یک رهبر اجرایی مسئولیت پذیر اجتماعی چیست؟

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) مفهومی است که کسب‌وکارها دارای سیاست‌هایی هستند و اقداماتی را تکمیل می‌کنند که ارتقای برخی از خیرات اجتماعی را فراتر از منافع کسب سود پیش می‌برد.

امروزه کسب و کارهای بیشتری می خواهند نشان دهند که اعضای ارزشمند جامعه هستند.

نمونه هایی از CSR در عمل شامل بنیاد بیل و ملیندا گیتس است که سرمایه گذاری در فناوری هایی را هدف قرار می دهد که به کشورهای در حال توسعه کمک می کند. نود و سه درصد  از رهبران کسب‌وکار موافق هستند که کسب‌وکارها باید تأثیر مثبتی بر جامعه داشته باشند، با این حال 78 درصد فکر می‌کنند که در اجرای تعهدات CSR خود شکست می‌خورند.

از آنجایی که عموم مردم به راه حل های دولتی اعتماد کمتری دارند، اعتماد بیشتری به مدیران عامل دارند، به طوری که 64 درصد از مردم می گویند که مدیران عامل باید رهبری تغییرات مثبت اجتماعی را بر عهده بگیرند. 56 درصد از مردم به مدیران عاملی که در مورد مسائل مهم اجتماعی مانند پایداری و فقر جهانی سکوت می کنند، احترام نمی گذارند و 83 درصد از هزاره ها (که 75 درصد از نیروی کار تا سال 2025 را تشکیل می دهند) می گویند که به یک سازمان وفادارتر خواهند بود. کارفرمایی که در رسیدگی به مسائل اجتماعی و زیست محیطی مشارکت دارد.

انتظارات جامعه از مدیران ارشد تغییر کرده است

دیگر عموم مردم از مدیران ارشد انتظار ندارند که نگران سود باشند و در عین حال از پرداختن به مسائل کلیدی اجتماعی و زیست محیطی غفلت کنند. مردم از شرکت ها انتظار دارند که مسائلی مانند پایداری را درک کنند و اهدافی را برای رسیدگی به آسیب های اجتماعی ایجاد کنند که با اهداف تجاری آنها همسو باشد.

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها تیم‌های CSR ایجاد کرده‌اند، این تیم‌ها تنها زمانی می‌توانند انتظارات را برآورده کنند که از خرید و پشتیبانی مدیران ارشد برخوردار باشند. اغلب این به معنای انجام ممیزی های گسترده از شیوه های تجاری و گاهی تغییر آنها است. به عنوان مثال، ایجاد یک زنجیره تامین که بیشتر با اهداف پایداری هماهنگ باشد، ممکن است به معنای بررسی قراردادهای فروشنده و روی آوردن به فروشندگان آگاه تر از لحاظ اجتماعی باشد. به عبارت دیگر، جهان انتظار عمل دارد، نه فقط شعارهای توخالی.

مزایای مسئولیت اجتماعی شرکت

خبر خوب این است که CSR هم به نفع شرکت و هم برای شهرت شرکت است. اعمال نفوذ اجتماعی به عنوان یک متمایزکننده فروش کار می کند. یک مطالعه توسط گروه مشاوره بوستون نشان داد که انجام این کار  13  برابر  ارزشمندتر از مشوق های سنتی مانند حمل و نقل رایگان است.

اما صرف ابراز نگرانی در مورد علل کافی نیست. مصرف کنندگان اعتقاد زیادی به مثلاً تبلیغاتی که نسبت به یک علت ابراز نگرانی می کنند، ندارند. آنها از برندها انتظار دارند که به طور فعال با سازمان هایی که متعهد به حل مشکلات هستند و اقدامات اجتماعی خود را با اهداف تجاری خود هماهنگ می کنند، شریک شوند.

بازیابی بلایا یکی از راه هایی است که کسب و کارها تعهد خود را به کمک نشان می دهند.

ویژگی های رهبر مسئولیت پذیر اجتماعی

رهبران مسئولیت اجتماعی عمدتاً همان ویژگی‌هایی را نشان می‌دهند که من در کتاب جدیدم «  رهبر هوشمند» تعریف کرده‌ام . چنین رهبرانی منصف و دلسوز هستند. آنها اصیل هستند و مایلند آسیب پذیر باشند و راه های جدید و بهتری برای انجام کارها بیاموزند. آنها صادق هستند و تصمیماتشان مبتنی بر ارزش است. آنها ارزش تشکیل تیم‌های قوی را درک می‌کنند و الگوی خود را رهبری می‌کنند و هیچ گونه نقض استانداردهای اخلاقی را تحمل نمی‌کنند.

مهم‌تر از همه، رهبران شرکت‌هایی که تعهدات قوی به CSR دارند، مایل به انجام کارهای سخت و ایجاد تغییرات گاه دشوار مورد نیاز برای تبدیل سازمان خود به شهروندان بهتر و متولیان بهتر منابع هستند.

چگونه مربیگری رهبری در CSR نقش می بندد؟ توسعه رهبری همیشه به نقش سازمان ها در جوامع خود توجه کافی نمی کند. وقتی برنامه‌های توسعه رهبری فقط بر توسعه رهبرانی تمرکز می‌کنند که سود را به حداکثر می‌رسانند، فرصت‌های کلیدی را برای کمک به سازمان‌های خود برای تبدیل شدن به اعضای بهتر جامعه از دست می‌دهند.

مربیگری رهبری می تواند به پر کردن این شکاف ها با کمک به رهبر مسئولیت اجتماعی کمک کند تا اقداماتی را پشت سر کلمات خود بگذارد. مربیگری رهبری همچنین می تواند به ارتباطات بهتر کمک کند تا اهمیت مسئولیت اجتماعی به طور گسترده ای شناخته شود. همچنین به رهبران کمک می‌کند تا با همسالان، مافوق‌ها و گزارش‌های مستقیم کار کنند تا به دیگران کمک کنند تا روی اهداف مسئولیت‌پذیر اجتماعی کار کنند.

از رهبری اجرایی امروز خیلی خواسته می شود. نه تنها از آنها انتظار می رود که مشاغل سودآوری را اداره کنند که نیازهای مشتریان و مشتریان خود را برآورده می کند، بلکه از آنها انتظار می رود که جایگاه سازمان خود را در جامعه نیز مشخص کنند – مکانی که شامل شهروند خوب و مباشر خوب است.

مربیگری رهبری در مورد کسب نتایج بهتر کسب و کار است، اما بسیار مهم است که ما تعریف خود را از “نتایج تجاری خوب” گسترش دهیم تا نقش‌های فزاینده‌ای را که کسب‌وکارها در حل مشکلات در جامعه و جهان ایفا می‌کنند، شامل شود.

بدون نظر

پاسخ دهید