تئوری ارتباطات

دنیایی را بدون ارتباط تصور کنید! شما ایده درخشانی با خود دارید اما قدرت ارتباط را ندارید. شما تمایل زیادی به چیزی دارید، اما نمی توانید خواسته های خود را بیان کنید. زندگی کسل کننده، خالی خواهد بود و دنیا ارزش زندگی کردن را نخواهد داشت. چنین قدرت ارتباطی است.

ارتباط جوهره زندگی است . یک ضرورت است. انسان ها برای بیان خود نیاز به ارتباط دارند. یک فرد باید برای ابراز احساسات، انتقال اطلاعات به انسان های دیگر و به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات خود ارتباط برقرار کند.

آیا فقط انسان ها ارتباط برقرار می کنند؟

اجازه دهید نمونه های زیر را مرور کنیم:

تد یک توله سگ ضعیف فقیر را دید که تقریباً بی جان در خیابان ها افتاده بود و با مهربانی گریه می کرد. او برای بردن توله به دامپزشکی در نزدیکی و ارائه درمان اولیه پزشکی که موجود فقیر مورد نیاز بود، وقت صرف نکرد. آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه تد متوجه شد که توله سگ نیاز به توجه فوری دارد؟ توله نمی توانست صحبت کند.

پاسخ به سوال فوق از طریق ارتباط است.

تد فقط از طریق ارتباط از وضعیت توله سگ مطلع شد. گریه توله سگ در واقع نشانه ای از این بود که این موجود باید فوراً تحت نظر پزشک باشد. توله سگ از طریق گریه های خود سعی کرد با تد در مورد وضعیت رو به وخامت او و نیاز به کمک پزشکی ارتباط برقرار کند.

مثالی دیگر:

زمانی که برگ ها شروع به قهوه ای شدن، خشک شدن و شروع علائم پژمرده شدن می کنند، باغبان به گیاهان آبیاری می کند. قهوه ای شدن، خشک شدن برگ ها در واقع روشی است که درخت سعی می کند به باغبان اطلاع دهد که در حال مرگ است و باید فوراً آبیاری شود.

تمام مثال های فوق نظریه ارتباطات را تایید می کنند.

نظریه ارتباطات چیست؟

نظریه ارتباط توسط SF Scudder در سال 1980 ارائه شد. این نظریه بیان می کند که همه موجودات زنده موجود در این سیاره با هم ارتباط برقرار می کنند اگرچه راه ارتباطی متفاوت است.

گیاهان نیاز خود را به مراقبت و آبیاری فوری از طریق تغییرات قابل مشاهده در رنگ برگها و ریزش برگها و گلها اعلام می کنند.

حیوانات با صداها، چندین حرکت ارتباط برقرار می کنند تا نشان دهند که گرسنه یا ناخوش هستند یا نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

یک مادر هرگز نمی فهمد که فرزندش گرسنه است مگر اینکه و تا زمانی که کودک گریه کند. گریه دوباره شکلی است که از طریق آن کودک به او اطلاع می دهد که گرسنه است و به غذا نیاز دارد. همین امر در مواقعی که او مجروح می شود صدق می کند، جایی که او دوباره از گریه به عنوان ابزاری برای انتقال درد و نیاز خود به مراقبت فوری پزشکی استفاده می کند.

بنابراین قانون جهانی ارتباطات می گوید که همه موجودات زنده اعم از گیاه، حیوان، انسان از طریق صدا، گفتار، تغییرات مرئی، حرکات بدن، ژست ها و یا به بهترین شکل ممکن برای آگاه ساختن دیگران از افکار و احساسات خود با هم ارتباط برقرار می کنند. ، مشکلات، شادی یا هر اطلاعات دیگری.

اگر کودک در امتحانات نمره کمتری کسب کند، والدین برای مدتی با کودک صحبت نمی‌کنند – تلاشی برای بیان اینکه والدین از عملکرد کودک عصبانی هستند و او باید برای امتحانات بیشتر خود را جبران کند. سعی کنید یک سگ ولگرد را عصبانی کنید، او مطمئناً روی شما پارس خواهد کرد – باز هم راه حیوانی برای برقراری ارتباط که عصبانی است و نباید بیشتر عصبانی شود.

حیوانات نیز مانند انسان ها از طریق ژست ها و حرکات بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. میمون‌ها همیشه نوزادان خود را با خود به هر کجا که می‌روند حمل می‌کنند، باز هم راهی که مادر سعی می‌کند از طریق آن ارتباط برقرار کند که بچه‌هایشان در امان هستند و مادر آنجاست تا به خوبی از آنها مراقبت کند. در طول فصل جفت گیری حیوانات، ارتباط از طریق حرکات نقش بسیار مهمی در نزدیک کردن آنها ایفا می کند، همانطور که طاووس برای جذب شریک زندگی خود می رقصد.

مدل دیگری از ارتباط می گوید که ارتباط به سادگی فرآیند انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده است که در آن گیرنده اطلاعات را رمزگشایی می کند و بر اساس آن عمل می کند. تعداد زیادی از مردم نیز از این مدل ارتباطی حمایت می کنند.

چارچوب تئوری ارتباطات

اجازه دهید نظریه ارتباطات و ارتباطات را از دیدگاه های زیر بررسی کنیم:

 

 • مکانیکی – دیدگاه مکانیکی می گوید که ارتباط صرفاً انتقال اطلاعات از طرف اول به طرف دوم است. طرف اول فرستنده و طرف دوم گیرنده. 

   

 • روان‌شناختی – از دیدگاه روان‌شناختی، ارتباط صرفاً جریان اطلاعات از فرستنده به گیرنده نیست، بلکه در واقع افکار، احساسات فرستنده است که سعی می‌کند با گیرندگان به اشتراک بگذارد. همچنین شامل واکنش ها، احساسات گیرنده پس از رمزگشایی اطلاعات است. 

   

 • اجتماعی – دیدگاه اجتماعی ارتباط را نتیجه تعامل بین فرستنده و گیرنده می داند. به سادگی می گوید که ارتباط مستقیماً به محتوای گفتار بستگی دارد. “چگونگی ارتباط” اساس دیدگاه اجتماعی است. 

   

 • سیستمی – دیدگاه سیستمی می گوید که ارتباط در واقع یک پیام جدید و متفاوت است که زمانی ایجاد می شود که افراد مختلف آن را به شیوه خود تفسیر می کنند و سپس آن را دوباره تفسیر می کنند و نتیجه می گیرند. 

   

 • انتقادی – دیدگاه انتقادی می گوید که ارتباط صرفاً راهی است که به کمک آن فرد قدرت و اقتدار خود را در بین افراد دیگر ابراز می کند. 

به طور خلاصه، نظریه ارتباطات پیشنهاد می کند که برای زنده ماندن، هر موجود زنده نیاز به برقراری ارتباط با دیگران و همچنین بین خود دارد. ارتباط نیاز مبرم برای بقا است.

بدون نظر

پاسخ دهید