چگونه یک نیروی کار مسن را رهبری کنیم

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

هر نسلی خود را باهوش‌تر از نسل قبل و عاقل‌تر از نسل بعد تصور می‌کند.» – جورج اورول

درگیری بین نسلی بخشی از زندگی روزمره است. این می تواند در خانواده ما، در تعاملات اجتماعی روزمره ما و در محل کار وجود داشته باشد.

برخی از سازمان ها راه های موثری را برای مدیریت ترکیب بین نسلی خود ایجاد کرده اند. برخی دیگر برای رفع نیازهای کارکنان متعلق به نسل های مختلف در تلاش هستند.

شرکت های موفق در پر کردن شکاف نسلی در نیروی کار خود استاد هستند. 

با نزدیک شدن به دوران بازنشستگی، نسل X بر عهده نسل X است که گام بردارد و مدیریت، تولید و گاهی اوقات رهبری ارشد را بر عهده بگیرد. بنابراین، “رام کردن” ترکیب بین نسلی در سازمان شما اختیاری نیست.

به عنوان یک رهبر، چگونه می‌توانید شکاف نسلی را پر کنید و نیروی کار مسن‌تر را به موفقیت هدایت کنید؟ برای دستیابی به این هدف به چه مهارت های رهبری نیاز دارید؟

پیش فرض های خود را دور بریزید و سن خود را مهار کنید

سن گرایی که به عنوان تبعیض منفی یا مثبت بر اساس سن تقویمی تعریف می شود،   رایج ترین شکل تبعیض است. برخلاف تبعیض جنسی و نژادپرستی، این می تواند هر کسی را که به اندازه کافی طولانی زندگی می کند تحت تأثیر قرار دهد.

در محل کار، جوانان تمایل دارند کلیشه ها و فرضیات مختلف مربوط به سن را نسبت به همکاران ارشد خود پرورش دهند. به عنوان یک رهبر، باید چنین افکاری را شکست دهید و با گزارش های ارشد خود به همان روشی رفتار کنید که با هر فرد دیگری در تیم خود رفتار می کنید.

به ماهیت و سبک ارتباط خود توجه کنید

به طور مختصر و واضح با کارمندان قدیمی خود ارتباط برقرار کنید. تصور نکنید که از آنجایی که آنها باتجربه تر هستند، می دانند که چه انتظاراتی دارید.

اعتماد آنها را از طریق سبک ارتباطی خود جلب کنید.

  • مشاوره و نظر بخواهید. کارگران باتجربه همیشه چیزی برای به اشتراک گذاشتن با کسانی که مایل به شنیدن هستند دارند. فقط تظاهر به گوش دادن نکنید. واقعا گوش کنید و از بازخوردهایی که به شما می دهند استفاده کنید. به این ترتیب، آنها را درگیر می‌کنید و برای تجربه‌ای که روی میز به ارمغان می‌آورند، ارزش قائل می‌شوید.
  • اطمینان حاصل کنید که از موضع قدرت و شایستگی ارتباط برقرار می کنید. با درخواست مستقیم جهت گیری، تعامل/ارتباطات خود را تضعیف نکنید. در عین حال، ذهن باز و پذیرای بینش ها و ایده های گزارش های خود باشید.
  • اعضای جوان‌تر تیم خود را تشویق کنید تا از تجربیات گزارش‌های قدیمی‌تر خود بیاموزند. استفاده از کارمندان ارشد به عنوان مربیان داخلی می تواند ارزش زیادی برای سازمان شما ایجاد کند و به عنوان سنگ بنای تلاش های توسعه رهبری شما عمل کند.

همانطور که در  کتاب خود با عنوان رهبری استعدادها اشاره کرده ام ،  کیفیت، عمق و اثربخشی ارتباطات توسط رهبری، کلید داشتن نیروی کار متعهد است.

کارکنان مسن خود را آموزش دهید، انگیزه دهید و توانمند سازید

برخی از رهبران تمایلی به سرمایه گذاری در آموزش و انگیزه نیروی کار مسن خود ندارند. این اشتباهی است که باید از آن اجتناب کنید.

به طور مستمر به کارکنان مسن خود آموزش دهید و انگیزه دهید.

کارمندان مسن شما به همان اندازه به آموزش نیاز دارند و به همان اندازه که جوانان نیروی کار شما به آن نیاز دارند. آنها ممکن است در زمینه های تخصصی مختلف به آموزش نیاز داشته باشند، اما به آن نیاز دارند، و به اندازه زیردستان جوان شما از آن استقبال می کنند.

از شناخت و تمجید به عنوان ابزار اصلی انگیزه خود استفاده کنید. این واقعیت را درک کنید که کارمندان مسن‌تر شما احتمالاً به محرک‌های انگیزشی متفاوت از کارکنان جوان‌تر شما پاسخ می‌دهند.

نیازهای امنیتی کارکنان ارشد را بشناسید و به آنها رسیدگی کنید

افراد مسن در نیروی کار شما نیاز به برنامه ریزی مالی و پوشش بهداشتی بهتری دارند. اطمینان حاصل کنید که چنین نیازهایی را از طریق برنامه مزایای سازمان خود پوشش می دهید.

علاوه بر این، از عواملی که می تواند باعث شود کارگران مسن شما در مقابل رهبری شما مقاومت کنند، آگاه باشید.

بر اساس یک  مطالعه در سال 2016  که در  مجله رفتار سازمانی منتشر شد ، برخی از این مقاومت و/یا عوامل محرک ترس عبارتند از:

  • یک واکنش تدافعی از سوی رهبر زمانی که یک کارمند با تجربه تر تصمیمات خود را زیر سوال می برد.
  • این تصور که رهبر فکر می کند بیشتر از یک کارمند مسن تر می داند.
  • تمایل رهبر برای حمایت از کارمندان جوانتر.
  • فرض رهبر مبنی بر اینکه کارمندان مسن تر نمی توانند از پس فناوری برآیند.

حفظ تنوع مرتبط با سن در نیروی کار شما می تواند مزایای زیادی برای سازمان شما ایجاد کند. این مزایا شامل نظم و انضباط بهتر، تفویض اختیار بهتر، افزایش بهره وری و همچنین بهبود توسعه رهبری می شود.

آیا به دنبال تقویت مهارت های رهبری خود هستید؟ خدمات مربیگری رهبری من را بررسی کنید.

بدون نظر

پاسخ دهید