معرفی

فناوری اصطلاحی است که در دنیای تجارت به کرات استفاده می شود. اصطلاحی است که معمولاً با علم مرتبط است. اما تفاوت قابل توجهی بین این دو وجود دارد. علم از نتایج مطالعات پایه دانشگاهی تشکیل شده است در حالی که فناوری به کاربرد مرتبط علم استنباط می کند. این تفاوت زمانی حیاتی است که در مورد روشی که کسب‌وکارها به فناوری‌های جدید دست می‌یابند درک شود.

اهمیت فناوری برای یک سازمان در این واقعیت است که داشتن فناوری می تواند مزیت رقابتی ایجاد کند. در نتیجه فناوری را می توان به عنوان یک دارایی با اهمیت استراتژیک در نظر گرفت. علاوه بر این، می توان گفت که ظرفیت یک سازمان برای مدیریت و بهره گیری از فناوری می تواند نماد یک شایستگی اصلی باشد.

ویژگی های شایستگی فناوری

شایستگی فناوری می تواند سبد محصولات یک سازمان را بهبود بخشد. این امر به طرق مختلف ممکن است به شرح زیر:

 • توابع جدید

  یک محصول جدید را می توان ساخت که به مشتری اجازه می دهد تا فعالیت هایی را انجام دهد که قبلاً قابل انجام نبودند یا بسیار سخت بودند. برای مثال رشد فناوری موبایل را در نظر بگیرید. این به مشتریان اجازه می دهد تا با کمترین مشکل در سراسر جهان صحبت کنند. کاربرانی هستند که برای داشتن محصولاتی با تکنولوژی روز آماده جبران ارزش های بالا هستند. انتظار می رود این محصولات به شدت پیشگام باشند که نیاز به سرمایه گذاری خوب در فناوری جدید دارند.

 • ویژگی های جدید

  یک محصول موجود را می توان تبدیل کرد تا آن را به عملکردی تر تبدیل کند، در حالی که کاربرد اساسی همچنان یکسان است. به عنوان مثال، تلفن های همراه دارای دوربین هستند. سازمان ها بی وقفه به دنبال نوآوری می گردند تا محصولات خود را از محصولات رقبا متمایز کنند. حتی اگر چنین نوآوری‌هایی کوچک باشند، در طی یک دوره زمانی این نوآوری‌ها می‌توانند جهشی بزرگ در فناوری را نشان دهند.

 • قابلیت اطمینان برتر

  با توسعه فناوری به مرحله پیشرفته تر، قابلیت اطمینان محصول یکی از ویژگی های اصلی در تمایز محصول است. به عنوان مثال، بهبود استفاده از مدارهای مجتمع خاص می تواند منجر به سهولت مونتاژ محصول شود. پیشرفت در طراحی ها و تکنیک های متنوع ساخت و ساز بر عملکرد و کیفیت متمرکز خواهد شد.

 • کاهش هزینه ها

  با توسعه محصول به مرحله بلوغ، پیشرفت فناوری می تواند بیشتر بر کاهش هزینه متمرکز شود. به عنوان مثال استفاده از مدارهای مجتمع تخصصی را که قبلاً اشاره شد در نظر بگیرید. تصور آنها پرهزینه است، اما در تولید انبوه مزایای هزینه زیادی نسبت به اجزای جداگانه دارند. آن‌ها می‌توانند پیشرفتی شگفت‌انگیز برای کسب‌وکار ارائه دهند که می‌تواند کنترل این فناوری را در دست بگیرد.

  فناوری یکی از دلایل اساسی وجود چرخه عمر محصول است. هنگامی که فناوری در مرحله جدید است، پیشرفت ها سریع هستند و عملکرد محصول به سرعت بالا می رود. با تثبیت فناوری، سرعت تغییر عملکرد از زمانی که آستانه تکنولوژیکی به دست می‌آید به ثبات می‌رسد. در نقطه ای خاص، یک فناوری جدید دیگر توسعه یافته و در محصول ادغام می شود. چرخه دوباره شروع خواهد شد.

بدون نظر

پاسخ دهید