بدون شک تجارت بین‌الملل در تمدن‌های مختلف وجود داشته است، در شرایط کنونی اقتصاد جهانی هیچ کشوری نمی‌تواند بدون مشارکت در تجارت بین‌المللی خود را دور نگه دارد. کشورها با احتیاط از دیدگاه سرمایه داری و حمایت گرایانه دور می شوند و در تجارت با سایر کشورها شرکت می کنند.

با ایجاد WTO، تلاش‌های مستمری برای متحد کردن کشورها برای ایجاد بازارهای بیشتر، استانداردسازی تعرفه‌ها و قوانین تجاری و همچنین رفع موانع تجاری در تلاش برای ایجاد بازارهای آزاد صورت گرفته است.

ما شاهد بسیاری از توافقات دوجانبه و چندجانبه بوده ایم که تجارت بین المللی را تا حد زیادی هماهنگ کرده است. همراه با این توافقنامه ها، چندین کشور شروع به تشکیل اتحادیه هایی برای هماهنگ سازی و مقررات تجارت آزاد در درون خود کرده اند تا بازارهای آزاد ایجاد کنند. یکی از این نمونه ها اتحادیه اقتصادی کشورهای اروپایی است. اتحادیه اروپا در ابتدا یک اتحادیه گمرکی بود که بیشتر به اتحادیه اقتصادی تبدیل شد.

کشورها همچنین چندین نوع دیگر از اتحادیه ها و همچنین مناطق را در تلاش برای ایجاد انگیزه به تجارت بین المللی تشکیل داده اند. در این مقاله به چند مورد از آنها به اختصار بحث خواهیم کرد.

اتحادیه گمرکی

اتحادیه گمرکی به گرد هم آمدن کشورهای عضو برای تشکیل اتحادیه ای اشاره دارد که در آن اجازه تجارت آزاد بین کشورهای عضو بدون عوارض گمرکی و تعرفه را می دهند. با این حال، آنها یک سیاست تجارت خارجی مشترک را برای تعیین حقوق ورودی مشترک که برای واردات از یک کشور شخص ثالث غیر از کشور عضو وضع می شود، تدوین می کنند.

اتحادیه گمرکی اولین گام در جهت هماهنگ سازی و رفع موانع تجاری برای تسهیل جریان تجارت روان تر و افزایش یافته در گروه های عضو است. این امر منجر به افزایش کارایی اقتصادی و بهبود روابط سیاسی بین اعضا خواهد شد که راه را برای یکپارچگی اقتصادی بیشتر هموار می کند.

اتحادیه گمرکی Zollverein که از گرد هم آمدن کشورهای آلمانی شکل گرفت نمونه دیگری از اتحادیه گمرکی است. اتحادیه گمرکی را می توان مناطق آزاد تجاری با تعرفه ها و سیاست های تجاری مشترک نیز نامید.

بازارهای آزاد و یکپارچگی اقتصادی

اتحادیه گمرکی را می توان مناطق آزاد تجاری با تعرفه ها و سیاست های تجاری مشترک نیز نامید.

اتحادیه گمرکی اولین گام در جهت ایجاد یکپارچگی اقتصادی است که منجر به تشکیل بازارهای مشترک و اتحادیه های اقتصادی و فدراسیون می شود.

بازارهای مشترک امکان حرکت آزاد همه منابع از جمله نیروی کار، سرمایه و سایر منابع را بدون تعرفه و تشریفات می‌دهند.

اتحادیه اقتصادی

اتحادیه اقتصادی یک بلوک تجاری است که هم از بازارهای آزاد و هم از اتحادیه گمرکی در داخل جامعه عضو تشکیل شده است.

اتحادیه های اقتصادی شامل هماهنگی و ادغام نزدیک سیاست های اقتصادی و مالی کشورهای عضو است

مثالها: اتحادیه اروپا، CARICOM – بازار واحد و اقتصاد جامعه کارائیب.

اتحادیه پولی، گمرکی و اتحادیه پولی

ایجاد اتحادیه اقتصادی راه را برای ایجاد اتحادیه پولی هموار می کند و بیشتر به اتحادیه گمرکی و پولی تبدیل می شود.

بر اساس این اتحادیه، کشورهای عضو از اتحادیه اقتصادی مشترک با بازارهای آزاد بدون محدودیت در جابجایی کالا، نیروی کار، سرمایه و منابع در سراسر کشورهای عضو، تعرفه های مشترک برای تجارت خارجی و ترکیب آن با یک سیستم پولی مشترک برخوردار هستند.

مثال: جامعه پولی و اقتصادی مشترک آفریقای مرکزی.

یکپارچه سازی اقتصادی

اتحادیه اقتصادی و اتحادیه های پولی سرانجام به یکپارچگی کامل اقتصادی به عنوان مرحله نهایی منتهی می شوند. در یکپارچگی اقتصادی، کشورهای عضو با ارز واحد و سیاست مالی همراه با سیاست اقتصادی واحد عمل می کنند و به عنوان اقتصاد واحد عمل می کنند.

برای دستیابی و تثبیت اقتصاد واحد، به یکپارچگی سیاسی نیاز دارد که مفهوم کشورهای متحد با ایالت های خودمختار که توسط دولت فدرال اداره می شوند را به وجود می آورد. ایالات متحده آمریکا نمونه بارز چنین ادغامی است که در یک ملت تکامل یافته است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 11 =