مشارکت کارگران در فرآیند تصمیم گیری منجر به خلق ارزش موفقیت آمیز در بسیاری از سازمان ها شده است. اگرچه میزان مشارکت کارکنان در تصمیم گیری های سازمانی هنوز محل بحث است. برخی می گویند اتحادیه کارگری باید با مدیریت به عنوان شرکای مساوی شرکت کند و برخی معتقد به مشارکت محدود یا محدود، یعنی مشارکت کارکنان یا کارگران به میزان محدود هستند. با این حال، راه‌های متعددی وجود دارد که از طریق آنها کارکنان می‌توانند در فرآیند تصمیم‌گیری هر سازمانی شرکت کنند.

 

 • مشارکت در سطح هیئت مدیره: نمایندگی کارکنان در سطح هیئت مدیره به عنوان دموکراسی صنعتی شناخته می شود. این می تواند نقش مهمی در حفظ منافع کارکنان داشته باشد. نماینده می تواند تمام مشکلات و مسائل کارکنان را در مقابل مدیریت قرار دهد و اعضای هیئت مدیره را برای سرمایه گذاری در طرح های مزایای کارکنان راهنمایی کند. 

   

 • مشارکت از طریق مالکیت: راه دیگر تضمین مشارکت کارگران در تصمیم گیری های سازمانی، تبدیل آنها به سهامدار شرکت است. ترغیب آنها به خرید سهام، اعطای وام، کمک مالی به آنها برای خرید سهام از جمله راههایی است که آنها را در تصمیم گیری مشارکت می دهد. 

   

 • مشارکت از طریق قراردادهای دسته جمعی: به مشارکت کارگران از طریق قراردادهای دسته جمعی و با تصمیم گیری و رعایت قوانین و مقررات معین اطلاق می شود. این به عنوان یک راه ایده آل برای اطمینان از مشارکت کارکنان در فرآیندهای مدیریتی در نظر گرفته می شود. باید به خوبی کنترل شود در غیر این صورت هر یک از طرفین سعی می کند از دیگری سود ببرد. 

   

 • مشارکت از طریق طرح‌های پیشنهاد: تشویق کارمندان به ارائه ایده‌های منحصربه‌فرد می‌تواند به ویژه در مواردی مانند کاهش هزینه، مدیریت ضایعات، اقدامات ایمنی، سیستم پاداش و غیره معجزه کند. ایجاد محیط سالم و فرهنگ کار به عنوان مثال، Satyam به عنوان یک طرح پیشنهادی شگفت انگیز در سراسر کشور، Idea Junction شناخته شده است. سالانه بیش از 5000 ایده از کارمندان خود دریافت می کند و شرکت تقریباً یک پنجم آنها را می پذیرد. 

   

 • مشارکت از طریق کنترل کامل: به این سیستم خود مدیریتی گفته می شود که در آن اتحادیه کارگران به عنوان مدیریت عمل می کند. آنها از طریق هیئت های منتخب، کنترل کامل مدیریت را به دست می آورند. در این سبک، کارگران مستقیماً از طریق نمایندگان خود با تمام جنبه های مدیریتی یا مسائل صنعتی سروکار دارند. 

   

 • مشارکت از طریق غنی‌سازی شغل: گسترش محتوای شغلی و افزودن انگیزه‌ها و پاداش‌های اضافی به نمایه شغلی موجود، راه خوبی برای مشارکت کارکنان در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی است. غنی سازی شغل به کارکنان آزادی می دهد تا از خرد خود استفاده کنند و از قضاوت خود در هنگام رسیدگی به مشکلات روزمره تجاری استفاده کنند. 

   

 • مشارکت از طریق حلقه‌های کیفیت: یک حلقه کیفیت گروهی متشکل از پنج تا ده نفر است که در یک حوزه کاری خاص متخصص هستند. آنها به طور منظم برای شناسایی، تجزیه و تحلیل و حل مشکلات ناشی از منطقه عملیاتی خود ملاقات می کنند. هرکسی از سازمان که در آن زمینه خاص متخصص باشد می تواند عضو آن شود. این یک راه ایده آل برای شناسایی مناطق مشکل و کار بر روی آنها برای بهبود شرایط کاری سازمان است. 

کارکنان می توانند از طریق فرآیندهای مختلفی که در بالا ذکر شد در تصمیم گیری سازمانی شرکت کنند. با این حال، راه‌های دیگری مانند مشارکت مالی، مدیریت کیفیت فراگیر، مشارکت از طریق تیم‌های توانمند و کمیته‌ها و شوراهای مشترک وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانند سهم خود را در تبدیل سازمان‌ها به مکان بهتری برای کار کردن، سهیم کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید