مهارت های ارائه موثر

ارائه را می توان به عنوان یک رویداد رسمی تعریف کرد که با کار گروهی و استفاده از وسایل کمکی سمعی و بصری مشخص می شود. هدف اصلی ارائه اطلاعات، ترغیب مخاطب به اقدام و ایجاد حسن نیت است. یک ارائه خوب باید موضوع خوبی داشته باشد، باید با هدف مطابقت داشته باشد، باید به بهترین وجه با مخاطبان تناسب داشته باشد و باید به خوبی سازماندهی شود.

ویژگی های یک ارائه خوب/موثر

 

 1. ایده های ارائه باید به خوبی با مخاطبان شما تطبیق داده شود. پیام/ایده ارائه خود را با علایق مخاطبان مرتبط کنید. تجزیه و تحلیل دقیق مخاطبان باید قبل از ارائه انجام شود، یعنی تجزیه و تحلیل نیازها، سن، سوابق تحصیلی، زبان و فرهنگ مخاطب هدف. زبان بدن آنها فورا بازخورد مورد نیاز را به گوینده می دهد. 

   

 2. یک ارائه خوب باید مختصر باشد و باید روی موضوع متمرکز باشد. نباید خارج از مسیر حرکت کند. 

   

 3. یک ارائه خوب باید پتانسیل انتقال اطلاعات مورد نیاز را داشته باشد. 

   

 4. ترس باید در طول ارائه به انرژی مثبت تبدیل شود. هنگام ارائه سخنرانی آرام و آرام باشید. قبل از شروع، منتظر بمانید و با مخاطبان ارتباط چشمی برقرار کنید. روی انتقال پیام خود به خوبی تمرکز کنید و از زبان بدن مثبت استفاده کنید. 

   

 5. برای انتقال اطلاعات مورد نظر، گوینده باید بیشتر از وسایل کمک بصری مانند شفافیت، نمودار، تصویر، نمودار و غیره استفاده کند. هر شفافیت/اسلاید باید فقط حاوی اطلاعات محدود و ضروری باشد. هیچ اسلایدی نباید برای مدت طولانی تری روشن بماند. سعی کنید به جای نمایشگر، رو به تماشاگر باشید. بلندگو نباید دید را مسدود کند. چراغ‌های اتاق را روشن کنید، در غیر این صورت ممکن است مخاطب بخوابد و علاقه خود را از دست بدهد. همه تصاویر را برای ارائه یک ارائه منطقی و سالم سازماندهی کنید. 

   

 6. یک ارائه خوب باید برنامه ریزی شود. سخنران باید برنامه ریزی کند که چگونه ارائه را شروع کند، در وسط ارائه چه چیزی صحبت کند و چگونه ارائه را بدون از دست دادن علایق مخاطب در هر مقطع زمانی به پایان برساند. 

   

 7. ارائه را تمرین و تمرین کنید. این به گوینده کمک می کند تا اعتماد به نفس و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. هر چه گوینده بیشتر تمرین کند، ارائه بهتر می شود. 

   

 8. گوینده باید سوالات بیشتری را از مخاطبان تشویق کند. او باید به اندازه کافی صادق باشد تا به این سوالات پاسخ دهد. اگر سوال مغرضانه ای از سوی مخاطبان مطرح شد، قبل از پاسخگویی مجدداً آن را بیان کنید. 

   

 9. در پایان ارائه را خلاصه کنید. نظرات نهایی را بیان کنید تأثیر مثبتی بر روی مخاطب بگذارد. 

   

 10. گوینده باید در حین ارائه، ظاهری قابل ارائه داشته باشد. اسپیکر باید با پاهای دور از هم بایستد تا تعادل خوبی را حفظ کند. او باید از حرکات مطمئن استفاده کند. او باید از کلمات کوتاه و ساده استفاده کند. 

   

 11. سعی کنید با استفاده از نقل قول های مثبت، شوخ طبعی یا واقعیت های قابل توجه علاقه مخاطب را به دست آورید و حفظ کنید. 

   

 12. سخنران قبل از ارائه باید مثبت و خوش بین باشد. او باید اطمینان حاصل کند که همه ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در ارائه به خوبی کار می کنند. 

   

 13. سخنران باید اهداف ارائه را در ابتدای ارائه بیان کند. 

بدون نظر

پاسخ دهید