چگونه رهبران می توانند طوفان فکری بهتر توسط تیم ها را تسهیل کنند

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

طوفان فکری نوعی  تخیل کاربردی است .

طوفان فکری را صرفاً به این دلیل که در گذشته در جلسات طوفان فکری ناکارآمد شرکت کرده اید، تخفیف ندهید.

جدا شدن از وظایف عادی برای جمع آوری هدف صریح و ارائه ایده های جدید برای حل مشکلات می تواند سرگرم کننده باشد. با این حال، در عین حال، هیچ کس نمی‌خواهد وقت خود را در جلسات طوفان فکری یا جلساتی که هرگز اقدامی مرتبط با ایده‌ها ایجاد نمی‌کنند تلف کند.

قرار دادن افراد به‌صورت تصادفی در اتاقی با تخته‌های سفید، ایجاد مشکل فشار بر روی آنها، و سپس انتظار از آنها برای ارائه ایده‌های خوب برای حل آن، به ندرت مؤثر است. در حالی که طوفان فکری به صورت رایگان است، از محدودیت‌های خاصی مانند محدودیت‌های زمانی و محدودیت‌های موضوعی نیز بهره می‌برد.

رهبران می توانند با دانستن اینکه چه کاری انجام دهند و چه کاری را نباید انجام دهند، طوفان فکری مؤثر را تسهیل کنند. شاید مهمترین کاری که رهبران می توانند برای ترویج ایده های عالی و نوآوری انجام دهند،  پس از پایان  طوفان فکری اتفاق می افتد. آن مرحله حیاتی در واقع دنبال کردن یک یا دو تا از بهترین ایده هاست. طوفان فکری به‌عنوان یک ابزار می‌تواند به سرعت از بین برود اگر مردم معتقد باشند که شرکت هرگز از هیچ یک از ایده‌هایی که تولید می‌کنند استفاده نخواهد کرد.

آنچه برای طوفان فکری تیمی موثر نیاز دارید

طوفان فکری تیمی با مشکلی شروع می شود که باید حل شود. به عنوان مثال، شاید شرکت در حال نزدیک شدن به یک فشار استخدام است و به شدت نیاز به یک فرآیند بهتر استخدام برای کارمندان جدید دارد. هنگامی که افراد با آگاهی از مشکل در جستجوی راه حل به جلسه طوفان فکری نزدیک می شوند، می توانند از قبل تفکر خود را جهت دهی کنند.

جلسات طوفان فکری موثر به شرکت کنندگان مناسب نیاز دارد. 6 تا 10 نفر تقریباً درست هستند، و شما باید تا حد امکان گروهی متنوع را انتخاب کنید. به عنوان مثال، برای مثالی که در بالا ذکر شد، ممکن است فردی از منابع انسانی، چند نفر از دپارتمان‌هایی که اخیراً استخدام شده‌اند، و شاید فردی که به‌تازگی مراحل پذیرش را طی کرده باشد، بخواهید. شما می خواهید چندین دیدگاه داشته باشید.

محدودیت های زمانی نیز خوب است و  نیم ساعت  نقطه شیرین خوبی برای جلسات طوفان فکری است. جلسات پایان باز ممکن است برای شروع آهسته باشد و پس از توقف ایده ها ممکن است مدت زیادی طول بکشد. داشتن یک تسهیل کننده نیز ارزشمند است، زیرا، بدون جهت گیری، یک یا دو شرکت کننده حیله گر می توانند زمان را در انحصار خود درآورند. یک تسهیل کننده می تواند اطمینان حاصل کند که ایده های همه شنیده می شود.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

فقدان جریان و تسلط توسط شرکت کنندگان پرحرف می تواند ایده های خوب را در سرما از بین ببرد. 

یکی از خطرات رایج در طوفان فکری این است که همه به اولین ایده مناسبی که مطرح می شود چسبیده باشند. این نوع “لنگر انداختن” می تواند تیم شما را از کاوش ایده های جدیدتر باز دارد. به ایده های کمتر متعارف و غیر معمول گوش دهید. خلاقیت اغلب از ایده های عجیب و غریب تغذیه می کند، که به طور بالقوه منجر به ایده های جدی نوآورانه می شود.

همچنین از تلاش برای پر کردن دوره های کوتاه سکوت با صحبت های بی مورد خودداری کنید. سکوت های گاه به گاه به افراد کمک می کند تا از نظر ذهنی نفس بکشند، و فرصت های مهمی را برای برخی از شرکت کنندگان درونگرای شما فراهم می کند تا صحبت کنند.

نکاتی برای استفاده بهینه از زمان

جلسات طوفان فکری را در محیط های مختلف برگزار کنید. این می تواند در یک کافه خارج از محل، در یک اتاق کنفرانس در یک ساختمان دیگر، یا حتی در فضای باز سر یک میز پیک نیک باشد. یک محیط متفاوت اغلب می تواند طرز تفکر متفاوتی را در مورد یک مشکل تحریک کند.

فردی را که می تواند به عنوان یادداشت گیر تعیین شده را شامل شود. با یک یادداشت‌بر اختصاصی، جریان ایده‌ها همیشه شروع و متوقف نمی‌شود، وقتی کسی آنها را یادداشت می‌کند. دیگران می‌توانند یادداشت‌برداری کنند یا طرح‌هایی بسازند، اما یادداشت‌بر اختصاصی شما آنجاست تا همه چیز را مستند کند و کارها را در حرکت نگه دارد.

هدف جلسه طوفان فکری را حداقل از چند روز قبل برای شرکت کنندگان مشخص کنید. اهداف روشنی که بر موارد خاص تمرکز می کنند می توانند اهداف عالی برای طوفان فکری باشند. به عنوان مثال، اگر هدف «کاهش ضایعات بسته‌بندی محصول» باشد تا «بهبود پایداری»، ایده‌های مرتبط‌تری دریافت خواهید کرد.

دلیل اینکه افراد گاهی اوقات چشمان خود را روی مفهوم جلسات طوفان فکری می چرخانند، معمولاً تجربه بدی است که در گذشته با آنها داشته اند. و اگر منصف باشیم، چرا کسی مشتاقانه منتظر طوفان فکری باشد، در حالی که تجربه آنها یک جلسه پرهیجان و بدون تمرکز بوده است که زمان همه را برای تولید ایده هایی تلف کرده است که هیچ کس هرگز آنها را دنبال نکرده است؟

در نهایت، کلید بلندمدت موثر کردن طوفان فکری در واقع پیگیری و اجرای ایده‌های نوآورانه است. وقتی مردم ایده های تولید شده توسط کارمندان را در عمل می بینند، به احتمال زیاد ایده های خود را ارائه می دهند و با تمایل بیشتری در طوفان فکری شرکت می کنند.

رهبرانی که می دانند چگونه از طوفان فکری به طور مؤثر استفاده کنند، نه تنها می توانند از ایده ها و نوآوری های عالی بهره مند شوند، بلکه می توانند به تیم های خود کمک کنند تا منسجم تر و همکاری بیشتری داشته باشند. اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد رهبری هستید،  توصیه می کنم کتاب های من را بررسی کنید. 

بدون نظر

پاسخ دهید