منتورینگ چیست؟

منتورینگ چیست؟

منتورینگ چیست: در این پست شما را با منتورینگ آشنا می کنیم و مزایای آن را با شما به اشتراک می گذاریم.

 

در این صفحه مقدمه ای بر مفهوم منتورینگ ارائه می شود. صفحه ما کوچینگ چیست؟ توضیح می‌دهد که منتورینگ و راهنمائی بسیار شبیه هم هستند و یک توافق کلی وجود دارد که یک منتور به کسی کمک می‌کند سریع‌تر از آنچه که در غیر این صورت این کار را می‌کرد یاد بگیرد و پیشرفت کند.

منتورینگ تمایل دارد بر آینده و مهارت‌های گسترده‌تر برای توسعه شخصی یا شغلی تمرکز کند، در حالی که یک رابطه منتورینگ تمایل دارد بر مشکلات اینجا و اکنون تمرکز کند.

“این پسر من است، تلماکوس خود من…”


«مرشد» اصلی توسط ادیسه منصوب شد تا در زمانی که اودیسه در تروا می‌جنگید، به‌عنوان معلم و راهنمای پسرش تلماچوس عمل کند. الهه آتنا در کسوت منتور به تلماکوس ظاهر شد و به او توصیه کرد که در مقابل خواستگاران مادرش پنه لوپه بایستد، از این رو ایده “منتور” به عنوان یک راهنما و مشاور عاقل به وجود آمد.


جنبه های کلیدی منتورینگ

برخلاف یک رابطه مدیریتی، روابط منتورینگ تمایل به داوطلبانه بودن از هر دو طرف دارد، اگرچه این امکان وجود دارد که یک مدیر خطی برای افرادی که مدیریت می‌کنند نیز منتور باشد. برخلاف رابطه منتورینگ، روابط منتورینگ معمولاً بدون دستمزد است.

ایده ای که در پشت روابط منتورینگ وجود دارد، ایده ای نیمه خیریه است: اینکه شریک موفق تر و ارشد، منتور ، مایل است بخشی از آنچه را که آموخته است به شخص دیگری که از تجربه آنها بهره می برد، منتقل کند.

برخی از سازمان‌ها برنامه‌های آموزشی رسمی را اجرا می‌کنند که منتور ها را با یادگیرندگان مطابقت می‌دهد. با این حال، روابط کمتر رسمی راهنمایی نیز می تواند به خوبی کار کند.

برنامه های منتورینگ بریتانیا دارای چهار عنصر کلیدی است: بهبود عملکرد، توسعه شغلی، مشاوره و به اشتراک گذاری دانش. در کشورهای دیگر، به‌ویژه ایالات متحده، عنصری از منتور وجود دارد که به‌عنوان حامی مالی برای زبان‌آموز عمل می‌کند، اما این امر معمولاً در بریتانیا دیده نمی‌شود.

روابط منتورینگ، به ویژه روابط رسمی که از طریق یک برنامه راهنمایی سازماندهی می شوند، اغلب با یک محدودیت زمانی مشخص یا یک هدف مشخص وارد می شوند. وجود چنین چارچوبی می تواند برای هر دو طرف توافق آسان تر از یک تعهد بی پایان باشد.

به عنوان مثال، یک یادگیرنده ممکن است موافقت کند که با یک منتور به مدت یک سال یا تا زمانی که به ارتقای مطلوب خاصی دست یابد، کار کند. پس از رسیدن به محدودیت زمانی یا رسیدن به هدف، شرایط را می توان مجدداً مورد مذاکره قرار داد. مربي و يادگيرنده ممكن است تصميم بگيرند كه به همكاري خود ادامه دهند، به ويژه اگر اين رابطه براي هر دو مثمر ثمر و مفيد بوده باشد.


نقش های یک منتور


در سال 2004، دیوید کلاترباک، یک آکادمیک که روابط منتورینگ را مطالعه کرده بود، مخفف آنچه منتورها انجام می دهند ابداع کرد:

  • M anage  مدیریت رابطه
  • e ncouragement تشویق
  • N urture پرورش دادن
  • T each آموزش
  • O ffer احترام متقابل
  • R espond نیازهای یادگیرنده

در ابتدا، منتور احتمالاً مسئولیت توسعه رابطه، ایجاد رابطه و اطمینان از مساعد بودن فضای جلسات برای یادگیری برای فرد تحت آموزش (منتوری) را بر عهده می گیرد.

منتور همچنین باید مسئولیت فرآیند جلسات و رابطه را به طور کلی‌تر بپذیرد، برای مثال اطمینان حاصل کند که قرارداد یادگیری، هرچند غیررسمی، توافق شده است، و بررسی‌های دوره‌ای انجام می‌شود – تا مطمئن شود که هنوز برای هر دو کار می‌کند.

با گذشت زمان و توسعه روابط، سرپرست احتمالاً مسئولیت بیشتری را بر عهده می گیرد، به ویژه در مورد آنچه که در مورد آن بحث می شود.

یک منتور بسته به نیازهای یادگیرنده می تواند چندین نقش مختلف را در طول یک رابطه منتورینگ ایفا کند.

این شامل:

مشاور یادگیری

دو بخش از این وجود دارد: حمایت از فرآیند راهنمایی و محتوای یادگیری. این نقش شامل کمک به یادگیرنده برای روشن کردن اهداف یا سبک یادگیری است.

منتور همچنین ممکن است به یادگیرنده کمک کند تا تجربیات خود را بازتاب دهد و یادگیری را به دست آورد. آنها همچنین ممکن است بتوانند مدل‌های نظری را برای پشتیبانی از یادگیری در اختیار یادگیرنده قرار دهند، مانند شاخص‌های نوع مایرز-بریگز و نردبان استنتاج .

منتور ورزشی

همانطور که از صفحات ما مشخص خواهد شد کوچینگ چیست؟ و مهارت هی منتورینگ ، هر کسی می تواند رویکرد منتورینگ را اتخاذ کند، و یک منتور نیز از این قاعده مستثنی نیست.

منتورینگ مستلزم این باور است که یادگیرنده کلید مشکلات خود را در دست دارد و تمایل به کمک به آنها برای کشف این موضوع از جمله حمایت از تفکر و آزمایش روش های جدید کار است.

مشاور

منتور ممکن است از مهارت های مشاوره ای مانند گوش دادن فعال ، تأمل و شفاف سازی برای کمک به یادگیرنده برای به دست آوردن بینش در مورد فرآیندهای خود استفاده کند. اگر مشخص شود که یادگیرنده با یک مانع درونی در تفکر خود دست و پنجه نرم می کند، منتور ممکن است نقش مشاور را نیز بر عهده بگیرد.

با این حال، محدودیت‌هایی برای انجام این نقش وجود دارد، برای اطلاعات بیشتر در مورد نقش مشاور ، به صفحه مهارت‌های مشاوره ما مراجعه کنید .

مشاور یا منبع اطلاعاتی

این نقشی است که اغلب زمانی استفاده می‌شود که فردی تازه وارد یک سازمان شده است، به عنوان مثال در یک دوره مقدماتی. منتور به یادگیرنده کمک می کند تا درک خود را به سرعت توسعه دهد یا از پیشرفت شغلی مداوم خود حمایت کند.

در این صورت، منتور به یک منبع اطلاعاتی ارزشمند تبدیل می‌شود، و نه فقط یک تابلوی صدا. منتور همچنین ممکن است تجربه خود را برای کمک به یادگیرنده در درک موقعیت کاری خاص به اشتراک بگذارد.

الگو

این نقش، جالب این است که کمترین تلاش را از منتور می طلبد، زیرا معمولاً به نحوه رفتار طبیعی آنها مربوط می شود.

ممکن است یادگیرنده به دلیل نحوه برخورد با موقعیت‌های خاص، جذب آنها به عنوان یک منتور شده باشد. بنابراین یادگیرنده از تماشای نحوه رفتار منتور، چه در رابطه منتورینگ و چه فراتر از آن، یاد می گیرد.

دوست منتقد

نقش دوست انتقادی یکی از مهم‌ترین و البته سخت‌ترین نقش‌های منتور است که می‌توان با موفقیت آن را به عهده گرفت.

این امر مستلزم این است که منتور گوش دهد، تشویق کند، بیرون بکشد، مفروضات را بازتاب دهد و به چالش بکشد، و در صورت لزوم، بازخورد انتقادی درباره ایده‌ها یا طرح‌های مورد بحث ارائه دهد.

این نقش مستلزم ارائه بازخورد سازنده و هوش هیجانی قوی و آگاهی از احساسات است.


رسمی یا غیر رسمی؟


برخی از افراد همیشه برای حمایت، تشویق، مشاوره یا چالش به همکاران ارشد، شنوندگان خوب یا کسانی که از نظر آنها دارای ویژگی های مطلوب هستند مراجعه می کنند.

فرقی نمی‌کند که آن‌ها این را به‌عنوان یک رابطه آموزشی رسمی در نظر بگیرند یا صرفاً یک رابطه کاری خوب، «مروری» به معنای وسیع آن است: استفاده از یک راهنما یا مشاور عاقل.


چه چیزی در آن برای من؟ مزایای منتورینگ

منتورینگ می تواند مزایای زیادی برای هر دو طرف داشته باشد.

برای یادگیرنده ، بدیهی است که این فرصت برای کشف یادگیری خود و بهره مندی از تمرکز و تخصص دیگران، چه در یک موضوع خاص و چه در حمایت از فرآیند یادگیری، وجود دارد.

هنگامی که ما مشغول هستیم، یادگیری و توسعه اغلب می‌تواند به انتهای فهرست «کارها» برود، و یک رابطه منتورینگ دوباره آن را به جلو می‌آورد، نه حداقل به دلیل نیاز به آماده‌سازی و سپس شرکت در یک جلسه راهنمایی.

برای منتور ، مزایا ممکن است ظریف تر باشد.

همیشه خوب است که احساس کنیم کار ارزشمندی انجام می دهیم و از شخص دیگری حمایت می کنیم. یک رابطه راهنمایی همچنین ممکن است فرصتی مفید برای کار بر روی سبک رهبری، به ویژه منتورینگ، یا سایر مهارت های ارتباطی بدون اظهار نظر همکاران در مورد تغییر باشد.

کلام پایانی

روابط منتورینگ برای همه مناسب نیست و ممکن است برای هر مرحله از حرفه شما مناسب نباشد.

با این حال، یک رابطه آموزشی خوب و سازنده با فرد مناسب، مزایای زیادی برای هر دوی شما به همراه خواهد داشت. اگر فکر می کنید که این برای یادگیری و پیشرفت شما مفید است، ارزش آن را دارد که برای پیدا کردن یک منتور مناسب وقت بگذارید.

 

بدون نظر

پاسخ دهید