4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

رهبری سازمانی بیش از هر عامل منفرد دیگری بر فرهنگ سازمانی تأثیر دارد.

رهبری کیفیت و فرهنگ کیفیت دست به دست هم می دهند.

وقتی رهبری تغییر می کند، فرهنگ همیشه تا حدودی تغییر می کند و در بیشتر موارد، این یک تحول مثبت است. اما زمانی که شرکت‌ها برنامه‌ریزی جانشینی رهبری و فرهنگ سازمانی را به صورت تفکیک‌شده و مجزا در نظر می‌گیرند، تغییرات رهبری می‌تواند فرهنگ را به روش‌های غیرقابل پیش‌بینی تحت تأثیر قرار دهد.

شرکت‌هایی که روی رهبران سرمایه‌گذاری می‌کنند و روی فرهنگ سرمایه‌گذاری می‌کنند، با دانستن اینکه این دو تا چه حد به هم مرتبط هستند، در طول تغییرات رهبری – به‌ویژه در طول تغییرات غیرمنتظره رهبری – تغییرات کمتری را تجربه خواهند کرد. برنامه ریزی جانشینی رهبری هوشمند، تأثیر رهبری بر فرهنگ شرکت را در نظر می گیرد و بر این اساس برای آن برنامه ریزی می کند. از سوی دیگر برنامه ریزی جانشین پروری بدون توجه به فرهنگ می تواند منجر به مشکلات جدی شود.

انتقال رهبری که فرهنگ را تقویت می کند

انتقال رهبری  که :

  • نقش های فعلی و آینده را بیان کنید
  • به ایجاد یک «محل عمیق» رهبری در سازمان ادامه دهید
  • شکاف های مهارتی را بشناسید و برای توسعه رهبری برنامه ریزی کنید
  • برای راه هایی برای حفظ دانش سازمانی برنامه ریزی کنید
  • برنامه ریزی برای جایگزینی شایستگی های منحصر به فرد یا بسیار تخصصی

انواع انتقال هایی هستند که فرهنگ شرکتی را تقویت می کنند. اگر کار سختی به نظر می رسد، همینطور است. این می تواند به ویژه در شرکت هایی که شخصیت افراد در رأس آن با هویت شرکت ارتباط نزدیکی دارد (مانند استیو جابز فقید) چالش برانگیز باشد. اما می توان آن را به خوبی انجام داد و انجام داد.

این بدان معنا نیست که هیچ گونه اختلالی در ارتباط با تغییر رهبری وجود نخواهد داشت، زیرا برخی اختلالات اجتناب ناپذیر است. اما این اختلال احساس فاجعه نخواهد کرد و اعتماد مردم به سازمان متزلزل نخواهد شد. جانشین پروری و برنامه ریزی فرهنگی را باید تقریباً دو روی یک سکه دانست.

اشتباهات رایج در انتقال رهبری که می تواند به فرهنگ آسیب برساند

بزرگترین اشتباهی که در دوران انتقال رهبری به فرهنگ لطمه می زند، نداشتن برنامه است. دلایلی  که شرکت ها در توسعه برنامه های جانشینی رهبری قوی شکست می خورند عبارتند از:

  • ندانستن چگونه این کار را انجام دهد
  • فکر کردن که غیر ضروری است
  • اعتماد بیش از حد به اینکه رهبر به طور نامحدود در اطراف خواهد بود

برنامه ریزی جانشین پروری سخت است. همچنین برای موفقیت درازمدت لازم است. 

یکی دیگر از اشتباهات این است که مدیران رده پایین و کارمندان خط مقدم را از حلقه خارج کرده اند. زمانی که یک تغییر بزرگ رهبری به طور غیر منتظره اعلام می شود، طبیعتاً اعتماد مردم متزلزل می شود. در حالی که شرکت‌ها نمی‌توانند بدانند که یک بحران یا تراژدی واقعی چه زمانی باعث تغییر ناگهانی رهبری می‌شود، اما می‌توانند از طریق برنامه‌های توسعه رهبری قوی، طرح جانشینی روشن و شفافیت ارتباط با همه کارکنان، برای چنین احتمالی آماده شوند.

فرصتی برای تکامل فرهنگ شرکتی

تغییرات برنامه ریزی شده رهبری، گذارهای طبیعی هستند که در آن تغییرات فرهنگی می تواند به موقع و محتاطانه احساس شود. به طور معمول، این تغییرات فرهنگی بیشتر تکاملی هستند تا انقلابی. برای مثال، یک مدیر عامل جدید ممکن است رویکرد متفاوتی برای ارتباطات در سطح شرکت داشته باشد. یا اگر مراحل سازماندهی مجدد برای مدت طولانی برنامه ریزی شده باشد، تغییر رهبری نقطه شروع خوبی برای اجرای آن تغییرات است.

کلیدهای ایجاد تغییرات فرهنگی مثبت در طول انتقال رهبری صداقت، شفافیت و ارتباط است. دانستن اینکه رهبری ارشد در حال تغییر است می تواند به اندازه کافی استرس زا باشد، اما در تاریکی نگه داشتن آن می تواند بیهوده استرس کارمندان را تشدید کند.

ممکن است گفتن این که “شکست در برنامه ریزی، برنامه ریزی برای شکست است” پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در مورد برنامه ریزی جانشینی رهبری صدق می کند. تغییرات در بالای نمودار سازمانی در سراسر سازمان احساس می شود، به خصوص اگر این تغییرات غافلگیر کننده باشد یا به نظر نمی رسد توضیحی برای آنها وجود داشته باشد.

برنامه‌ریزی جانشین پروری می‌تواند جنبه‌ی «بیماری» داشته باشد، اما مسئولیت رهبران در قبال خیر و صلاح سازمان، ایجاب می‌کند. داشتن برنامه ای برای آینده به پایدارتر شدن زمان حال کمک می کند. و برنامه‌ریزی جانشینی رهبری که به اهمیت فرهنگ سازمانی احترام می‌گذارد و آن را در نظر می‌گیرد، ثبات بیشتری می‌افزاید. تغییرات در رهبری ارشد نباید بر فرهنگ سازمانی تأثیر منفی بگذارد. آنها می توانند نقطه شروع خوبی برای تغییرات مثبت فرهنگی باشند.

اگر می‌خواهید درباره رهبری، برنامه‌ریزی جانشین پروری و اهمیت فوق‌العاده فرهنگ سازمانی اطلاعات بیشتری کسب  کنید، توصیه می‌کنم کتاب‌های من،  از جمله آخرین کتاب  «رهبر هوشمند» را ببینید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 1 =