وفاداری به برند جزء کلیدی ارزش ویژه برند است.

وفاداری به برند را می توان از طریق اقدامات مختلفی مانند خدمات سریع، تضمین محصولات با کیفیت، بهبود مستمر، شبکه توزیع گسترده و غیره توسعه داد. وقتی مصرف کنندگان به برند وفادار هستند، “شما” را به دلیل “شما” بودن دوست دارند و هر جایگزین دیگری را به دقت بررسی می کنند. نام تجاری به عنوان جایگزین نمونه هایی از وفاداری به برند را می توان در ایالات متحده مشاهده کرد، جایی که مشتریان واقعی اپل آرم برند را روی بدن خود خالکوبی می کنند. به طور مشابه در فنلاند، مشتریان نوکیا به نوکیا وفادار ماندند زیرا طراحی گوشی‌ها را تحسین می‌کردند یا به دلیل سیستم منوی کاربرپسند مورد استفاده در گوشی‌های نوکیا.

وفاداری به برند را می توان به عنوان امکان نسبی تغییر مشتری به برند دیگری در صورت تغییر در ویژگی ها، قیمت یا کیفیت محصول تعریف کرد. با افزایش وفاداری به برند، مشتریان کمتر به حرکات و اقدامات رقابتی پاسخ خواهند داد. مشتریان وفادار برند به برند متعهد می مانند، مایلند قیمت بیشتری برای آن برند بپردازند و همیشه برند خود را تبلیغ می کنند. شرکتی که مشتریان وفادار به برند داشته باشد، فروش بیشتر، هزینه های بازاریابی و تبلیغات کمتر و بهترین قیمت را خواهد داشت. این به این دلیل است که مشتریان وفادار به برند تمایلی کمتری به تغییر برندهای دیگر نشان می‌دهند، کمتر به تغییرات قیمت پاسخ می‌دهند و برند خود را تبلیغ می‌کنند زیرا درک می‌کنند که برندشان ارزش منحصربه‌فردی دارد که توسط سایر مارک‌های رقابتی ارائه نشده است.

وفاداری به برند همیشه پس از خرید ایجاد می شود. برای توسعه وفاداری به برند، یک سازمان باید بازار تخصصی خود را بشناسد، آنها را هدف قرار دهد، از محصول خود پشتیبانی کند، دسترسی آسان به محصول خود را تضمین کند، رضایت مشتری را فراهم کند، نوآوری مداوم در محصول خود ایجاد کند و طرح هایی را برای محصول خود ارائه دهد تا اطمینان حاصل شود که مشتریان به طور مکرر خرید محصول

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 14 =