چرا رهبری شرکتی باید مسئولیت پذیری را بپذیرد؟

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

حیرت‌انگیز 84 درصد از شرکت‌کنندگان در  مطالعه شرکای رهبری درباره مسئولیت‌پذیری در محل کار  گفتند که رفتار رهبران مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر مسئولیت‌پذیری سازمانی است.

اگر کارمندان نتوانند به مسئول بودن رهبران خود اعتماد کنند، احتمال کمتری دارد که به یکدیگر اعتماد کنند.

با این حال، 80٪ گفتند که آنها فقط زمانی بازخورد را تجربه کردند که مشکلی پیش آمد. این دو رقم ساده در واقع چیزهای زیادی در مورد مسئولیت پذیری می گویند. مردم می بینند که رهبرانشان با (یا بدون) مسئولیت پذیری رفتار می کنند و تحت تأثیر آن قرار می گیرند. و در حالی که آنها احتمالاً انتظار دارند که هنگام اشتباه اصلاح شوند، اکثر مردم گفتند که بازخورد منفی  تنها  نوع بازخوردی است که دریافت کردند.

اگر رهبری شرکت خواهان یک فرهنگ شرکتی پاسخگو است، باید از خودشان شروع کنند. مردم احمق نیستند آنها به وضوح می بینند که چه زمانی رهبران در قبال رفتارهایی که باعث می شود افراد در نردبان شرکتی با مشکل پایین بیایند، پاسخگو نباشند. و این نوع قطع ارتباط در مسئولیت پذیری می تواند تأثیر منفی عمده ای بر فرهنگ شرکت داشته باشد.

رهبری بیش از هر عامل دیگری بر فرهنگ تأثیر می گذارد

همانطور که در کتاب خود به  نام رهبر هوشمند  و جاهای دیگر به وضوح بیان می کنم، تنها مهم ترین عامل در تعیین فرهنگ شرکت ، رهبری است. رهبرانی که یک چیز می گویند و چیز دیگری انجام می دهند باعث ایجاد رنجش می شوند و به مرور زمان می توانند حتی یک فرهنگ سالم را از بین ببرند. در مقابل، رهبرانی که آنچه را که موعظه می‌کنند عمل می‌کنند، نه تنها الگوی خوبی هستند، بلکه انصاف را نیز نشان می‌دهند. و کارمندانی که معتقدند با آنها منصفانه رفتار می شود، وفادارتر هستند و بیشتر تلاش می کنند.

پاسخگو نگه داشتن رهبری شرکت همیشه آسان نیست، زیرا توجیه رفتار در یک رهبر که در برابر یک کارمند سطح پایین تر مورد توجه قرار می گیرد بسیار آسان است. یک مهندس خط مقدم که بدون مجوز لپ‌تاپ شرکتی را به خانه می‌برد، ممکن است به دلیل «دزدی» نوشته شود، در حالی که یک رهبر ارشد که همین کار را انجام می‌دهد ممکن است آن را با اشاره به استرسی که رهبران ارشد تحت آن هستند، توجیه کند یا ادعا کند که شرایط استثنایی بوده است. . اما مسئول نگه داشتن رهبران و مسئول نگه داشتن رهبران   برای یک فرهنگ سالم ضروری است .

نمونه ای از مسئول نگه داشتن رهبری عالی

مسئولیت پذیری در رهبری نمونه ای برای کل سازمان است.

در ژانویه 2020، رابرت مانفرد جونیور، کمیسر لیگ برتر بیسبال،   مدیر کل و مدیر میدان هیوستون آستروس را به دلیل استفاده کارکنان سازمان از وسایل الکترونیکی برای سرقت علائم از تیم‌های دیگر، تعلیق کرد، که این برخلاف قانون اساسی MLB است. علاوه بر این، مالک تیم، جیم کرین، GM و مدیر میدان را اخراج کرد و از اقدامات انضباطی MLB فراتر رفت. کرین گفت در حالی که نه جنرال موتورز و نه مدیر میدان دزدی تابلوها را شروع نکردند، هیچکدام در این مورد کاری انجام ندادند، و “ما دیگر این اتفاق را در زمان من تکرار نخواهیم کرد.”

به عبارت دیگر، مالک تیم، رهبری ارشد را در قبال ارزش فرهنگی پایبندی به قوانین پاسخگو می‌داند و بیانیه‌ای قدرتمند در مورد اهمیت فرهنگ سازمانی بدون فساد ارائه می‌کند.

رهبران پاسخگو مسئولیت پذیری عمومی، فرهنگ سالم را ترویج می کنند

رهبران در سازمان‌های موفق با فرهنگ سازمانی پر رونق، خود و سایر رهبران را مسئول اشتباهات خود می‌دانند. آنها همچنین درک مشترکی از آنچه فرهنگ منحصر به فرد آنها را تشکیل می دهد ایجاد می کنند و گام هایی برای اتصال افراد و اصول به ساختارها و فرآیندهای سازمانی برمی دارند که ارزش های فرهنگی را هر روز به اجرا در می آورند.

کار دیگری که رهبران استثنایی انجام می دهند این است که به طور مداوم فرهنگ را زیر نظر داشته باشند و به دنبال نشانه هایی باشند که نشان می دهد چیزی اشتباه است. آن‌ها می‌دانند که رسیدگی فوری به نگرانی‌ها به جای اجازه دادن به آن‌ها برای تشدید و دامن زدن به نارضایتی، بسیار آسان‌تر از انتظار برای بروز یک مشکل بزرگ و اجتناب‌ناپذیر است.

مسئولیت پذیری در بین تمام سطوح کارمند برای عملکرد تجاری موفق ضروری است. پاسخگویی در بالاترین سطوح رهبری برای آن الزامی است. هزینه‌های عدم مسئولیت‌پذیری رهبری شرکت شامل از دست دادن وفاداری و مشارکت کارکنان، و همچنین هزینه‌های بالقوه سنگین جایگزینی غیرمنتظره یک رهبر ارشد است که اعتبار خود را از دست داده است.

اگر شما یک رهبر باشید، بر فرهنگ شرکت تأثیر می‌گذارید، چه متوجه شوید یا نه. با پافشاری بر بالاترین سطوح مسئولیت پذیری، می توانید برای یک فرهنگ سازمانی سالم شگفت انگیز شوید. اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر هستید،  توصیه می کنم از کتاب های من دیدن کنید. 

بدون نظر

پاسخ دهید