تجزیه و تحلیل SWOT استارباکس

دانلود PPT برای دوره کامل تحلیل SWOT

استارباکس یک برند قهوه و نوشیدنی شناخته شده در سطح جهانی است که به سرعت در تمام بازارهای بزرگ جهان پیشرفت کرده است. این شرکت نسبت به نزدیکترین رقبای خود از جمله Barista و سایر رقبای نوظهور برتری دارد. در واقع، استارباکس در سراسر نیمکره غربی آنقدر شناخته شده است که به یک نام آشنا برای قهوه تبدیل شده است.

نقاط قوت

 

 • نقطه قوت اصلی استارباکس عملکرد مالی قوی آن است که باعث شده است این شرکت رتبه اول را در بین خرده فروشان قهوه و نوشیدنی در جهان به خود اختصاص دهد. 

   

 • ارزش این شرکت بیش از 4 میلیارد دلار است که در مقایسه با رقبای خود یک نقطه قوت کلیدی است 

   

 • از نقاط قوت نامشهود استارباکس می توان به یادآوری ذهنی بالای آن در میان مصرف کنندگان اشاره کرد و به واسطه برند آن که نماد برتری و کیفیت با نرخی مقرون به صرفه است، این شرکت از موقعیت غالب در بازار جهانی قهوه و نوشیدنی برخوردار است. 

   

 • این شرکت بزرگترین قهوه خانه جهان است و به دلیل وسعت و حجم بالا; می تواند قیمت محصولات خود را در سطح درجه یک و همچنین در سطح متوسط ​​برای جذب مصرف کنندگان بیشتر بپردازد. 

   

 • این شرکت به دلیل مدیریت افراد پیشگام خود در صنعتی شناخته شده است که در آن مهارت های افراد و مهارت های نرم تفاوت بین موفقیت و شکست را ایجاد می کند. به عبارت دیگر، استارباکس یک محل کار مثبت و خوشایند را برای کارمندان خود ایجاد کرده است، که به همکاران شادتر تبدیل می‌شود که به روشی برتر به مشتریان خدمات ارائه می‌کنند که منجر به مزایای همه جانبه برای شرکت می‌شود.

نقاط ضعف

 

 • این شرکت به شدت به ورودی اصلی و کلیدی خود، که دانه‌های قهوه است، وابسته است و از این رو، به‌عنوان عامل تعیین‌کننده سودآوری، به شدت به قیمت دانه‌های قهوه وابسته است. این بدان معناست که استارباکس بیش از حد به نوسانات قیمت دانه‌های قهوه حساس است و از این رو، باید طیف محصولات خود را متنوع کند تا خطرات مرتبط با چنین وابستگی را کاهش دهد. 

   

 • این شرکت در چند وقت اخیر به دلیل اقدامات تدارکاتی خود با بسیاری از فعالان اجتماعی و زیست محیطی که به اقدامات غیراخلاقی تهیه دانه های قهوه از کشاورزان فقیر جهان سوم اشاره می کنند، مورد انتقاد قرار گرفته است. علاوه بر این، این شرکت همچنین متهم به نقض اصول “تجارت عادلانه قهوه” است که چند سال پیش برای مقابله با این مشکل دقیق وضع شده بود. 

   

 • این شرکت محصولات خود را با قیمت‌های ممتاز تا رده‌های میانی بخش بازار قیمت‌گذاری می‌کند که محصولاتش را خارج از بودجه بسیاری از مصرف‌کنندگان شاغل قرار می‌دهد که ترجیح می‌دهند به جای استارباکس به مک‌دونالد و سایر فروشگاه‌ها برای قهوه خود مراجعه کنند. 

   

 • اگر مجبور به رقابت با رقبای طیف کاملی مانند مک دونالد و برگر کینگ در بخش صبحانه است که در نتیجه برنامه های فشرده مصرف کنندگانی که می خواهند به جای خوردن چیزی بنوشند و بنوشند، به سرعت در حال رشد است، باید فوراً دامنه محصولات خود را متنوع کند. درست کردن آن در خانه 

فرصت ها

 

 • این شرکت این فرصت را دارد که شبکه تامین کنندگان خود را گسترش دهد و دامنه تامین کنندگانی را که از آنها تامین می کند را گسترش دهد تا منابع ورودی خود را متنوع کند و تحت الحمایه تامین کنندگان غریب قرار نگیرد. علاوه بر این، این به شرکت کمک می کند تا نسبت به قیمت دانه های قهوه حساسیت کمتری داشته باشد و آن را در برابر خطرات زنجیره تامین مقاوم کند. 

   

 • تا جایی که به بازارهای نوظهور مربوط می شود، این شرکت فرصت بزرگی در انتظار آن است. با احتمال پیوستن یک میلیارد مصرف کننده به جمع کسانی که خواهان قهوه و صبحانه فوری در چین و هند هستند، این شرکت می تواند در این کشورها و سایر بازارهای در حال ظهور گسترش یابد، که نشان دهنده یک فرصت سودآور برای خرید است. 

   

 • استارباکس همچنین این فرصت را دارد که عرضه‌های محصولات خود را گسترش دهد تا خرده‌فروشان مواد غذایی و نوشیدنی‌های طیف کاملی مانند مک‌دونالد و برگر کینگ را به‌عنوان بخش مصرف‌کننده‌ای که هدف این خرده‌فروشان است گسترش دهد و فرصت‌های تجاری بیشتری را برای استارباکس فراهم کند تا از آنها استفاده کند. 

   

 • این شرکت می تواند به طور قابل توجهی شبکه فروشگاه های خرده فروشی خود را در ایالات متحده به عنوان بخشی از فشار خود به سمت سهم بیشتر بازار و بخش های مصرف کننده بیشتر گسترش دهد. این فرصت با دیگر فرصت‌های شرح داده شده در بالا مرتبط با گسترش به بازارهای جدیدتر، تنوع بخشیدن به بخش‌های مصرف‌کننده جدیدتر و افزایش ردپای آن در سراسر ایالات متحده و در سطح جهان است. 

تهدیدها

 

 • این شرکت با تهدیدات ناشی از افزایش قیمت دانه‌های قهوه مواجه است و در معرض خطرات زنجیره تامین مربوط به نوسانات قیمت این نهاده کلیدی است. علاوه بر این، افزایش قیمت محصولات لبنی بر این شرکت تأثیر نامطلوب می‌گذارد که منجر به تهدید دیگری برای سودآوری آن می‌شود. 

   

 • این شرکت با نقض علائم تجاری و کپی رایت از رقبای کمتر شناخته شده ای مواجه است که مایلند از موفقیت آن حمایت کنند. مانند سایر خرده فروشان چندملیتی در بازارهای نوظهور، استارباکس با کسانی که از برند و لوگوی معروف آن سوء استفاده می کنند، با دعوی قضایی مبارزه کرده است. 

   

 • این شرکت با رقابت شدیدی از سوی قهوه‌خانه‌های محلی و فروشگاه‌های تخصصی روبرو است که این شرکت را تا جایی که به بخش‌های خاص مصرف‌کننده مربوط می‌شود، برای پول خود درآورد. به عبارت دیگر، این شرکت با چالش سختی از سوی فروشگاه های محلی مواجه است که توسط مشتریان وفاداری که شیفته برندهای بزرگ نیستند، حمایت می شوند. 

   

 • استارباکس باید به عنوان یک ضرورت به بازارهای نوظهور گسترش یابد زیرا بازارهای توسعه یافته ای که به طور سنتی به آنها تکیه می کرد اشباع شده اند و با توجه به این واقعیت که رکود ادامه دار کار را برای بسیاری از خرده فروشان سخت کرده است، از این جنبه با تهدیدات قابل توجهی روبرو است. 

   

 • در نهایت، همانطور که قبلا ذکر شد، استارباکس به دلیل زنجیره تامین جهانی خود با چالش های مهمی مواجه است و به هر دلیلی که به شرایط جهانی یا محلی مرتبط باشد، در زنجیره تامین دچار اختلال می شود. 

بدون نظر

پاسخ دهید