هر واردکننده ای که بخواهد محموله را به کشور وارد کند، می تواند این کار را از طریق حمل و نقل هوایی، کشتی، جاده ای یا چند وجهی انجام دهد. هر محموله وارداتی باید توسط آژانس حمل و نقل یا حمل و نقل به انبار گمرک تعیین شده برای ترخیص کالا از گمرک سپرده شود.

ترخیص کالا از گمرک توسط کارگزار یا کارگزاری که دارای مجوز، آژانس یا اپراتور مجاز است برای ثبت اسناد لازم از طرف واردکننده و هماهنگی فعالیت ترخیص کالا تسهیل می شود .

فرآیند ترخیص کالا از گمرک شامل ثبت صورت حساب ورودی به صورت الکترونیکی توسط نماینده ترخیص کننده از طرف واردکننده نزد گمرک به همراه سایر اسناد تجاری از جمله اظهارنامه واردکننده، فاکتور تجاری، لیست بسته بندی، کپی سفارش و همچنین گواهی مبدأ و مجوزهای واردات در صورت وجود

صورت‌حساب ورودی اصلی‌ترین سند کلیدی است که گمرک بر اساس آن ترخیص کالا را تأیید می‌کند و سند برای استفاده از اعتبارات وظیفه در صورت وجود توسط ترخیص پست واردکننده ضروری است. سند لایحه ورود نیز به عنوان یک سابقه مهم برای اهداف حسابرسی و هر گونه بازرسی بیشتر از هر آژانس مورد نیاز است.

انواع صورت حساب ورودی

بسته به ماهیت معامله، فرم لایحه ورود متفاوت است. چند نوع مهم BOE در اینجا مورد بحث قرار می گیرد:

 

 • BOE برای مصرف خانگی 

  زمانی که یک محموله وارداتی نیاز به ترخیص کالا از گمرک داشته باشد و واردکننده بخواهد محموله را برای مصرف داخلی در سازمان تجاری خود تحویل بگیرد و از آن استفاده کند، صورت حساب ورودی برای مصرف خانگی ثبت می شود. صورتحساب ورودی برای مصرف خانگی به رنگ سفید است.

   

 • BOE برای پیوند 

  اگر واردکننده مایل نباشد محموله وارداتی را فوراً ترخیص کند و بخواهد در انبار گمرکی انبار شود، صورت حساب ورود برای باند ارائه می شود تا گمرک اجازه انتقال محموله وارداتی به انبار را بدهد. در انبار گمرکی بدون پرداخت حق الزحمه اما با اجرای ضمانت نامه توسط واردکننده و موکول به ترخیص به زمان آینده. واردکننده با ثبت BOE رنگ زرد برای باند می‌تواند پرداخت عوارض را تا زمانی که نیاز به ترخیص محموله داشته باشد به تعویق بیندازد.

  هنگامی که این BOE برای باند تشکیل می شود، گمرک محموله را ارزیابی می کند و عوارض قابل پرداخت را تعیین می کند و واردکننده برای ارزش مورد نیاز ضمانت نامه ای را اجرا می کند اما ملزم به پرداخت حقوق گمرکی واقعی نیست.

   

 • لایحه ورودی قبلی اوراق قرضه 

  هنگامی که محموله های وارداتی بلافاصله پس از ورود ترخیص نمی شوند و در انبار گمرکی انبار می شوند، واردکننده می تواند هر زمان که بخواهد کل محموله یا قطعات آن را به صورت سفارشی ترخیص کند، با پر کردن صورتحساب ورودی قبلی برای ترخیص محموله از انبار. در پرداخت وظیفه

  ارزش‌گذاری بر اساس صورت‌حساب ورودی قبلی اوراق قرضه، نرخ‌های مالیات رایج در زمان خروج واقعی محموله وارداتی از انبار را در نظر می‌گیرد و نه عوارض ارزیابی شده از طریق Bonding BOE. در صورتی که در تعرفه تجدید نظر شده باشد، تعرفه رایج در زمان خروج از انبار اوراق قرضه حاکم خواهد بود.

  صورتحساب ورودی سابق اوراق قرضه سبز رنگ است و به آن “قبض سبز” نیز می گویند.

بدون نظر

پاسخ دهید