افرادی که برای دستیابی به اهداف سازمان و همچنین کسب درآمد برای خود در یک پلت فرم مشترک گرد هم می آیند، کارمند نامیده می شوند. عملکرد روان یک سازمان به کارکنان آن و جدیت آنها نسبت به کار بستگی دارد.

مشارکت کارکنان چیست؟

مشارکت کارکنان به وضعیتی اطلاق می شود که در آن همه کارکنان درگیر کار خود هستند و علاقه شدیدی به فعالیت های سازمان دارند . کارمند متعهد کسی است که متمرکز است، از کار خود لذت می برد و هر روز چیز جدیدی یاد می گیرد.

یک کارمند متعهد از کار خود راضی است و هرگز به ترک شغل خود فکر نمی کند. او کسی است که با کمال میل مسئولیت ها را می پذیرد و چشم به راه ارتباط طولانی مدت با سازمان است.

فقدان کار چالش برانگیز یکی از دلایل اصلی تصمیم گیری یک کارمند برای ادامه کار است. به یک فرد باید مسئولیت هایی بر اساس تخصص و سابقه او تفویض شود تا بتواند تا حد امکان انجام دهد. یک کارمند وقتی کاری را انجام می دهد که به آن علاقه دارد، صددرصد خود را تحویل می دهد. مشکلات زمانی ظاهر می شوند که افراد هیچ کاری خلاقانه و چالش برانگیز برای انجام دادن نداشته باشند. یک کارمند باید آینده روشن و چشم انداز رشد بهتری را در سازمان پیش بینی کند تا بتواند برای مدت طولانی تری به آن پایبند باشد. یک کارمند متعهد همیشه در وظایف فعلی خود با انگیزه می ماند و به دنبال فرصت های بیرونی نمی گردد. چرا یک فرد همیشه به دنبال چالش در خارج است، چرا نمی تواند شرایط را در سازمان خود بهبود بخشد؟ کار یکنواخت باعث بی انگیزگی فرد می شود و او را وادار می کند که به دنبال تغییر باشد.

همانطور که می گویند “ذهن خالی کارگاه شیطان است”. به همین ترتیب، کارمندان بیکار کسانی هستند که در اطراف پرسه می زنند و منفی را در همه جا پخش می کنند . آنها کسانی هستند که دیگران را تحریک می کنند تا بین خودشان دعوا کنند. افرادی که در محل کار کاری برای انجام دادن ندارند، وقت خود را با بدگویی و بدگویی در سازمان خود می کشند. آنها همیشه در مورد مدیریت منفی صحبت می کنند و دیگران را تشویق می کنند که ادامه دهند.

رهبران تیم و مدیریت باید ابتکار عمل را به کار گیرند تا کارهای چالش برانگیز را به زیردستان محول کنند تا کار خود را به عنوان یک بار تلقی نکنند. باید از یک کارمند خواسته شود تا کاری نوآورانه انجام دهد. فردی که در کار خود مشغول است سخت تلاش می کند تا سطح خود را به بهترین شکل ارائه دهد و انتظارات مدیریت را برآورده کند. او به دنبال دستیابی به اهداف سازمانش است و در نتیجه آن را به یکی از بهترین مکان ها برای کار تبدیل می کند.

کارمندی که به کار خود مشغول است، از سیاست های زننده، پشت خنجر زدن دوری می کند و در نتیجه آراستگی دفتر را حفظ می کند . او کار خود را در اولویت قرار می دهد و واقعاً برای بحث و جدل وقت نمی گذارد. افراد وقتی از رابطه صمیمانه با همکاران خود لذت می برند، تمایلی به ترک آن ندارند. همه انتظار دارند که محیطی بدون استرس در محل کار وجود داشته باشد و تنها زمانی که اختلافات دائمی وجود دارد، آن را ترک می کنند. هیچ کس دوست ندارد تنش ها را به خانه منتقل کند. یک کارمند متعهد زمانی را برای شرکت در کارهای غیرمولد نمی یابد، در عوض وظایف خود را به موقع تمام می کند و به نفع سازمان است.

رهبران تیم باید بر عملکرد اعضای تیم نظارت کنند تا مطمئن شوند که آیا از مشخصات خود راضی هستند یا خیر؟ بررسی عملکرد ضروری است تا مطمئن شوید که هرکس شغل خود را جالب می داند. بحث در محل کار ضروری است و هر کس باید آزادی بیان نظرات خود را در یک انجمن آزاد داشته باشد. چیزها را به کسی تحمیل نکنید اجازه دهید مردم خودشان تصمیم بگیرند که چه کاری می توانند انجام دهند. به این ترتیب کارمندان از کار خود راضی هستند و هرگز به دنبال تغییر نیستند.

همیشه باید به یاد داشته باشید که دفاتر برای کار هستند و نه برای سرگرمی . برای یک فرد، کار او باید اول باشد و هر چیز دیگری بعدا. کارمندانی که مالکیت کار خود را به عهده نمی گیرند، دیگران و سازمان را به خاطر نمایش ضعیف مقصر می دانند. ترسوها سازمان را در زمان‌های بد آن ترک می‌کنند، آن‌هایی که واقعاً پتانسیل این را دارد که آن را بزرگ جلوه دهند و فقط در آنجا اتفاق بیفتند.

بدون نظر

پاسخ دهید