منابع داده

منابع داده های اولیه

منابع تولید داده های اولیه عبارتند از –

 1. روش مشاهده
 2. روش بررسی
 3. روش تجربی

روش تجربی

تعدادی طرح آزمایشی وجود دارد که در انجام و آزمایش استفاده می شود. با این حال، محققان بازار بیشتر از 4 طرح آزمایشی استفاده کرده‌اند. اینها هستند –

 1. CRD – طراحی کاملا تصادفی
 2. RBD – طراحی بلوک تصادفی – اصطلاح طراحی بلوک تصادفی از تحقیقات کشاورزی نشات گرفته است. در این طرح چندین تیمار از متغیرها بر روی بلوک های مختلف زمین اعمال می شود تا تأثیر آنها بر عملکرد محصول مشخص شود. بلوک ها به گونه ای تشکیل می شوند که هر بلوک به اندازه تعداد تیمارها دارای پلات باشد به طوری که از هر کدام یک پلات به طور تصادفی برای هر تیمار انتخاب می شود. تولید هر کرت پس از انجام درمان اندازه گیری می شود. سپس این داده ها تفسیر شده و با استفاده از روش تحلیل واریانس استنباط می شود تا از تأثیر تیمارهای مختلف مانند دوزهای مختلف کود، انواع مختلف آبیاری و غیره مطلع شود.
 3. LSD – طرح مربع لاتین – مربع لاتین یکی از طرح‌های آزمایشی است که دارای یک طرح طبقه‌بندی دو طرفه متعادل است، مثلاً چیدمان 4*4. در این طرح هر حرف از A تا D فقط یک بار در هر سطر و همچنین فقط یک بار در هر ستون رخ می دهد. ترتیب تعادل، ممکن است توجه داشته باشید که در صورت تغییر هر ردیف با ردیف دیگر، مختل نخواهد شد.
  آ ب سی دی
  ب سی دی آ
  سی دی آ ب
  دی آ ب سی

  ترتیب تعادل به دست آمده در یک مربع لاتین نقطه قوت اصلی آن است. در این طرح، مقایسه بین تیمارها از هر دو تفاوت بین ردیف ها و ستون ها فارغ خواهد بود. بنابراین بزرگی خطا کمتر از هر طرح دیگری خواهد بود.

 4. FD – طرح های فاکتوری – این طرح به آزمایشگر اجازه می دهد تا دو یا چند متغیر را به طور همزمان آزمایش کند. همچنین اثرات متقابل متغیرها را اندازه گیری می کند و تأثیرات هر یک از متغیرها را تحلیل می کند.

در یک آزمایش واقعی، تصادفی سازی ضروری است تا آزمایشگر بتواند علت و معلول را بدون هیچ گونه سوگیری استنتاج کند.

منابع داده های ثانویه

در حالی که داده های اولیه را می توان از طریق پرسشنامه، مصاحبه عمیق، مصاحبه گروهی متمرکز، مطالعات موردی، آزمایش و مشاهده جمع آوری کرد. داده های ثانویه را می توان از طریق به دست آورد

 1. منابع داخلی – اینها در داخل سازمان هستند
 2. منابع خارجی – اینها خارج از سازمان هستند

منابع داخلی داده

در صورت وجود، داده‌های ثانویه داخلی ممکن است با زمان، تلاش و هزینه کمتری نسبت به داده‌های ثانویه خارجی به‌دست آیند. علاوه بر این، آنها همچنین ممکن است به وضعیت موجود مرتبط تر باشند زیرا از درون سازمان هستند. منابع داخلی شامل

 1. منابع حسابداری – این اطلاعات بسیار زیادی را می دهد که می تواند توسط محقق بازاریابی استفاده شود. آنها اطلاعاتی در مورد عوامل داخلی می دهند.
 2. گزارش نیروی فروش – اطلاعاتی در مورد فروش یک محصول می دهد. اطلاعات ارائه شده مربوط به خارج از سازمان است.
 3. کارشناسان داخلی- اینها افرادی هستند که ریاست بخش های مختلف را بر عهده دارند. آنها می توانند ایده ای از نحوه عملکرد یک چیز خاص ارائه دهند
 4. گزارش های متفرقه- اینها اطلاعاتی است که از گزارش های عملیاتی دریافت می کنید.

اگر داده های موجود در سازمان نامناسب یا ناکافی باشد، بازاریاب باید جستجو را به منابع داده ثانویه خارجی گسترش دهد.

 

منابع خارجی داده

منابع خارجی منابعی هستند که خارج از شرکت در یک محیط بزرگتر قرار دارند. جمع آوری داده های خارجی دشوارتر است زیرا داده ها تنوع بسیار بیشتری دارند و منابع بسیار زیادتر هستند.

داده های خارجی را می توان به کلاس های زیر تقسیم کرد.

 1. انتشارات دولتی – منابع دولتی مجموعه ای بسیار غنی از داده ها را برای محققان فراهم می کند. علاوه بر این، بسیاری از این داده ها به صورت رایگان در وب سایت های اینترنتی در دسترس هستند. تعدادی از سازمان های دولتی هستند که داده ها را تولید می کنند. اینها هستند:
  1. اداره ثبت عمومی هند – اداره ای است که داده های جمعیتی را تولید می کند. این شامل جزئیات جنسیت، سن، شغل و غیره است.
  2. سازمان مرکزی آمار – این سازمان آمار حساب های ملی را منتشر می کند. این شامل برآوردهای درآمد ملی برای چندین سال، نرخ رشد، و نرخ فعالیت های اقتصادی عمده است. بررسی سالانه صنایع نیز توسط CSO منتشر می شود. اطلاعاتی در مورد تعداد کل کارگران شاغل، واحدهای تولیدی، مواد مصرفی و ارزش افزوده تولید کننده ارائه می دهد.
  3. مدیر کل اطلاعات تجاری- این دفتر از کلکته فعالیت می کند. این اطلاعات در مورد تجارت خارجی یعنی واردات و صادرات می دهد. این ارقام به صورت منطقه ای و کشوری ارائه شده است.
  4. وزارت بازرگانی و صنایع – این وزارتخانه از طریق دفتر رایزنی اقتصادی اطلاعات شاخص قیمت عمده فروشی را ارائه می دهد. این شاخص‌ها ممکن است به تعدادی از بخش‌ها مانند غذا، سوخت، نیرو، غلات غذایی و غیره مرتبط باشند. همچنین اعداد شاخص قیمت مصرف‌کننده تمام هند را برای کارگران صنعتی، شهری، کارمندان غیر یدی و کارگران فرهنگی ایجاد می‌کند.
  5. کمیسیون برنامه ریزی – آمار اولیه اقتصاد هند را ارائه می دهد.
  6. بانک رزرو هند – این اطلاعات در مورد پس انداز و سرمایه گذاری بانکی ارائه می دهد. RBI همچنین گزارش های ارزی و مالی را تهیه می کند.
  7. دفتر کار – اطلاعاتی در مورد مشاغل ماهر، غیر ماهر، یقه سفید و غیره ارائه می دهد.
  8. سروی نمونه ملی- این کار توسط وزارت برنامه ریزی انجام می شود و آمارهای اجتماعی، اقتصادی، جمعیتی، صنعتی و کشاورزی را ارائه می دهد.
  9. دپارتمان امور اقتصادی – بررسی اقتصادی را انجام می دهد و همچنین اطلاعاتی در مورد درآمد، مصرف، هزینه، سرمایه گذاری، پس انداز و تجارت خارجی تولید می کند.
  10. چکیده آماری ایالتی – این اطلاعات در مورد انواع مختلف فعالیت های مرتبط با ایالت مانند فعالیت های تجاری، آموزش، شغل و غیره می دهد.
 2. انتشارات غیردولتی – شامل نشریات انجمن های مختلف صنعتی و تجاری مانند
  1. انجمن آسیاب پنبه هند
  2. اتاق های بازرگانی مختلف
  3. بورس اوراق بهادار بمبئی (دایرکتوری حاوی حساب های مالی، سودآوری کلیدی و سایر موارد مرتبط را منتشر می کند)
  4. انجمن های مختلف رسانه های مطبوعاتی.
  5. شورای توسعه صادرات
  6. کنفدراسیون صنایع هند (CII)
  7. هیئت توسعه صنایع کوچک هند
  8. آسیاب های مختلف مانند – آسیاب های پشمی، کارخانه های نساجی و غیره

  تنها نقطه ضعف منابع فوق این است که داده ها ممکن است سوگیری داشته باشند. آنها احتمالاً نقاط منفی خود را رنگ آمیزی می کنند.

 3. خدمات سندیکایی- این خدمات توسط سازمان های خاصی ارائه می شود که اطلاعات بازاریابی را به طور منظم برای تعدادی از مشتریان که مشترکین این خدمات هستند جمع آوری و جدول بندی می کنند. بنابراین خدمات به گونه ای طراحی شده اند که اطلاعات متناسب با مشترک باشد. این خدمات در تماشای تلویزیون، جابجایی کالاهای مصرفی و غیره مفید هستند.در جمع آوری داده ها از خانواده از سه رویکرد استفاده می کنند
  1. نظرسنجی – آنها در مورد – سبک زندگی، جامعه شناختی، موضوعات عمومی نظرسنجی انجام می دهند.
  2. پنل خاطرات پستی- ممکن است مربوط به 2 زمینه باشد – خرید و رسانه.
  3. خدمات اسکنر الکترونیکی – این خدمات برای تولید داده در حجم استفاده می شود.

  آنها داده ها را برای مؤسسات از

  1. فروشندگان کل
  2. خرده فروشان و
  3. شرکت های صنعتی

  خدمات مختلف سندیکایی عبارتند از گروه تحقیقات عملیات (ORG) و دفتر تحقیقات بازاریابی هند (IMRB).

  اهمیت خدمات سندیکایی

  از آنجایی که محدودیت‌های تصمیم‌گیری در حال تغییر هستند و ما به تصمیم‌گیری خاص در پرتو تغییر محیط نیاز داریم، خدمات سندیکایی در حال محبوب شدن هستند. همچنین خدمات سندیکایی قادر به ارائه اطلاعات به صنایع با هزینه واحد پایین می باشد.

  معایب خدمات سندیکایی

  اطلاعات ارائه شده انحصاری نیست. تعدادی از آژانس های تحقیقاتی خدمات سفارشی را ارائه می دهند که متناسب با نیاز هر سازمان است.

 4. سازمان بین المللی – این شامل
  1. سازمان بین المللی کار (ILO) – داده هایی را در مورد کل و جمعیت فعال، اشتغال، بیکاری، دستمزدها و قیمت مصرف کننده منتشر می کند.
  2. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) – اطلاعات مربوط به تجارت خارجی، صنعت، غذا، حمل و نقل و علم و فناوری را منتشر می کند.
  3. صندوق بین المللی پول (IMA) – گزارش هایی در مورد مقررات ملی و بین المللی ارز خارجی منتشر می کند.

بدون نظر

پاسخ دهید