نام برند یکی از عناصر برند است که به مشتریان کمک می کند تا یک محصول را از محصول دیگر تشخیص دهند. باید بسیار با دقت انتخاب شود زیرا موضوع کلیدی یک محصول را به شیوه ای کارآمد و اقتصادی نشان می دهد. به راحتی می توان متوجه شد و معنای آن را می توان بلافاصله در حافظه ذخیره و فعال کرد. انتخاب نام تجاری نیاز به تحقیق زیادی دارد. نام های تجاری لزوماً با محصول مرتبط نیستند. برای مثال، نام‌های تجاری می‌توانند بر اساس مکان‌ها (ایر ایندیا، بریتیش ایرویز)، حیوانات یا پرندگان (صابون داو، پوما)، افراد (لویز فیلیپس، آلن سولی) باشند. در برخی موارد، نام شرکت برای همه محصولات (جنرال الکتریک، ال‌جی) استفاده می‌شود.

ویژگی های یک نام تجاری خوب

یک نام تجاری خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 1. باید منحصر به فرد / متمایز باشد (به عنوان مثال – کداک، موستانگ)
 2. باید قابل تمدید باشد.
 3. باید تلفظ، شناسایی و به خاطر سپردن آن آسان باشد. (به عنوان مثال-Tide)
 4. باید در مورد کیفیت و مزایای محصول ایده ای ارائه دهد (به عنوان مثال – Swift، Quickfix، Lipguard).
 5. باید به راحتی به زبان های خارجی تبدیل شود.
 6. باید قابلیت حفاظت قانونی و ثبت را داشته باشد.
 7. باید دسته بندی محصول/خدمات را پیشنهاد کند (به عنوان مثال نیوزویک).
 8. باید ویژگی های مشخص را نشان دهد (به عنوان مثال Firebird).
 9. نباید معانی بد/نادرست را در مقوله های دیگر به تصویر بکشد. (به عنوان مثال NOVA نام ضعیفی برای خودرویی است که در کشور اسپانیایی فروخته می شود، زیرا در اسپانیایی به معنای “نمی رود” است).

فرآیند انتخاب یک نام تجاری مشهور و موفق

 

 1. اهداف برندسازی را بر اساس شش معیار – توصیفی، پیشنهادی، ترکیبی، کلاسیک، دلخواه و خیالی تعریف کنید. شناخت نقش برند در استراتژی برندسازی شرکت و ارتباط برند با سایر برندها و محصولات ضروری است. همچنین درک نقش نام تجاری در کل برنامه بازاریابی ضروری است و همچنین باید توضیح مفصلی از بازار طاقچه در نظر گرفته شود. 

   

 2. تولید نام های متعدد – از هر منبع بالقوه نام می توان استفاده کرد. سازمان، مدیریت و کارکنان، مشتریان فعلی یا بالقوه، آژانس ها و مشاوران حرفه ای. 

   

 3. غربالگری نام ها بر اساس اهداف برندینگ و ملاحظات بازاریابی به منظور داشتن یک لیست هماهنگ تر – نام های تجاری نباید معانی داشته باشند، باید به راحتی تلفظ شوند، باید شرایط قانونی را رعایت کنند و غیره. 

   

 4. جمع آوری جزئیات گسترده تر در مورد هر یک از اسامی نهایی – باید جستجوی حقوقی بین المللی گسترده ای انجام شود. این جستجوها در مواقعی به‌دلیل هزینه‌ای که دارد، به صورت متوالی انجام می‌شود. 

   

 5. انجام تحقیقات مصرف کننده – تحقیقات مصرف کننده اغلب به گونه ای انجام می شود که انتظارات مدیریت را در مورد یادآوری و معنی دار بودن نام های تجاری تأیید کند. ممکن است ویژگی های محصول، قیمت و تبلیغ آن به مصرف کنندگان نشان داده شود تا آنها هدف نام تجاری و نحوه استفاده از آن را درک کنند. به مصرف کنندگان می توان بسته های سه بعدی واقعی و همچنین تبلیغات متحرک یا تابلوها را نشان داد. چندین نمونه از مصرف کنندگان باید بسته به بازار خاص مورد بررسی قرار گیرند. 

   

 6. بر اساس مراحل فوق، مدیریت می تواند نام تجاری را که اهداف برندسازی و بازاریابی سازمان را به حداکثر می رساند، نهایی کرده و سپس نام تجاری را به طور رسمی ثبت کند.

بدون نظر

پاسخ دهید