چگونه رهبران بزرگ با عدم قطعیت و ابهام برخورد می کنند

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

«ظرفیت شما به‌عنوان یک رهبر این است که چگونه یاد می‌گیرید با عدم اطمینان کنار بیایید.» – اندی استنلی

رهبری و عدم اطمینان دست به دست هم می دهند. بدون زمان عدم اطمینان، نیازی به رهبری وجود نخواهد داشت. نقش و هدف یک رهبر این است که سازمان را در مواجهه با عدم قطعیت به موفقیت برساند – موفقیت در جایی که دیگران ممکن است دچار تزلزل شوند.

مقابله با عدم قطعیت کاری است که رهبران انجام می دهند. 

گفته می شود، گاهی اوقات عدم اطمینان می تواند بسیار استثنایی باشد. شرایطی مانند همه‌گیری جهانی که در حال حاضر آشکار می‌شود، چالش‌هایی را ایجاد می‌کند که حتی رهبران باتجربه را به محدودیت‌های توانایی‌های خود سوق می‌دهد.

برخی از مهارت های رهبری در چنین مواقعی از نزاع ارزش بیشتری دارند. اصلاً جای تعجب نیست که ریشه‌های این مهارت‌های رهبری همگی در بلوغ رهبری و  خوش‌بینی است.

رهبری که در گردباد عدم قطعیت قرار می‌گیرد می‌تواند به یک «جاذب/ساده‌کننده عدم قطعیت» یا «تقویت‌کننده عدم قطعیت» تبدیل شود.

هدف شما جذب کننده عدم قطعیت است. چگونه آن هدف را محقق می کنید؟ موقعیت جذب کننده عدم اطمینان خود را بر اساس چه مهارت های رهبری پیش بینی می کنید؟

تغییر و اختلال را در آغوش بگیرید

عدم قطعیت ما را از منطقه امن خود بیرون می راند. بنابراین، ما را مجبور می‌کند که خلاق، نوآور و انعطاف‌پذیرتر باشیم. رهبران بالغی که قادر به دیدن تصویر بزرگ در میان موقعیت های پیچیده و ناآشنا هستند، اغلب در چنین مواقعی در بهترین حالت خود قرار دارند.

با هر اختلالی فرصتی به وجود می آید. هر عقب نشینی درسی دارد و به عنوان پله ای برای رهبر هوشمند عمل می کند.

دفاع بازی نکن فعال باشید. و این نگرش را با تیم خود در میان بگذارید و با هم بر احساس ناتوانی که عدم اطمینان اغلب ایجاد می کند غلبه کنید.

پرخاش نکن. عمل کنید.

شما ممکن است از استراتژی‌هایی که مافوق شما دنبال می‌کنند آگاه نباشید، اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید به تنهایی انجام دهید.

در مواقع عدم اطمینان، کاری را که می توانید برای موفقیت سازمان خود انجام دهید شناسایی کنید و به طور عملی و قاطعانه وارد عمل شوید. اما زیاده روی نکنید. به اصول اولیه پایبند باشید و هدف خود را از این طریق ارائه کنید. تیم خود را در بهترین حالت قرار دهید و بهترین کار ممکن را انجام دهید.

رهبران باهوش ممکن است ندانند چه چیزی در پیش است، اما می‌توانند شرط‌بندی تحصیل کرده داشته باشند: کسانی که محرک‌های ارزش سازمان خود را درک می‌کنند، هرگز در مورد گزینه‌هایی که مدیران ارشد ممکن است در نظر بگیرند، کاملاً در تاریکی نیستند. اگر ایده ای در مورد تغییرات احتمالی دارید، تمام تلاش خود را بکنید تا خود و تیمتان را برای پذیرش آنها به خوبی قرار دهید.

اهداف کوچک و کوتاه مدت را با پیش بینی تصمیمات مافوق خود تعیین کنید و شروع به عمل بر اساس آنها کنید. اقدام قاطع، عدم قطعیت گزارش‌های شما را برطرف می‌کند و نگرانی‌های آنها را برطرف می‌کند.

ثبات عاطفی را هدف بگیرید

یکی دیگر از مزایای انجام اقدامات قاطع در شرایط نامطمئن این است که چنین اقداماتی شما و تیمتان را از قلمرو احساسات واکنشی عبور می دهد.

با اقدام قاطعانه، می توانید واکنش عاطفی را محدود کنید. 

برای جمع آوری اطلاعات در مورد جهت گیری احتمالی سازمان خود، با همتایان، مافوق ها و گزارش های خود تماس بگیرید. نتیجه گیری خود را با تیم خود در میان بگذارید و سعی کنید سوالات آنها را پیش بینی کنید. بیشتر از حد معمول ارتباط برقرار کنید و کانال های بازخورد را در همه جهات باز نگه دارید.

احساسات خود را تحت کنترل بگیرید. اگر احساس می کنید که به آن نیاز دارید، از درخواست کمک از همسالان و مافوق خود در این زمینه دریغ نکنید.

واکنش عاطفی  واقعیت را تحریف می کند. با شکست دادن آن، از دام های آن مانند اقدام بر اساس شایعات یا از سر ناامیدی یا ترس جلوگیری می کنید.

از تخصص دیگران استفاده کنید

همانطور که در برنامه مربیگری مدیریت هوشمند رهبری خود اشاره کرده ام  ، رهبران به مخزنی از تجربیات مثبت نیاز دارند که بتوانند در مواقع ضروری از آنها برای الهام گرفتن استفاده کنند. اگر خودشان چنین تجربیات مثبتی نداشته باشند، همیشه می توانند از داستان های دیگران – از حال و گذشته – بهره ببرند. آنها ممکن است در مورد تجربیات مافوق محترم، بزرگان، متخصصان توسعه رهبری، معلمان و دیگران بخوانند یا با آنها صحبت کنند.

مشاوره با همسالان خود نیز باید همیشه یک گزینه باشد. همچنین می توانید آسایش شبکه سازمانی خود را رها کنید و با رهبران فکری و متخصصان توسعه رهبری، چه در سطح ملی و چه در سطح جهانی ارتباط برقرار کنید.

خدمات اسپیکینگ و مربیگری من را بررسی کنید.  مقالات من را بخوانید و درک خود را از آنچه که یک رهبر را یک رهبر باهوش می کند گسترش دهید.

بدون نظر

پاسخ دهید