تجارت بین‌المللی بین صادرکننده و واردکننده شامل مبادلات متعددی از نظر تبادل اسناد، جابجایی محموله فیزیکی و همچنین تسویه پرداخت می‌شود که باید به وضوح تعریف و تنظیم شوند تا از تراکنش تجاری روان اطمینان حاصل شود.

طی سال‌ها تجارت بین‌الملل روش‌ها و مکانیسم‌های پرداخت مختلفی را ایجاد کرده است که در سطح جهانی توسط همه مؤسسات مالی و سایر اشخاص مرتبط پذیرفته شده است.

معمولاً وقتی مشتری تازه وارد صادرکننده می شود، معاملات تجاری یا بر اساس پیش پرداخت یا گزینه اعتبار اسنادی انجام می شود. LC یکی از امن‌ترین مکانیسم‌های موجود برای صادرکننده است تا اطمینان حاصل کند که پرداخت خود را به درستی دریافت می‌کند و واردکننده نیز از پایبندی صادرکنندگان به نیاز خود از نظر کیفیت، کمیت، دستورالعمل‌های حمل و نقل و همچنین اسناد و غیره اطمینان دارد.

اعتبار اسنادی قول بانکدار خریدار به بانک فروشنده/صادرکننده است مبنی بر اینکه بانک فاکتور ارائه شده توسط صادرکننده را در موعد مقرر رعایت کرده و پرداخت را انجام خواهد داد، مشروط بر اینکه فروشنده/صادرکننده کلیه الزامات و شرایط تعیین شده را رعایت کرده باشد. توسط واردکننده در اعتبار اسنادی مذکور یا سفارش خرید خریدار و ارائه مدارک مستند برای اثبات انطباق به همراه مدارک لازم مربوط به حمل.

اعتبار نامه تایید شده

اعتبار اسنادی همیشه توسط بانک خریدار به بانک فروشنده یا هر بانکی که تبدیل به بانک مشاور می شود ارسال می شود. معمولاً بانک فروشنده زمانی به بانک مشاور تبدیل می‌شود که یک LC معمولی دریافت می‌کند و بدون هیچ مسئولیتی در قبال آن، خریدار را در مورد دریافت LC تحویل یا توصیه می‌کند. در صورت LC تایید شده، بانک فروشنده احراز هویت LC را از بانک خریدار بررسی می کند و تایید می کند که مسئولیت مذاکره، دریافت وجه از بانک خریدار و پرداخت به فروشنده را مطابق با شرایط و ضوابط مندرج در LC با افزودن تأییدیه به LC، بانک فروشنده نیز به همان اندازه مسئول پرداخت تراکنش تحت LC می شود.

بانک فروشنده نیز به نوبه خود هزینه های خدمات را از فروشنده دریافت می کند.

اعتبار اسنادی قابل فسخ و غیر قابل فسخ

به طور معمول اعتبار اسنادی صادر شده غیرقابل برگشت است، به این معنی که هیچ یک از طرفین نمی توانند به طور یکجانبه تغییراتی در LC ایجاد کنند، مگر اینکه مورد توافق طرفین باشد. با این حال گفته می شود که اگر شرایط به هر یک از طرفین اجازه دهد که بتوانند به طور یکجانبه تغییراتی در LC ایجاد کنند، LC قابل فسخ است.

با این حال این به نفع خریدار است که همیشه بر اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت پافشاری کند.

دید ال سی

زمانی که LC باز می شود، با قید این شرط که با ارائه مجموعه اسناد حمل و نقل قابل معامله توسط فروشنده طبق شرایط LC، بانک خریدار پرداخت را در عین حال به معنای بلافاصله به بانک فروشنده، مشروط به انجام، انجام دهد. از نظر شرایط و ضوابط LC در حال تحقق، LC Sight LC نامیده می شود.

آینده یا اعتبار LC

اگر برنامه پرداخت تحت LC مذکور، پرداخت را در تاریخ های آینده مشخص پس از ارائه مجموعه اسناد حمل و نقل قابل مذاکره توسط فروشنده و رعایت شرایط و ضوابط LC تعیین کند، چنین LC را Future LC یا Credit LC می نامند. تمدید اعتبار 30 روزه تا 60 روزه توسط فروشندگان کاملاً طبیعی است. با این حال، اسناد حمل و نقل باید بلافاصله به بانک ارائه شود تا قبل از رسیدن محموله به سواحل خارجی، اسناد به موقع به دست خریدار برسد و خریدار بتواند محموله را ترخیص کرده و تحویل بگیرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پانزده =